پشت پرده ساخت گوشى همراه در ایران

 در ستون «برداشت» جوان در شماره امروز (۱۶ اردیبهشت)، اخبار ویژه زیر درج شده است.


رد حکم قاضى آلمانى


در پى صدور حکم قاضى دادگاه فرانکفورت که در آن به استناد آیه اى از قرآن کتک زدن زن توسط همسر مسلمان جایز شمرده شده، سیدعباس حسینى قائم مقامى، رییس مرکز اسلامى هامبورگ طى نامه اى سرگشاده به قاضى مذکور این حکم را مردود شمرد.


چندى پیش قاضى دادگاه فرانکفورت در قضاوت بین یک زن و شوهر مسلمان کتک زدن همسر را جایز شمرده بود و آن را مستند به احکام اسلام و آیات قرآن دانسته بود!
پشت پرده ساخت گوشى همراه در ایران


یک سایت اینترنى نوشت: اعتراف مدیرعامل کارخانجات مخابرات ایران مبنى بر صورى بودن تبلیغات ساخت گوشى تلفن همراه در سال گذشته نشان داد که نمایش پر سروصداى چهار برابر کردن تعرفه واردات گوشى تلفن همراه اهداف دیگرى غیر از حمایت از ساخت داخلى داشته است.


در حالى که مدیرعامل کارخانجات مخابرات ایران آشکارا اعلام کرد که همه تبلیغات انجام شده مبنى بر انعقاد قرارداد ساخت گوشى تلفن همراه در ایران و به بازار آمدن آن در سال ۱۳۸۵ صورى بوده و اصولا قراردادى براى این پروژه منعقد نشده و تنها ممکن است مونتاژ آن سه تا شش ماه آینده انجام شود سرنوشت بیش از دویست میلیارد تومان منافع ناشى از واردات انبوه گوشى تلفن همراه در پرده ابهام قرار دارد.
پیگیرى شهادت ۴ تن از دانشجویان


رییس جمهور قول داد به مسوولان امر دستور لازم براى بررسى علت اصلى شهادت ۴ تن از دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان که اواخر سال ۸۵ در قالب کاروان راهیان نور عازم مناطق عملیاتى جنوب کشور شده بودند را تا وصول نتیجه صادر کند. این افراد در قالب کاروان راهیان نور بسیج دانشجویى دانشگاه شهید باهنر کرمان عازم مناطق مذکوربودند که متاسفانه ۴ تن از آنها بر اثر انفجار وانت متعلق به تبلیغات دانشگاه در زیارتگاه عاشقان دلباخته اباعبدالحسین (ع) در تنگه چزابه به شهادت رسیدند.
روند نزولى ایرانسل


پس از اعلام افزایش تعرفه و دو نرخى شدن مکالمات سیم کارت هاى ایرانسل قیمت سیم کارت هاى این شرکت در بازار با کاهش قابل توجهى روبه رو شد.


براساس اظهارات فروشندگان بازار سیم کارت هاى دایمى صفر ایرانسل که تاکنون ۱۵۰ هزار تومان خریدارى مى شد در بازار امروز تهران با کاهش چشم گیرى کمتر از ۱۲۰هزار تومان خریدارى مى شود و فعالان بازار خبر از هجوم مشترکین این شبکه براى استرداد این سیم کارت ها مى دهند.


گفتنى است، طبق آمارهاى غیر رسمى ۳۰ درصد از مشترکین ایرانسل که اکثر آنها از سیم کارت هاى اعتبارى استفاده مى کردند براى پس دادن سیم کارت ها اقدام کردند اما در حال حاضر حتى سیم کارت هاى دایمى ایرانسل توسط این اپراتور و نمایندگى هاى پس از فروش پس گرفته نمى شود و این مساله موجبات نارضایتى مشترکین را به همراه داشته است.
نایب رییس شوراى شهر تهران:فشار به شورا ناشى از ساختار غلط انتخابات


گروه ایران: نایب رییس شوراى شهر تهران با اشاره به آن چه که فشارها و دخالت هاى سیاسى در انتخاب شهردار تهران خواند، این مساله را ناشى از ساختار غلط انتخابات شوراى شهر تهران و شهردار دانست و گفت: تا زمانى که شوراها به شیوه کنونى و تنها با مشارکت احزاب و گروه هاى سیاسى انتخاب شوند تفکر جناحى حاکم و فشارهاى سیاسى بر شورا ادامه خواهد داشت.


مهندس حسن بیادى در گفت وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهارداشت: براى جلوگیرى از سعى و خطا باید شوراها از پایین ترین لایه هاى محلات انتخاب شوند، به گونه اى که معتمدین و شورایارى محلات شوراى مناطق را انتخاب کرده و سپس شوراهاى مناطق ۲۲ گانه افرادى را براى شوراى شهر تهران حتى تا ۵۰ نفر انتخاب کنند که در این صورت احزاب و گروه هاى سیاسى آن قدر گستره نخواهند داشت تا انتخابات شوراى شهر را تحت الشعاع قرار داده و آن را در اختیار بگیرند.


به اعتقاد وى روند غلط انتخابات شوراها تا وقتى هر حزب و گروهى در کلان شهر تهران پس از انتخابات روى کار مى آید، اصلاح نشده و با این روند نمى توان انتظار داشت نهاد شورا سیاسى نشده و تفکرات جناحى غالب نباشد.


نایب رییس شوراى شهر تهران تصریح کرد: براى تحقق مدیریت واحد شهرى و تشکیل پارلمان شهرى همچون بسیارى از کشورهاى پیشرفته که حتى استاندار نیز توسط این پارلمان انتخاب مى شود باید شیوه انتخابات تغییر یافته و اعضاى شورا از پایین ترین لایه هاى جامعه وارد این نهاد شده و به مردم خدمت کنند.