پرده های منزلتان را ضد آلرژی کنید !

پرده های منزلتان را ضد آلرژی کنید !

برخی افراد تصور می کنند که پرده تنها کالایی برای جلوگیری از تابیدن نور یا حجاب دور خانه است. اگرچه جنس و ظاهر پرده ظاهر بسیار زیبایی را به داخل و خارج خانه می بخشد اما توجه به تاثیر جنس پرده بر سلامت فرد هم اهمیتی خاص دارد. یکی از مهم ترین تاثیراتی که پرده منازل و سایر اماکن بر سلامت افراد می گذارد، حساسیت های تنفسی است…

واکنش های آلرژیک زمانی رخ می دهند که بدن به مدت طولانی و مداوم با آلودگی ها، ذرات گردوغبار و به طور کلی مواد حساسیت زا در تماس باشد. بدن واکنش خود را به این مواد با خارش، آبریزش بینی، اشک، گرفتگی بینی، عطسه و سرفه از درجه خفیف تا شدید نشان می دهد. گاهی هم حساسیت فرد تاحدی است که راه های هوایی او بسته می شود. افرادی که سابقه حساسیت های تنفسی دارند باید مراقب باشند در معرض این مواد تحریک کننده قرار نگیرند تا علایم حساسیت در آنها مجددا شکل نگیرد. به همین منظور توصیه می کنیم منزل و محل کار خود را نسبت به این آلرژن ها (مواد حساسیت زا) ایمن کنید :
– پرده های سبک و قابل شست وشو : یکی از مهم ترین مکان هایی که مواد حساسیت زا در آن تجمع می یابند پرده ها هستند. بهار که فصل گرده افشانی گیاهان است، پرده ها می توانند محل تجمع این ذرات حساسیت زا باشند. در شهرهای مختلف هم ذرات آلوده و گردوغبار در هوا معلق اند که این ذرات هم در میان الیاف پرده جایگیر شده و می توانند زمینه ساز واکنش های آلرژیک باشند پس توصیه می کنیم افرادی که حساسیت تنفسی دارند حتما پرده هایی را به پنجره منازل یا محل کار خود بیاویزند که به راحتی شسته شوند. یادتان باشد پرده هایی که الیاف ضخیم و معمولا گران قیمت دارند برای شست وشو باید به مغازه های خشکشویی فرستاده شوند که برای اکثر خانواده ها هزینه بر است و افراد ترجیح می دهند آنها را عید به عید به خشکشویی ببرند و همین امر تجمع آلرژن ها و مایت ها (حشرات ریزی که در گردوغبار سکنی می گزینند) را افزایش می دهد.
یادتان باشد سطوح سخت، چربی گردوغبار و مایت ها را کمتر به خود جذب می کنند بنابراین می توانید بلافاصله بعد از پنجره هایی که زیاد باز می گذارید از کرکره های چوبی عمودی استفاده کنید و روی آن پرده های معمولی بکشید.

– کرکره :کرکره های قابل شست و شو هم برای قرار گرفتن پشت پنجره گزینه خوبی هستند. در مورد کرکره بهتر است انواعی را تهیه کنید که عمودی باشند زیرا طبقه های افقی کرکره هم سطح مناسب برای تجمع موادحساسیت زاست.
-از سر جاروبرقی کمک بگیرید : بسیاری از خانواده ها تنها از سر اصلی و سر باریک جاروبرقی استفاده می کنند در صورتی که قدیمی ترین جاروبرقی ها هم سری را برای تمیز کردن گردوغبار پرده ها دارند، هربار خانه را تمیز می کنید با جاروبرقی پرده ها را هم تمیز کنید تا مواد حساسیت زا کمتر روی پرده های خانه جذب شوند.