پیروزی تیم دوم ایران مقابل ونزوئلا/پایانی خوش برای شاگردان لوزانو

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از مُخبر مهر، تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۵:۴۰ روز یکشنبه هفتمین دیدار خود را در رقابتهای انتخابی المپیک مقابل ونزوئلا در سالن مترو پولیتن توکیو برگزار نمود و در حالی که از یاران ذخیره خود بهره می‌ برد ۳ بر ۲ پیروز شد. شاگردان لوزانو ست ‌های اول، چهارم و پنجم را به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر ۲۳، ۲۵ بر ۱۸ و ۱۵ بر ۸ برنده شدند و ست ‌های دوم و چهارم را ۲۹ بر ۲۷ و ۲۵ بر ۲۱ واگذار کردند.

ذخیره‌‌ها در ترکیب اصلی
بعد از صعود تیم ایران به المپیک انتظار می‌ روفت رائول لوزانو به بازیکنان اصلی کشورمان مقابل ونزوئلا استراحت بدهد که در آغاز بازی دو تیم نیز اینگونه شد. حمزه زرینی، مجتبی میزاجانپور، میلاد عبادی پور، مهدی مهدوی، مصطفی شریفات، آرمین تشکری و مهدی مرندی (لیبرو) ترکیب اولیه تیم ایران را تشکیل دادند. در این بین میرزاجانپور در پست پشت خط زن به کار گرفته شد.

دو تیم بازی را برابر آغاز کردند. ونزوئلا مثل دیدارهای قبل خود روی سرویس ‌های خوب بازیکنانش حساب باز نمود و سعی داشت مانع از ایجاد فاصله توسط بازیکنان ایران شود. این تیم تا وقت اول استراحت فنی با ایران خوب پیش رفت.

در امتیاز یازدهم بود که ونزوئلا به ایران رسید اما در ادامه شاگردان لوزانو یک امتیاز برتری را حفظ کردند و وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۵ پیش افتادند. در بازگشت به میدان بازیکنان کشورمان بخصوص با سرویس و دفاع روی تور حریف را تحت فشار گذاشتند و این ست را ۲۵ بر ۲۳ برنده شدند.

برتری نزدیک ونزوئلا در ست دوم
نخستین امتیاز این ست را تیم کشورمان کسب نمود. ونزوئلا این بار آمده بود تا به بازی برگردد اما دفاع خوب روی تور تیم ایران مهاجمان این تیم را گرفتار نمود. تیم کشورمان خیلی زود با امتیازات متوالی که کسب نمود وقت اول استراحت فنی را ۸ بر ۵ به سود خود رقم زد.

بعد از آن شرایط کاملا به سود شاگردان لوزانو رقم خورد و ایران ۹ بر ۶ پیشی گرفت. سرمربی ونزوئلا برای تغییر روند بازی تغییراتی را در تیمش ایجاد نمود اما فاصله امتیازات دو تیم با برتری ۱۰ بر ۶ کشورمان حفظ شد. چند اشتباه متوالی از بازیکنان ایران ونزوئلا را در امتیاز ۱۳ بر ۱۰ نزدیک نمود که لوزانو درخواست تایم اوت نمود. وقت دوم استراحت فنی این ست نیز برتری ۱۶ بر ۱۳ ایران را بدنبال داشت.

در حالی که تیم ایران ۲۰ بر ۱۷ از حریف پیش بود دو اشتباه متوالی از حمزه زرینی در اسپک باعث شد ونزوئلا به ایران برسد. سپس لوزانو درخواست تایم اوت نمود و هم‌زمان معروف و قائمی نیز به میدان رفتند. با این حال ونزوئلا در امتیاز ۲۴ با ایران برابر شد و دو تیم مساوی پیش رفتند تا اینکه ونزوئلا ۲۹ بر ۲۷ برنده شد.

اشتباهات متوالی شاگردان لوزانو
با آغاز ست سوم بازیکنان تیم ایران کار را جدی تر گرفتند. شاگردان لوزانو هم سرویس ‌های بهتری زدند و هم در دفاع منسجم تر ظاهر شدند. بعد از ثبت برتری ۴ بر یک ایران ونزوئلا یک امتیاز فاصله را کاهش داد ولی پوئن سرویس عبادی پور برتری ۸ بر ۵ کشورمان را در وقت نخست استراحت فنی روی تابلو امتیازات ثبت نمود.

تیم ونزوئلا در بازگشت به زمین بهتر ظاهر شد و در امتیاز ۹ با کشورمان برابر شد. بازیکنان این تیم با توپگیری در انتخابی زمین ۱۳ بر ۱۲ پیش افتادند که لوزانو درخواست تایم اوت نمود ولی روند بازی به سود حریف پیش رفت و ونزوئلا وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۳ پیش افتاد.

شاگردان لوزانو نتوانستند به بازی برگردند و ونزوئلا ۱۸ بر ۱۴ پیش افتاد تا سرمربی کشورمان بار دیگر درخواست تایم اوت کند. ورود سعید معروف و فرهاد قائمی نیز روند بازی را تغییر نداد و ونزوئلا ست سوم را هم ۲۵ بر ۲۱ برنده شد تا در مجموع ۲ بر یک پیشی بگیرد.

ایران به بازی برگشت
در شروع ست چهارم نیز بازیکنان کشورمان امتیازات اولیه را کسب کردند و ۴ بر ۲ از حریف خود پیش افتادند. ونزوئلا البته با توپگیری خوبی که توسط مدافعان عقب زمین خود داشت این فاصله را جبران نمود اما در وقت اول استراحت فنی ایران برتری یک امتیازی و ۸ بر ۷ خود را ثبت نمود.

عملکرد خوب زرینی و میرزاجانپور در منطقه ‌های چهار و دو ایران سه اختلاف امتیاز برای کشورمان ایجاد نمود و سرمربی ونزوئلا را مجاب نمود تا تقاضای وقت استراحت کند. در ادامه بازی برتری ۱۶ بر ۱۳ تیم کشورمان در وقت دوم استراحت فنی ثبت شد.

تیم ایران با بازی خوب خود ۲۰ بر ۱۵ پیش افتاد اما ونزوئلا از دو توپ برگشتی استفاده نمود و فاصله را کاهش داد تا لوزانو درخواست تایم اوت کند. سرویس ‌های خوب زرینی که دریافت اول خوبی را از سوی حریف بدنبال نداشت حاشیه امنیت خوبی برای ایران ایجاد نمود و در نهایت این ست را شاگردان لوزانو ۲۵ بر ۱۸ پیروز شدند.

ونزوئلا اسیر مدافعان ایرانی
در ست پنجم تیم ایران شروع خوبی داشت و با دفاع روی تور منسجم خود ۳ بر صفر پیش افتاد تا سرمربی ونزوئلا درخواست وقت استراحت کند. ونزوئلا در بازگشت به میدان کمی بهتر ظاهر شد اما در دفاع روی تور تیم کشورمان خیلی خوب کار نمود و با سرویس ‌های خوبی که زرینی زد برتری ۸ بر ۵ را ثبت نمود تا دو تیم جای خود را در زمین بازی تغییر دهند.

ایران روند امتیازگیری خود را در این ست تداوم بخشید و ۱۱ بر ۷ پیش افتاد تا بار دیگر سرمربی ونزوئلا تقاضای تایم اوت کند. تک دفاع میرزاجانپور این فاصله را بیش‌تر نمود. این بازیکن سرانجام آخرین امتیاز بازی را کسب نمود و برتری ۱۵ بر ۸ ایران را رقم زد تا تیم کشورمان ست پنجم را برنده شود با کسب ششمین برد خود در هفتمین مسابقه پایان خوششی را در این تورنمنت رقم بزند.