چرا بعضی‌‌ها دچار اختلال نعوظ می‌‌شوند؟

اختلال نعوظ دارای علل زیادی است و بدون تشخیص علت، اقدام به درمان یا جنبه تسکینی داشته یا بی‌استفاده خواهد بود. برای یک نعوظ طبیعی در مرد، چهار سیستم در بدن باید طبیعی باشند و هماهنگ با هم عمل کنند که عبارتند از: سیستم عصبی، سیستم هورمونی، سیستم عروقی و سیستم روانی و اختلال در هر کدام می‌‌تواند منجر به اختلال در نعوظ شود.

علل روانی

ـ اضطراب در برقراری رابطه جنسی که در آن مرد نگران انجام موفقیت‌آمیز رابطه جنسی است.

ـ مشکلات در روابط با همسر

ـ اضطراب‌‌های روانی (مشغله زیاد، کار دو شیفته، درگیری خانوادگی و فامیلی، از دست دادن کار، وجود بیمار در خانواده، مشکلات اقتصادی و…)

ـ بیماری‌‌های روانی مثل افسردگی

علل مربوط به سیستم عصبی

ـ سکته مغزی

ـ بیماری آلزایمر

ـ آسیب به نخاع شوکی

ـ آسیب به اعصاب داخل لگن (عصب‌گیری اعضای تناسلی از اعصاب داخل لگن است. اگر این اعصاب آسیب ببینند، بیمار ممکن است دچار اختلال نعوظ شود. در جراحی‌‌های داخل لگن گاهی این اعصاب آسیب شدید می‌‌بینند.)

ـ دیابت (بیماری دیابت سبب آسیب به اعصاب محیطی می‌‌شود.)

ـ شکستگی لگن

ـ بیماری ام‌اس

ـ بیماری پارکینسون

علل عروقی

مهم‌ترین علت اختلال نعوظ در مردان است.

ـ آترواسکلروز یا تصلب شرائین که در آن با بالا رفتن سن شرائین قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و به علت رسوب کلسترول در جدار آن‌ها، مجرای عروق تنگ می‌‌شود.

ـ فشارخون

ـ دیابت، سبب اختلال عروق در سراسر بدن می‌‌شود.

ـ آسیب به لگن ازجمله شکستگی لگن که در آن شریانی که به آلت تناسلی خون می‌‌رساند، قطع می‌‌شود.

علل هورمونی

ـ کم‌کاری غدد جنسی

ـ افزایش پرولاکتین خون

مصرف تعدادی از داروها نیز سبب اختلال نعوظ یا تشدید آن می‌‌شود. مثلا مصرف بعضی داروها مثل ضدفشارخون و ضدافسردگی برای سلامت انسان حیاتی هستند. حتی در داروهای سرماخوردگی ماده‌ای وجود دارد که ممکن است در مردانی که از قبل دارای نعوظ خوبی نبودند با مصرف آن‌ها دچار اختلال نعوظ شدید شوند. این بیماران فقط باید صبر کنند تا مصرف دارو تمام شود و به دنبال آن مشکلشان حل خواهد شد.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد

جراح و متخصص بیماری‌‌های کلیه و مجاری ادراری