پژو ۴۰۵ و بنز؛ داخلی‌ترین و مونتاژی‌ترین خودرو‌های ایرانی

بنز کلاس E مونتاژی‌ترین و پژو ۴۰۵ با ساخت داخل ۹۳ درصد به همراه پیکان وانت با ساخت داخل ۹۴ درصد داخلی‌ترین خودرو‌های ایران شناخته شدند.


به گزارش خبرنگار خودرو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وانت پیکان، پژو ۴۰۵، سمند و پژو پارس به ترتیب با ساخت داخلی ۹۴، ۹۳ و ۹۰.۷ و ۹۰.۴ داخلی‌ساز‌ترین خودرو‌های ایرانی هستند. از طرفی بنز کلاس E200 و E350 به صورت مونتاژ کامل و نیسان ماکسیما، کوراندو، پاجرو و فولکس گل با حداقل ساخت داخل یعنی ۱۴ تا ۱۶ درصد در ایران تولید می‌شوند.


از خودرو‌های با تکنولوژی روز، پژو ۲۰۶ و زانتیا با ساخت داخل ۶۱ و ۵۰ بیشترین ساخت داخل را دارند. پراید نیز که هم اکنون پرتیراژترین خودرو داخل با تولید سالانه بیش از ۴۳۰ هزار دستگاه محسوب می‌شود، ۸۷ درصد داخلی‌سازی شده است.


براساس بررسی‌های انجام شده توسط وزارت صنایع و معادن، در بخش خودرو‌های سنگین نیز اتوبوس ولوو B7 ، میدی‌باس مان سپهر و اتوبوس شهری OM355 با ساخت داخل ۶۰، ۶۳ و ۸۱ داخلی‌ترین محصولات تولید شده اتوبوس در ایران هستند که ولوو B7 با ساخت داخل بالا هم اکنون با کیفیت‌ترین اتوبوس داخلی ایرانی است.


در بخش کامیون، کامیون ماز با ساخت داخل ۱۹ درصد مونتاژی‌ترین محصول است که بی کیفیت‌ترین محصول داخلی نیز به شمار می‌رود.


کامیون سبک بنز LP و آذرخش که چندان هم با کیفیت نیست با داخلی‌سازی ۸۰ و ۸۸ درصدی خود بیشترین ساخت داخل را شامل می‌شود. کامیون رنو بادسان هم ۶۶ درصد ساخت داخل دارد.


از میان کامیون‌های با کیفیت و تکنولوژی روز هم اکثر ساخت داخل زیر ۴۰ درصد دارند؛ به عنوان نمونه کامیون ولوو FM9؛ ۳۲ درصد ساخت داخل دارد.