محصولات دانلودی

پرویز پرستویی: نسل امروز قدر پیشکسوتان را بداند

نخستین جشن بزرگ بازیگران سینمای ایران شب گذشته ـ جمعه ـ با تقدیر از ۴ بازیگر پیشکسوت سینما برگزار شد.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که به همت انجمن بازیگران سینمای ایران برگزار شد، از توران مهرزاد، رضا کرم‌رضایی، ژاله علو و جمشید لایق تجلیل شد.


پیش از بزرگداشت این بازیگران پیشکسوت، تصاویری از فعالیت‌ها و عکس‌هایشان به نمایش درآمد و داریوش مهرجویی، رخشان بنی‌اعتماد، صدرالدین شجره و جمشید مشایخی درباره‌ی آنها سخن گفتند.


مهرجویی در این تصاویر ضمن عذرخواهی از عدم حضورش در مراسم درباره‌ی توران مهرزاد گفت: ایشان یکی از هنرمندان ارجمند و دوست‌داشتنی سینما هستند. فیلم «هامون» اولین همکاری ما بود که نقش مادر مهشید را بر عهده داشتند و هیچ شخص دیگری را نمی‌توانستیم به جای ایشان در این نقش تصور کنیم.


توران مهرزاد نیز گفت: از شاگردهای استاد نوشین در تئاتر بودم و بعد از آن به سینما راه پیدا کردم و در آثاری که دوست داشتم بازی کردم.


وی گفت: برای اولین بار بعد از ۶۰ سال است که به چنین جشنی دعوت شدم و برای من جای افتخار است که داریوش مهرجویی ‌درباره‌ی کار من در سینما صحبت کند، همچنین افتخار می‌کنم که شاگرد عبدالحسین نوشین بودم و خوشحالم که تنها پسرم را به تنهایی بزرگ کردم و الان در فلورانس آهنگساز بزرگی است.


علی نصیریان که برای اهدای تندیس اولین جشن بازیگران سینمای ایران بر روی صحنه حاضر شده بود گفت: مهرزاد از ستارگان تئاتر ایران بودند و هستند. انتخاب ایشان برای تجلیل به شدت هوشمندانه بوده است.


به گزارش ایسنا، رضا کرم‌رضایی دومین فردی بود که در این مراسم تجلیل شد.


در فیلم پخش‌شده از کرم رضایی، رخشان بنی‌اعتماد با اشاره به همکاریش با کرم‌رضایی در فیلم «نرگس» گفت: وقتی تصمیم گرفتم، ایشان را دعوت کنم، به شدت دستپاچه بودم و از اینکه بخواهم در فیلم آقای کرم‌رضایی را رهبری کنم برایم بسیار دشوار بود. ارادت نسل من به ایشان بیشتر به خاطر کارگردانی تئاتر و ترجمه کارهای ارزشمند‌شان است و معتقدم بزرگترین بزرگداشت برای چنین اساتیدی فراهم شدن امکانی برای انتقال دانش‌شان به نسل جوان است.


کرم‌رضایی نیز اظهار داشت: من وقتی کتاب خاطراتم را تمام کردم با خودم گفتم عجب راه طولانی را طی کردم و از خودم پرسیدم واقعا حاضرم این راه را دوباره طی کنم، گفتم:نه


وی افزود: عامه مردم من را به عنوان بازیگر می‌شناسند. من خودم را کارگردان تئاتر می‌دانم و معتقدم هر کسی که نزد مردم گیرایی پیدا کرد موفق بوده است.


بنا به‌درخواست کرم‌رضایی، جمشید مشایخی برای اهداء تندیس به روی سن حاضر شد و گفت: برای من جای افتخار دارد که در کنار یک انسان والا و هنرمند به معنای واقعی کلمه و کسی که هرگام پیشش بودم از او یاد گرفتم، باشم.


کرم‌رضایی نیز اظهار داشت: بازیگران و ورزشکاران آخر تراژیکی دارند. آنها سرمایه‌شان جسم‌شان است و وقتی فرسوده می‌شوند، گرچه اولین خلاقیت‌شان از نظر ذهن است، اما باید بازنشسته شوند و این عمل انجمن بازیگران باعث می‌شود خیلی این تراژدی حس نشود.


صدرالدین شجره هم درباره ژاله علو در فیلم پخش شده از وی به صحبت پرداخت و گفت: ایشان یک لحظه دست از اندیشه، تفکر و تلاش درباره‌ی کارشان بر نمی‌داند و تکاپوی خانم علو برای بیشتر یاد گرفتن واقعا ستودنی است.


ژاله علو با بیان اینکه در خانواده‌ای فرهنگی وادبی بزرگ شده‌ است اظهار داشت: سینما، تئاتر، تلویزیون، رادیو و دوبله را دوست دارم و رادیو را خانه خودم می‌دانم.


وی سپس با حضور بر روی صحنه گفت:‌افتخار می‌کنم طی چند دهه نام من در کنار بهترین بازیگران آورده شده و خوشحالم چند دهه توانستم کار کنم و شاهد محبت مردم باشم.


داوود رشیدی جوایز ژاله علو را اهدا کرد.


جمشید لایق آخرین پیشکسوتی بود که در اولین جشن بازیگران سینمای ایران تقدیرشد.


مشایخی در فیلم پخش شده از این بازیگر اظهار داشت: جمشید پیشکسوت من است، وی عاشق تئاتر بوده و هست و معتقدم قدر او را ندانستند.


لایق نیز بازیگری را کار بسیار مهمی دانست و گفت: هنر ناب هنگامی برایم معنی پیدا کرد که با شاهین سرکیسیان آشنا شدم. با کسانی هم که کار کردم بهرام بیضایی تنها کسی است که می‌توانم بگویم کارش را یاد دارد.


وی سپس با حضور بر روی صحنه یکی از متن‌های زمان جوانی‌اش را اجرا و هدایای خود را از جمشید مشایخی دریافت کرد.


در ادامه این مراسم پرستویی پیشکسوتان بازیگری را سرمایه‌های جاودانه هنر ایران دانست و گفت: اینها راه دشواری را پیموده‌اند و نسلی که امروز به سینما می‌آید باید قدر این سرمایه‌ها را بداند.


وی سپس قطعه‌ای ادبی را قرائت کرد.


کیانیان این جشن را نقطه درخشانی در کارنامه هیات رییسه انجمن بازیگران دانست و اظهار داشت: اینکه ما به عنوان بازیگر هویت پیدا کردیم، مرهون تلاش همین دوستان هستیم. انجمن احتیاج دارد که ما حمایتش کنیم تا به حیاتش ادامه دهد.


وی همچنین از نبود امنیت شغلی در حرفه‌اش گلایه کرد وخواستار حل این مشکل شد.


ایرانمنش هم در سخنانی از ورود بی‌ضابطه افراد به بازیگری گلایه کرد و گفت: سینما متاسفانه بی‌در و پیکر شده و پیشکسوتان را داریم که کسی سراغی از آنها نمی‌گیرد. باید تلاش کنیم تا برای این حرفه ورودی و خروجی منظمی پیدا کنیم.


در بخش پایانی این مراسم شورای مرکزی انجمن بازیگران متشکل از رویا تیموریان، جمشید گرگین، علی دهکردی، حبیب دهقان‌نسب، حسین محجوب، افسانه چهره‌آزاد، مریلا زارعی و پرویز پورحسینی از ۲۵ بازیگر پیشکسوت دعوت کردند تا با حضور بر صحنه لوح‌های تقدیر، سکه بهار آزادی، دیوان حافظ، کتاب مثنوی و معنوی و کارت طلایی عضویت درا نجمن بازیگری را دریافت کنند.


عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، حمیده خیرآبادی، ژاله علو، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، توران مهرزاد، داوود رشیدی، جمشید لایق، داریوش اسدزاده، پروین سلیمانی، شهلا ریاحی، مهری مهرنیا، مهری ودادیان، نیکو خردمند، پری امیرحمزه، اسماعیل داورفر، حمید دلشکیب، ملکه رنجبر، فهمیه راستگار، ولی‌الله‌ شیراندامی، پرویز شاهین‌خو، فرخ‌لقا هوشمند، رضا کرم‌رضایی و جعفر والی بازیگرانی بودند که این جوایز را از سوی موسسه‌ی حامی این جشنواره دریافت کردند.


در ابتدای مراسم جمشید گرگین مجری و دبیر نخستین جشن بزرگ بازیگران سینمای ایران هدف از برپایی این جشن را ارزش‌گذاری بایسته به بازیگران عنوان کرد و گفت: در پایان دوره دو ساله خود تصمیم به برپایی این جشن گرفتیم و علی‌رغم کاستی‌ها با حمایت مدیرعامل خانه سینما این مراسم برگزار شد.


رویا تیموریان رییس شورای مرکزی انجمن بازیگران نیز ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران اظهار امیدواری کرد این جشن بدعتی باشد برای دوره‌های آینده‌ی برگزاری آن.

همچنین پخش تصاویری از بازیگرانی که سال گذشته از دنیا رفتن همچون جعفر بزرگی، سروش خلیلی، رضا سعیدی، اقدس صحت‌بخش، غلامرضا طباطبایی، احمد قدکچیان، نرسی گرگیا، حسین کسبیان، پوپک گلدره، ملیحه نظری، یوسف یوسف‌پشندی ومنوچهر نوذری از دیگر بخشهای این مراسم بود.


در این برنامه دکتر محمد سریر و کیوان ساکت به همراه گروهش به اجرای برنامه پرداختند.


به گزارش ایسنا، جمعی از بازیگران همچون علیرضا خمسه، محمدعلی کشاورز، فهمیه راستگار، پروین سلیمانی، شهلا ریاحی، فرخ‌لقا هوشمند، ولی شیراندامی، حسین یاری، فاطمه گودرزی، میرمحمود تجدد، محسن قاضی‌مرادی، فرهاد آییش، گوهر خیراندیش، مهری مهرنیا، هادی مرزبان، حمیده خیرآبادی، حسین خانی‌بیک، دانیال حکیمی، مسعود رایگان، شبنم قلی‌خانی،حسام نواب صفوی، سیامک اطلسی، هرمز هدایت، مرضیه برومند، مجید مشیری، ابراهیم آبادی، سروش صحت، بیوک میرزایی، سعید پیردوست، مهدی میامی، ملکه رنجبر، جمشید شاه‌محمدی، فخرالدین حجازی، مهوش وقاری، کمند امیرسلیمانی، امیرحسین صدیق، حمید دلشکیب، مریم امیرجلالی، مرتضی ضرابی در این مراسم حضور داشتند.


لازم بذکر است در این مراسم علاوه بر تندیس به تقدیرشدگان، دیوان حافظ، مثنوی و معنوی، لوح یادبود و ۷ سکه بهار آزادی اهدا شد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما