چاقی و اضافه وزن مشکل ۱.۳ میلیارد نفر از مردم جهان
 
images/20071019/fat-big.jpg
 
جام جم آنلاین: ۱۸۰۰ پژوهشگر جهان از ۲۰ تا ۲۴ اکتبر در شهر نیواورلئان واقع در ایالت لوئیزینا امریکا گردهم می آیند تا درباره آخرین مطالعات خود برای درمان بیماری چاقی که در سراسر جهان شایع است ، به بحث و تبادل نظر بپردازند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، در کنفرانس سالانه پژوهش و چاقی که از سوی انجمن مبارزه با چاقی برگزار می شود ، بیش از ۳۰۰ پژوهش ارائه خواهد شد.
این انجمن متشکل از دانشمندان امریکایی ۲۵ سال پیش برای مطالعه این پدیده تاسیس شد.
بین ۶۴ تا ۶۶ رصد جمعیت بزرگسال امریکا، که شامل بیش از ۶۰ میلیون نفر می شود ،اضافه وزن دارند و این میزان همچنان رو به رشد است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت بزرگسال سراسر جهان اضافه وزن دارند و ۳۰۰ میلیون نفر هم دچار چاقی هستند.
بر اساس تحقیقی که اواخر سال ۲۰۰۶ انتشار یافت ، ۲۳ درصد مردم انگلیس دچار چاقی هستند که این میزان بیش از دیگر کشورهای اروپایی است.
طبق همین تحقیق تعداد افراد چاق در آلمان ، ۱۲ درصد و در ایتالیا ، ۸ درصد است.
در فرانسه نیز ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر چاق هستند که ۹.۵ درصد مردم این کشور را تشکیل می دهند و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیش از ۹ سال پیش است.
به گفته سازمان بهداشت جهانی در برخی شهرهای چین ، تعداد افراد چاق به بیست درصد جمعیت این شهرها هم می رسد.
با توجه به یافته های ژنتیکی اخیر در باره دخالت ژنهای مختلف و تغییرات ژنتیکی در بوجود امدن اضافه وزن و انباشت چربی و اشتها، پژوهشگران طی کنفرانس چهار روزه نیواورلئان، بیشتر به بررسی این یافته های ژنتیکی و چاقی خواهند پرداخت.
بخش زیادی از بحثهای این کنفرانس به بررسی مطالعات اجتماعی و رفتاری اختصاص خواهد داشت زیرا نحوه زندگی، تغذیه و ورزش نکردن از عوامل اصلی بروز پدیده چاقی است.
با توجه به اینکه تعداد کودکان چاق امریکا نسبت به ۴۰ سال پیش ، ۳ برابر شده است و در حال حاضر ۲۰ درصد کودکان این کشور دچار چاقی هستند، چاقی کودکان هم از بحثهای محوری این کنفرانس خواهد بود.
چاق به فردی گفته می شود که اگر وزن او را بر حسب کیلو گرم بر مجذور قد ش بر حسب متر تقسیم کنیم عدد بدست آمده که ضریب توده بدن وی نامیده می شود بیش از ۳۰ باشد و اگر ضریب توده بدنی وی بین ۲۵ تا ۳۰ باشد اضافه وزن دارد.
چاقی خطر ابتلا به بیماریهای دیابت ، فشار خون، التهاب مفاصل و سرطان را افزایش می دهد.
طبق اطلاعات انجمن چاقی امریکا ، طی ۲۰ سال گذشته چاقی موجب شده است ، تعداد مبتلایان به بیماری دیابت از نوع دوم در این کشور ، ۲۵ درصد افزایش یابد.
اضافه وزن همچنین خطر ابتلای زنان را به ۲ سرطان سینه و کلیه افزایش می دهد.