پیش‌نویس قطعنامه ضد‌ ایرانی شنبه به رای گذاشته خواهد شد

پیش‌نویس قطعنامه ضد‌ ایرانی شنبه به رای گذاشته خواهد شد


خبرگزاری فارس: متن پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در وضعیت آماده رای گیری (وضعیت آبی) قرار گرفت و قدرت‌های بزرگ اعلام کردند، روز شنبه درباره این پیش نویس رای گیری خواهند کرد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت:”بعد از رایزنی‌های جدید درباره پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران، غربی‌های(آمریکا،فرانسه و انگلیس) متن را در وضعیت آبی قرار دادند و این به معنای آن است که متن آماده برای رای گیری است.”
“امیر جونز پاری” سفیر انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل گفت: آنها به متن اصلی “هفت تا هشت” اصلاحیه وارد کردند تا بدینوسیله برخی از درخواست‌های مطرح شده از سوی آفریقای جنوبی،اندونزی و قطر مورد توجه قرار گرفته باشد.
وی تصریح کرد، مشورت‌های جدیدی در شورای امنیت صبح امروز (جمعه) برای بازنگری نهایی در این پیش نویس صورت خواهد گرفت.
وی مدعی شد، متن تعدیل شده واکنشی مناسب، نسبی و فزاینده در قبال وضعیت پرونده هسته‌ای ایران محسوب می‌شود.
از سوی دیگر “الخاندرو ولف” سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران گفت:”کشورهای بانی پیش نویس این قطعنامه برخی تعدیلات را که با فلسفه حقوقی و قانونی تطابق دارد و می‌تواند به آن ارزش اضافی ببخشد، وارد کرده‌اند.”
یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات نیز گفت: “یکی از تعدیلاتی را که آفریقای جنوبی مطرح کرد و خواستار تعلیق مجازات‌های تحمیلی علیه ایران به مدت ۹۰ روز شده بود بر اساس قطعنامه ۱۷۳۷ مورد قبول قرار نگرفت.”
آفریقای جنوبی، اندونزی و قطر از اعضای غیر دائم شورای امنیت، با ارائه پیشنهادی خواستار انجام اصلاحاتی در پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی شدند.
آفریقای جنوبی خواستار تعلیق تحریم های ایران به مدت ۹۰ روز است تا در این مدت در آژانس بین المللی انرژی اتمی بحث‌های فنی صورت گیرد و با ایران نیز مذاکرات سیاسی به عمل آید. قطر و اندونزی نیز خواهان خاورمیانه‌ای عاری از سلاح های اتمی شده‌اند.
پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان اخیرا درباره پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل علیه ایران توافق کردند.
در پیش‌نویس جدید قطعنامه، ایران از صادرات تسلیحات منع شده و از همه کشورها خواسته شده از فروش یا انتقال هرگونه «تانک‌های جنگی، خودروهای زرهی، سیستم‌های توپخانه‌ای کالیبر سنگین، هواپیماهای جنگی، هلی‌کوپترهای جنگی، کشتی‌های جنگی و موشک» و دیگر تسلیحات به ایران خودداری کنند.
این متن همچنین خواستار ممنوعیت داوطلبانه سفر برخی مقامات دیگر و شرکت‌های مرتبط با برنامه‌های موشک بالستیک و برنامه هسته‌ای شده است.
در این متن محدودیت‌های داوطلبانه‌ای بر «تعهدات جدید برای ارائه کمک‌هزینه، کمک مالی و اعطای وام» و همچنین گسترش مسدود کردن دارایی‌های نهادهای دیگر و افراد مرتبط با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران اعمال شده است.
مقامات مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخی شرکت‌های وابسته به آن و بانک سپه نیز به فهرست افراد و نهادهای مورد تحریم‌های اقتصادی افزوده شده است.
این متن به ایران ۶۰ روز فرصت می‌دهد به درخواست مکرر شورای امنیت برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم عمل کرده و یا با «اقدامات بیشتر مقتضی» بر اساس فصل ۴۱ منشور سازمان ملل (تحریم‌های اقتصادی و نه زور) روبرو شود.