چرا صداو سیما به‌ «روز سوم» بها نداد؟

محمدحسین لطیفی گفت: تمام تلاشمان را انجام دادیم تا در «روز سوم» یک قصه انسانی را به تصویر بکشیم و حس آن را به‌ بیننده منتقل کنیم.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ این کارگردان در نشست نقد و بررسی فیلم «روز سوم» که در فرهنگسرای نیاوران برپا بود با بیان اینکه همیشه دنبال کارهای نشده است، ادامه داد: اگر «روز سوم» را ۴ ، ۵ سال بعد از شروع کارم در سینما انجام می‌دادم بر زمین می‌خوردم اما خوشحالم این موقعیت بعد از ۲۴ سال کار در سینما برای‌ من پیش آمد، برای ساخت «روز سوم» هاله‌ای از انرژی من را گرفته بود و باعث شد از آن شرایط سختی که داشتیم بیرون بیایم.


وی افزود: در واقع هر روز نمی‌دانستیم چه اتفاقی قرار است بی‌افتد ایرادهایی هم در فیلم وجود دارد اما تماشاگر با حسی همراه می‌شود؛ که متوجه ایرادها هم نمی‌شویم.


لطیفی تجاریش را در ژانرهای مختلف سینمایی جزو موفق‌ترین‌ها برشمرد و گفت: هم اکنون در سینمای طنز «عینک دودی» حرف اول را می‌زند و در ژانر وحشت هم «خوابگاه دختران» جزو بهترین‌ها است و هرچند کارهای زیاد قوی نبودند اما جزو بهترین‌ها محسوب می‌شوند به همین دلیل علاقمندم در


ژانرهای مختلف تجاربی داشته باشم.

وی بخش عمده‌ای از موفقیت فیلم‌هایش را به گروهش مرتبط دانست و اظهار داشت: سعی می‌کنم با گروه هم دل شوم و انرژی آنها است که کار را پیش می‌برد.


این کارگردان درباره‌ی اینکه چرا در فیلم بیشتر به شخصیت محمد جهان آرا پرداخته نشده است گفت: قصه آن قدر بزرگ است که دیگر بیش از این نمی‌شد پرداخت و نمی‌توانستم جهان‌آرا را در کار وارد کنم و همینطور رهایش کنم.


وی خبر از ساخت مجموعه‌ای درباره‌ی خرمشهر در سال آینده داد و اظهار داشت: در این مجموعه که ۳۰ قسمت خواهد بود به طور کامل به ۳۴ روز اشغال خرمشهر خواهیم پرداخت.


وی با اشاره به صحنه کانال در فیلمش با بیان اینکه قصد داشته در این صحنه عاطفه بیننده را برانگیزد، اظهار داشت: سکانس کانال را عینا از خاطرات محمد نورانی گرفتم و برایم بسیار مهم بود و این سکانس حال بسیاری را دگرگون می‌کند.


حمید آخوندی تهیه کننده فیلم هم با بیان اینکه در «روز سوم» سعی شده زندگی نشان داده شود گفت: این فیلم زندگی است که داخلش جنگ اتفاق افتاده است.


وی با بیان اینکه عوامل بسیار خالصانه در این فیلم حضور پیدا کردند تصریح کرد: در مقطعی به جایی رسیدم که همه گفتیم فیلم به جشنواره نمی‌رسد و دستهایمان را بالا کردیم اما همه بچه‌ها نذر کردند که فیلم آماده شود.


آخوندی با گلایه از صدا و سیما به خاطر عدم توجه به این فیلم گفت: چرا آنقدر که به فیلم‌های دیگر بها داده می‌شود به فیلم ما بها داده نشد و حتی نمی‌گذارند یکی از بازیگران فیلم را به برنامه صندلی داغ بیاورم، اگر قرار باشد کارگردانی به بخش خبری شبکه ۲ بیاید حق «روز سوم» هم به‌عنوان بهترین فیلم جشنواره هست که به تلویزیون بیاید. متاسفانه حتی حرکت تهیه کننده و کارگردان فیلم که جایزه‌شان را به خانواده یک شهید و جانباز اهدا کردند هم مورد توجه قرار نگرفت.


به گزارش ایسنا، این تهیه کننده اظهار داشت: امروز احساس می‌کنم در سینمای کشور باید فیلمی بسازم که کسانی که آنرا می‌بینند خجالت نکشند و حداقل ۵ دقیقه فکر کنند. روزی که از جنگ برگشتم کسی به ما مدال نداد و الان هم نباید انتظار داشته باشیم برای ساخت فیلم جنگی به ما مدال بدهند.


پوریا پورسرخ بازیگر این فیلم هم که در جلسه حاضر بود با بیان اینکه نذر کرده است تا این نقش به من واگذار شود گفت: بعد از سریال «وفا» مسیری که روبروی من گذاشته شد باب طبع من نبود. «رضا» از نقش‌های جایزه خور بود که اگر دیده نمی‌شد کم کاری من به‌حساب می‌آمد و الان این شخصیت را خیلی دوست دارم و بسیار هم روی آن تعصب دارم.


رضا درستکار هم که اجرای این جلسه را برعهده داشت «روز سوم» را بهترین فیلم عواملش دانست و گفت:‌ تمام عوامل سعی کرده‌اند از نقطه هنری که ایستاده بودند به‌جلو حرکت کنند، لطیفی با این فیلم نشان می‌دهد می‌تواند کارگردان درجه یک باشد و جزو هرم سینما به حساب آید.