چربی‌سوزی در سه سوت!

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم سرا ، علم در سال‌‌های اخیر پیشرفت قابل‌توجهی داشته و به‌صورت روزافزون نیز به جلو حرکت می‌‌کند. با‌ وجود اینکه ما طرفدار رژیم‌‌های غذایی سالم و برنامه‌‌های ورزشی هستیم، اما گشتن به‌دنبال راه‌‌های میانبر برای کاهش وزن و مزایای مرتبط با آن که محققان در حال کشف و آزمایش آن‌ها هستند، می‌‌تواند گاهی جالب و راهگشا باشد.

با توسعه فناوری‌‌های برتر، شناسایی ژن‌‌ها و پروتئین‌‌ها و تغییر باورهای دیرینه در زمینه تکنولوژی، محققان به روش‌‌های جدیدی برای کاهش وزن دست یافته‌اند. این روش‌‌ها می‌‌تواند شما را در کاهش وزن کمک کند، ما این روش‌‌ها را به شما معرفی می‌‌کنیم اما به شما توصیه می‌‌کنیم آن‌ها را با مشورت پزشک و متخصص مربوطه انتخاب و تجربه کنید. اگر می‌‌خواهید از تازه‌ترین روش‌‌های درمان چاقی آگاه شوید این مطلب مخصوص شماست.

اولتراسوند یا فراصوت

آیا اولتراسوند (فراصوت) می‌‌تواند سلول‌‌های چربی را از بین ببرد؟ UltraShape همین سال گذشته موفق به دریافت تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده شد. این عمل که در سه جلسه جداگانه با فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۴‌روز انجام می‌‌گیرد، به شما کمک می‌‌کند که چند اینچ از سایزتان را کاهش دهید. اگر مایل به انجام این عمل باشید، پزشکان در وهله اول وزن‌تان را اندازه‌گیری می‌‌کنند و شاخص توده بدنی شما را به‌دست می‌‌آورند. در این عمل، از یک ژل چسبناک و یک وسیله گرمایشی در نواحی تحت درمان استفاده می‌‌شود. این پروسه درمانی کمتر از ۱۰دقیقه به طول می‌‌انجامد. بیماران می‌‌توانند با رعایت دستورالعمل‌‌های پس از درمان در رابطه با ورزش و رژیم غذایی، به‌راحتی وزن کم کنند. با این کار، سطح شکم به‌طور قابل‌توجهی صاف می‌‌شود.

قرص‌‌های محرک گوارش

بر‌بنیاد تحقیقات جدید موسسه سالک، اگر بدن‌تان فکر کند در حال خوردن هستید، حتی اگر چنین نباشد، فرایند هضم مواد غذایی را آغاز می‌‌کند. این امر ممکن است باعث افزایش روند چربی‌سوزی در بدن شده و سوخت‌و‌ساز بدن را بهبود ببخشد. قرص‌‌های محرک گوارش به‌گونه‌ای توسعه یافته‌اند که تنها داخل روده عمل کنند تا عوارض جانبی نداشته باشند. اما این قرص‌‌ها چطور عمل می‌‌کنند؟ به گفته رونالد ایوانز، مدیر آزمایشگاه ژنتیکی سالک، این قرص‌‌ها مثل یک وعده غذایی خیالی عمل می‌‌کنند؛ یعنی همان سیگنال‌هایی را به مغز می‌‌فرستند که حین خوردن غذا ارسال می‌‌کنید. از این رو، بدن شما به ایجاد فضای کافی برای ذخیره غذا می‌‌پردازد.

اما هیچ‌گونه کالری دریافتی وجود ندارد و هیچ‌گونه تغییری در اشتهای شما ایجاد نمی‌شود. این آزمایش روی موش‌‌ها به انجام رسیده است، اما اثرات دارویی قابل تعمیم هستند و تنها به کاهش وزن محدود نمی‌شوند. این قرص‌‌ها علاوه بر تسریع روند چربی‌سوزی، باعث محدود شدن روند افزایش وزن شده و سطح قند خون و کلسترول‌‌های بد را در بدن کنترل می‌‌کنند. با وجود این اگر تصمیم دارید این روش را تجربه کنید درباره ادعاهای مطرح شده و بی‌عارضه بودن قرص‌‌ها مطمئن شوید.

آنزیم‌‌های آزمایشگاهی

محققان آزمایشگاه نستله در سوئیس روی فناوری‌‌های دور از ذهن کاهش وزن کار می‌‌کنند. محققان موفق شدند آنزیمی کشف کنند که اگر به وسیله ترکیب C13 برانگیخته شود، سوخت‌و‌ساز بدن را بهبود می‌‌بخشد. به‌زعم آن‌ها، این نتیجه بزرگ دروازه توسعه یک نوشیدنی چربی‌زدا را به روی‌شان گشوده است. اما قبل از اینکه هیجان زده شوید، بهتر است به جزئیات امر توجه کنید. به عنوان مثال، دانشمندان معتقدند که تهیه یک نوشیدنی با مزایای فوق یک امر ۵۰-۵۰ است. از‌سوی دیگر، این آزمایشات صرفا برای افرادی در‌نظر گرفته شده‌اند که تحرک کمی دارند.

این آنزیم به افرادی کمک می‌‌کند که تحمل ورزش و تمرینات سنگین را ندارند. افراد می‌‌توانند با بهره‌گیری از مزایای جدید، به‌جای ۲۰ یا ۴۰دقیقه دوچرخه‌سواری، کمی پیاده‌روی کنند تا متابولیسم بدن‌شان افزایش یابد. در‌واقع، تمرینات پرفشار در این شرایط اثرات مشابهی ایجاد می‌‌کنند. این تکنیک‌‌ها، راهبردهای موثری هستند و به کسانی که از مشکلات سلامت رنج می‌‌برند، کمک می‌‌کنند با جلوگیری از تداوم روند چاقی، به بهبود وضعیت بدنی خویش بپردازند.

سرکوب ژن ‌‌های ناسازگار

تصور کنید قرصی وجود داشت که می‌‌توانستید پس از مصرف آن با خیال راحت بستنی، شیرینی و کیک بخورید، بدون آنکه نگران افزایش وزن خود باشید. بله! این رژیم غذایی یک برنامه رویایی است که خیلی‌‌ها در سر می‌‌پرورانند. با این حال، محققان در حال انجام بررسی‌‌های بیش‌تر در این زمینه هستند. محققان با مطالعه روی کرم‌‌ها، یک ژن سرکوبگر چاقی را در محیط آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها در بررسی‌‌های خود دریافتند کرم‌هایی که از راه یک جهش ژنتیکی موجب بیش‌فعالی ژن SKN-1 شده‌، می‌‌توانند با رژیم‌‌های غذایی غربی (سودا، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر و انواع شیرینی) که پر‌قند و پر‌چربی هستند، مقابله کرده و مانع از افزایش وزن شوند. کرم‌‌های عادی باعث افزایش وزن می‌‌شدند.

از آنجایی که ژن SKN-1 در انسان‌‌ها به شکل پروتئین nrf2 وجود دارد، ممکن است تغییراتی در فرم این ژن ایجاد شود. شرکت‌‌های تولیدکننده دارو در حال توسعه دارویی هستند که روی nrf2 اثر بگذارد؛ دارویی که هم سم‌زدا باشد و هم بتواند آسیب‌‌های سلولی را برطرف کند. در حال حاضر، ارتقای عملکرد این پروتئین در بدن به افزایش احتمال شیوع سرطان نسبت داده می‌‌شود، بنابراین خطرات بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما ایده توسعه یک قرص یا داروی مقابله با چاقی به خودی خود یک ایده جالب توجه است، حتی اگر بدانیم که تضمینی در این راستا وجود ندارد.

یخ‌درمانی کنید؟

شاید در مورد رژیم غذایی حماسه‌ساز مایکل فلپس در جریان بازی‌‌های المپیک‌۲۰۰۸ پکن چیزهای زیادی شنیده باشید. او در روز بیش از ۱۲هزار کالری مصرف می‌‌نمود تا بتواند تمرینات شنای خود را به اتمام برساند. توانایی فلپس در مصرف پنج‌برابر کالری بیش‌تر در مقایسه با مقدار متوسط آمریکایی‌‌ها و عدم افزایش وزن، یک امر قابل‌توجه است. به‌عنوان مثال، یک دونده ماراتن تنها ۲۵۰۰کالری در روز می‌‌سوزاند. ری کرونیس که از دانشمندان ناساست، در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است. از آنجایی که او در حیطه کاری خود با انتقال حرارت و اثرات سرما بر متابولیسم بدن آشنا بود، به‌طور تصادفی به یک کشف بزرگ در این زمینه دست یافت.

فلپس به‌ سادگی با شنا کردن در استخر آب سرد در طول روز، کالری‌‌های دریافتی خود را می‌‌سوزاند. کرونیس برای آزمایش نظریه خود، پس از آنکه سال‌‌ها در تلاش بود وزن کم کند، به دوش گرفتن زیر آب سرد و پیاده‌روی با لباس کم در زمستان روی آورد. او در ۶هفته تقریبا ۲۷پوند وزن کم نمود و در حال حاضر به تحقیق در این زمینه مشغول است. شاید ایده‌‌های مشابهی برای سوزاندن کالری شنیده باشید؛ یخ بخورید تا کالری بسوزانید! بگذارید بدن‌تان داخل خانه از سرما بلرزد! اما فناوری‌‌های بسیاری در دست توسعه‌اند. جلیقه یخ موسوم به «کُلد شولدر» که توسط وین بی-هیز، استادیار دانشگاه کالیفرنیا در ایروین توسعه یافته، یکی از این فناوری‌هاست.

پوشیدن این جلیقه کمک می‌‌کند که در کمتر از یک ساعت ۲۵۰کالری بسوزانید. با این حال، نباید فریب فناوری‌‌های تایید نشده را بخورید. هیچ‌کس نمی‌تواند با تحمل سرمای شدید وزن کم کند. خیلی‌‌ها در آغاز راه آن‌قدر خام عمل می‌‌کنند که انگار می‌‌خواهند کالری‌‌های دریافتی دیگران را نیز از بدن آن‌ها بیرون بکشند. با‌وجود اینکه این ایده‌‌ها در جای خود جالب توجه هستند، سبک زندگی سالم اعم از رژیم غذایی و ورزش منظم کماکان بهترین گزینه موجود برای کاهش وزن است. توجه داشته باشید که هیچ‌وقت برای سالم غذا خوردن دیر نیست.

لیپولیزر روشی برای نتیجه سریع

روش دیگر برای از میان بردن سریع چربی‌‌ها وجود دارد که توجه زیادی را هم به خود جلب کرده و آن لیپولیزر است که در این روش سطوح کم‌انرژی توسط لیزر کم‌سطح به غشای سلولی در سلول‌‌های چربی ساطع می‌‌شود. سلول‌‌های چربی مختل شده اسیدهای چربی و تری گلیسیریدها را از فضاهای سلول تخلیه می‌‌کنند. با ایجاد حفره‌هایی داخل غشای سلول، شکل گرد سلول کاهش حجم پیدا می‌‌کند یا ازبین می‌‌رود و باعث لاغری موضعی می‌‌شود. ساختارهای سلولی عروق، پوست و عصب در این فرایند آسیب نمی‌بینند.

حفره‌‌های سلول، اسیدهای چرب یا گلیسرل یا تری‌گلیسیریدها را به فضاهای سلول تخلیه می‌‌کنند. فرایند سوخت‌وساز طبیعی بدن اسیدهای چرب را برای استفاده به‌عنوان انرژی منتقل می‌‌کند. بقیه از راه سیستم لنفاوی بدن از بدن خارج می‌‌شوند. برای ازبین بردن نواحی درمان شده هر روز ورزش کنید و آب زیادی بنوشید. هر پره لیزر دیودهای متعددی دارد. پره‌‌ها در نواحی مورد‌نظر قرار داده می‌‌شوند و چراغ‌‌های گرمایی روشن می‌‌شوند. این روش هیچ درد، زمان از کارافتادگی یا عوارض جانبی‌ای ندارد.

این فناوری در درمان چین و چروک و جوان‌سازی پوست از راه بازتولید و ترمیم کلاژن موفقیت بسیاری را به‌همراه داشته است. با کاهش ناحیه چربی و لاغری موضعی، پوست سفت می‌‌شود و ظاهر جوان‌تری پیدا می‌‌کند. افراد مختلف می‌‌توانند از این روش استفاده کنند اما قبل از امتحان کردن آن باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع : مجله سیب سبز