پژوهشگران قلب‌ مرده را دوباره به تپش واداشتند

پژوهشگران دانشگاه مینسوتای آمریکا با پیوند سلول های جدید قلبی به داخل یک قلب تقریبا تو خالی شده موش و تولید کامل قلب و به تپش در آوردن آن، چشم‌انداز امیدبخشی در تولید اعضای پیوندی و ترمیم بافت‌های حساسی چون قلب انسان ترسیم کردند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ دکتر دوریس تیلور، سرپرست تحقیقات در مرکز ترمیم قلبی – عروقی دانشگاه مینسوتا با اذعان به این که این اقدام بی شباهت به داستان های علمی- تخیلی نیست، اظهار داشت: ما امیدواریم که بتوانیم در آینده قلب‌هایی مطابق با بدن بیماران تولید کنیم.


نتایج این پژوهش که در مجله پزشکی نیچر به چاپ رسیده مسیر امیدبخش استفاده از سلول‌های بنیادی برای تولید اعضای پیوندی بدن را کامل تر می‌کند.


تیلور و دستیاران وی برای اینکار از پروسه «سلول زدایی» استفاده کرده اند که طی آن تمام سلول‌های یک عضو – که در این مورد قلب یک موش مرده است – با استفاده از شوینده‌های قوی خارج می‌شوند و تنها یک چارچوب سفید باقی می‌ماند که از پروتئین‌هایی که سلول‌ها آنها را ترشح کرده‌اند، تشکیل شده‌است؛ سپس مخلوطی از سلول‌های گرفته شده از قلب موش‌های نوزاد به این چارچوب یا ماتریکس تزریق شده و در یک محیط استریل آزمایشگاهی قرار گرفت. چهار روز بعد قلب‌ها شروع به تپیدن کردند.


به گفته وی، این قلب‌ها در روز هشتم با قدرتی در حد دو درصد قدرت یک قلب عادی موش شروع به تپیدن کردند.


دانشمندان دانشگاه مینسوتا امیدوراند در آینده این عمل را بر روی قلب خوک و انسان تکرار کنند، هرچند معتقدند که این کار چندان هم آسان نخواهد بود.


سیان هاردینگ که در زمینه ترمیم بافت های قلب در لندن، پایتخت بریتانیا، تحقیق می کند، می گوید احتمالا شیوه آزمایش پزشکان دانشگاه مینسوتا یک پیشرفت واقعی است.


به گفته وی، در آینده این امکان وجود دارد که سلول های قلب انسان در یک قلب توخالی شده خوک که از لحاظ اندازه و کارکرد به قلب انسان شباهت زیادی دارد، کاشته شود تا اندام هایی با قابلیت پیوند به انسان در آن تولید شود.


پیتر ویزبرگ، کارشناس بنیاد قلب بریتانیا هرچند یافته های پزشکان دانشگاه مینسوتا را مهم دانسته، بر این باور است که شیوه رویاندن قلب موش به راحتی درباره انسان به اجرا در نیست و علم پزشکی تا این مرحله پیشرفته دست کم یک دهه دیگر فاصله دارد.


انتهای پیام