پیشنهاد جدید هسته ای ایران به اروپا


جمعه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۵   ۲۳:۱۰
جمهوری اسلامی ایران از ۳ سال گذشته که پرونده هسته ای اش مفتوح شد تاکنون تمامی راهها را برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای خود انجام داده و با وجود این که با تمامی این همکاری ها ، کشورهای غربی پرونده را در شورای امنیت مطرح کردند ، پیشنهادهای متعددی را برای حل و فصل مسالمت آمیز این موضوع مطرح کرده است ، پیشنهادهایی که تماما از سوی کشورهای غرب و امریکا رد شده است :
آخرین پیشنهاد ایران توسط دیپلمات های کشورمان در مسکو و در جریان دیدار مقامات وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی کشورمان با دیپلمات های غربی و در حاشیه نشست ۱+۵ مطرح شد. یک مقام بلندپایه فرانسه پس از نشست بین مقامات ایرانی و دیپلمات های اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفت : ایران قصد دارد به زودی کار غنی سازی اورانیوم خود را تقویت کند و از کشورهای اروپایی خواسته است در این تلاش مشارکت کنند. این مقام فرانسوی که در نشست با هیات ایرانی در مسکو شرکت داشت ، افزود: مقامات ایرانی اعلام کردند ایران آماده می شود تا به زودی ۲ آبشار جدید از سانتریفیوژها را برای غنی سازی اورانیوم راه اندازی کند. وی تصریح کرد: ایرانی ها از مدیران سیاسی کشورهای اروپایی خواستند وضع جدید را در نظر داشته باشند و از اروپایی ها خواستند در مورد مشارکت در این برنامه غنی سازی مذاکره کنند. این مقام فرانسوی اذعان کرد شرکت کنندگان اروپایی در این نشست در واکنش به ابتکار ایران اعلام کردند ، هیچ تردیدی وجود ندارد که عملکرد ایران برخلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
سرپرستی هیات اعزامی ایران به مسکو را عباس عراقچی ، معاون وزیر امور خارجه و جواد وعیدی معاون امور بین الملل علی لاریجانی دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران به عهده داشتند. در همین حال سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسکو اعلام کرد: جمهوری اسلامی آماده همکاری کامل با این نهاد بین المللی است.
سلطانیه در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی افزود: ایران آماده است تا با همکاری خود با آژانس ابعاد برنامه هسته ای خود را روشن کند.


روسیه تحت فشار امریکا


همزمان با طرح پیشنهاد جدید ایران ، امریکا با ادامه جنگ روانی جبهه دیگری را علیه ایران پی می گیرد و آن تحت فشار قرار دادن روسیه برای قطع همکاری هسته ای با ایران است.
کاندولیزا رایس ، وزیر امورخارجه امریکا هشدار داد گزینه های نظامی همچنان در دستور کار قرار دارد و واشنگتن الزاما منتظر اجماع بین المللی نخواهد ماند. رایس افزود: ما می توانیم این مساله را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنیم اما مدتها قبل ما اعلام کرده ایم که در صورت شکست دیپلماسی گزینه هایی را در اختیار داریم.
وی با اشاره به این که امریکا به تنهایی با کشورهای بالکان وارد جنگ شد ، افزود: حق دفاع از خود الزاما نیازمند قطعنامه شورای امنیت نیست.
نیکولاس برنز ، معاون رایس هم در مسکو از مقامات روسیه خواست به هر گونه همکاری هسته ای با ایران از جمله در مرکز بوشهر که روسها سرگرم احداث آن هستند ، پایان دهند. وی همچنین به مسکو پیشنهاد کرد به ایران که قرار است به ویژه موشکهای زمین به هوای کوتاه برد تور ام یک ساخت روسیه از این کشور دریافت کند سلاح ندهد. اما روسیه قاطعانه درخواست های مقامات امریکایی را رد کرده است.
یوری بالیوسکی ، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و معاون اول وزیر دفاع روسیه گفت : روسیه قرارداد فروش سیستم دفاع هوایی تور ام یک به ایران را به طور کامل اجرا خواهد کرد. قرار است تعداد ۳۰ مجموعه تور ام یک در اختیار ایران قرار گیرد و ایران از این تجهیزات برای دفاع از تاسیسات حساس دولتی و نظامی خود استفاده خواهد کرد. این قرارداد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری بزرگترین معامله تسلیحاتی است که تاکنون بین ایران و روسیه صورت گرفته است.
همزمان سرگئی کمیسلیاک ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با رد هرگونه اعمال زور علیه ایران در خصوص برنامه های هسته ای خواستار حل این موضوع به شیوه ای دیپلماتیک شد. وی تصریح کرد: بدون این که سندی درباره نظامی بودن برنامه هسته ای ایران آورده شود نمی توان درباره اعمال تحریم ها علیه این کشور سخن گفت.
روسها در عین حال خواستار تعلیق موقت فعالیت های مربوط به غنی سازی در ایران شده اند. در کنار این اخبار ، مذاکرات بی نتیجه بوش و رئیس جمهور چین در واشنگتن و ادامه اختلافات این دو قدرت هسته ای در مورد ایران بیانگر این واقعیت است که امریکا برای تحریم ایران ، با دو مانع بزرگ روسیه و چین مواجه است.