پلان آخر «دوردست‌‌ها» ادای دین به جمال اجلالی بود/ بی‌رقیب بودیم

فریبا بانک توکلی تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «دوردست ‌ها» که پخش آن به تازگی از شبکه یک سیما به پایان رسید و این روزها تنها مجموعه تلویزیونی ایرانی روی آنتن شبکه ‌های سراسری تلویزیون به حساب می‌ آمد به خبرنگار مهر بیان کرد: تولید این مجموعه با فراز و نشیب ‌های بسیاری همراه بود اما خوشبختانه طبق آمار و نظرسنجی تلویزیون، میزان رضایت مردم از این سریال قابل قبول بود و علاوه بر نگاه مثبت مدیران شبکه به این کار، در تماس هایی که با من انجام می‌ شد متوجه شدم این سریال توانسته افرادی را از دیدن ماهواره بازدارد که به عنوان تهیه کننده برای من جای خوشحالی است.

این تهیه کننده درباره وضعیت جسمی جمال اجلالی بازیگری که هنگام ضبط این کار دچار عارضه قلبی شد، بیان نمود: روزی که قرار بود یکی از سکانس ‌های مهم با بازی ایشان ضبط شود شوربختانه دچار بیماری شدند و همه ما به شدت نگران حالشان بودیم. خوشبختانه با تیم پزشکی خوبی که در ساری و جویبار وجود داشت خطر رفع شد و این بازیگر پیشکسوت حالشان به مرور بهتر شد اما شرایط برای ضبط صحنه ‌های مربوط به ایشان دیگر فراهم نبود و جواد ارشاد به عنوان کارگردان قصه را به طوری هدایت نمود که کمبودی احساس نشود.

وی افزود: ما تقریبا ۷ سکانس مهم با بازی اجلالی را از دست دادیم اما بخش هایی مهم را با حضور سایر بازیگران در ابتدای کار ضبط کرده بودیم و دل مان نمی خواست در ادامه شخص دیگری جایگزین شود به خصوص که همبازی ‌های ایشان هرکدام با اتمام کارشان رفته بودند. به پیشنهاد کارگردان تصمیم گرفتیم در پلان آخر به ایشان ادای دین کنیم. به همین خاطر یک روز قبل از پایان کار جواد ارشاد کارگردان پلانی طراحی نمود که توسط این بازیگر اجرا می‌ شد و پیامش که البته پیام سریال بود این بود که دنیا را خیلی جدی نگیرید.

بانک توکلی بیان کرد: تجربه تهیه این مجموعه قطعا کمک ‌های شایانی به کارهای بعدی ام خواهد نمود. ما شرایط تولید سختی داشتیم و علاوه بر یک ماهی که در شمال کشور بودیم تقریبا همه کار را اطراف تهران گرفتیم تا تصاویر بکر و نابی را در قاب «دوردست ‌ها» بگنجانیم.

وی درباره اینکه پخش «دوردست ‌ها» با هیچ مجموعه دیگری هم‌زمان نبود، بیان کرد: رقیب نداشتن این مجموعه نکته ای بود که با تایید ریاست قبلی سازمان رخ داد. محمد سرافراز بعد از اینکه کار را دید، بیان کرد این مجموعه خوب است و برای آنتن کفایت می‌ کند. حتما نباید در یک زمان چندین سریال از تلویزیون پخش شود تا مردم جذب رسانه ملی شوند. البته دیده شدن این سریال لطف خدا بود و احساس می‌ کنم همه چیز دست به دست هم داد تا «دوردست ‌ها» تولید و دیده شود.