چرا در ایران مردم به عزادارى تشویق مى‏شوند و از شادى و جشن و سروراستقبال نمى‏شود؟
جواب :  


  این سخن که همیشه مردم تشویق به عزادارى شده و از شادى‏ها دور گشته‏اند حرف درستى نیست. ایام سال و تاریخ ما داراى ایام حزن و سرور مى‏باشد. ازاین‏رو در روایت وارد شده که شیعیان ما در شادى ما شاد و در حُزن و اندوه ما غمگین هستند. در اعیادى مثل عید فطر، عید قربان، عید غدیر، میلاد امامان معصوم، بازگشت از سفر حج و زیارت، تولد اولاد، ازدواج و عروسى و بسیارى موارد دیگر دستور به جشن و شادى و مراسم میهمانى و اطعام داده شده است و در ایران نیز در بسیارى از عیدهاى مذهبى تعطیل رسمى مى‏باشد). در مقابل هم در ایامى مثل شهادت بزرگان دینى – که دردناک‏ترین آن تاسوعا و عاشورا است – دستور عزادارى داده شده و این عزادارى چند جهت دارد:
الف) جنبه عاطفى؛ کسى که عزیزى را از دست مى‏دهد، ناخودآگاه حزین و غمناک است و نمى‏تواند غمگین نباشد.
ب ) جنبه سیاسى: اگر این عزادارى‏ها نبود، قیام خونین و روشن‏گر سیدالشهدا(ع) به فراموشى سپرده مى‏شد و چه بسا اصل قیام و شهادت آنان هم مورد تحریف و انکار قرار مى‏گرفت. در زمان صدر اسلام، شرایط اقتضا نکرد که شیعیان براى حضرت زهرا(س) عزادارى و نوحه‏خوانى کنند و لذا در تاریخ برخى از مورخان مغرض، اصل شهادت حضرت را انکار کرده، حتى مى‏گویند: اگر محسن فاطمه(ع) شهید شده پس قبرش کجا است؟ لابد اگر مى‏توانستند مى‏گفتند اگر پیامبر دخترى به نام فاطمه داشته و کشته شده، پس قبرش کجا است؟!
ج ) جنبه دینى؛ در ماه محرم با برپایى مراسم‏هاى عزادارى و سخنرانى، مردم بیش از پیش با معارف الهى واخلاق اسلامى آشنا مى‏شوند و این عاشورا است که دین ما را حفظ کرده است.
د ) جنبه تربیتى؛ کودکان و نوجوانان از برپایى این مراسم و یادآورى آن واقعه عظیم، شجاعت و ایثار و فداکارى را الهام مى‏گیرند. البته لقاى الهى براى حضرت امام حسین(ع) زیباترین و باشکوه‏ترین چیزها است؛ ولى در ایام معصیت، حزن و اندوه امامان(ع) از واقعه جانگداز عاشورا، نمى‏توانیم مسرور باشیم و قطعاً دشمنان ائمه(ع) در این روز مسرور بودند.