چند سؤال و جواب جنسی درباره بانوان

هفته نامه سلامت :مژده – ک، اصفهان: زنی ۲۴ ساله هستم که بارها دچار عفونت ادراری شده‌ام. یکی از پزشکان به من توصیه کرده است که بعد از هر نوبت رابطه جنسی، نوعی آنتی‌بیوتیک مصرف کنم. آیا این کار می‌تواند مفید باشد؟
برخی از خانم‌ها به دفعات متعدد دچار عفونت دستگاه ادراری می‌شوند که‌باکتری‌های مختلفی عامل آنها هستند. این عفونت‌های مکرر گاهی هم می‌توانند به علت فعالیت جنسی باشند.
در صورتی که به وجود ارتباطی بین فعالیت جنسی و بروز عفونت‌های ادراری شک وجود داشته باشد، به بیمار توصیه می‌شود که پس از هر نوبت آمیزش‌جنسی فقط یک وعده آنتی‌بیوتیک فعال (نظیر سفالکسین یا کوتریموکسازول) مصرف کند. در این موارد، دستشویی رفتن پس از آمیزش‌جنسی هم می‌تواند میزان عفونت‌های ادراری را به طور قابل توجهی کاهش دهد. به هر حال باید تا‡کید کرد که مصرف هیچ یک از این داروها به طور سرخود توصیه نمی‌شود و لازم است که بیمار ابتدا توسط یک پزشک تحت بررسی دقیق قرار گیرد.

هما – ب، ساری: مدتی است که از تمایلات جنسی من کاسته شده است. آیا انجام فعالیت‌های ورزشی می‌تواند در بازگشت نیرو و تمایلات جنسی به من کمک کند؟
ورزش از طریق افزایش انرژی و نیروی بدنی فرد و نیز از طریق بالا بردن اعتماد به نفس افراد، نقش بسیار موِثری در بهبود کیفیت روابط‌جنسی افراد (چه زن و چه مرد) بازی می‌کند. علاوه بر این، افزایش قدرت و عملکرد عضلات لگن، به افزایش لذت‌جنسی و پاسخ‌های لازم به روابط‌جنسی کمک می‌کند. نکته جالب توجه این است که ورزش منظم می‌تواند به حد مطلوب رساندن سطح هورمون‌های متعدد بدن و از آن جمله هورمون‌های‌جنسی، به تنظیم چرخه‌های قاعدگی زنان و همچنین رفتارهای جنسی در هر دو جنس کمک نماید، متا‡سفانه جوانب جسمانی در روابط‌جنسی کمتر از آنچه که باید مورد توجه قرار می‌‌گیرند، در حالی که می‌توان با بهبود عملکرد کلی بدن از طریق ورزش، به طور مستقیم عملکرد جنسی را نیز بهبود بخشید.

ن – د، تهران: آیا داشتن روابط‌جنسی در طول دوران بارداری می‌تواند باعث زایمان زود هنگام شود؟
در بسیاری از خانم‌های باردار این نگرانی وجود دارد که انجام رابطه‌جنسی می‌تواند، باعث منقبض شدن رحم و در نتیجه موجب زایمان زودرس شود. اما باید توجه داشت که این انقباض‌ها به طور طبیعی در دوران بارداری وجود دارند و نباید ترسی از وقوع آنها وجود داشته باشد. بنابراین داشتن رابطه‌جنسی طی بارداری باعث تحریک زایمان نمی‌شود مگر اینکه بدن به دلیل دیگری آماده زایمان شده باشد که در اصل وقوع زایمان در این موارد ربطی به رابطه‌جنسی نداشته و تنها یک هم زمانی ساده است. در مجموع در متون پزشکی بیشتر توصیه شده است که تنها طی ماه آخر بارداری از داشتن روابط‌جنسی خودداری شود. در غیر از ماه آخر، تنها تحت شرایط خاصی است که باید از داشتن رابطه‌جنسی خودداری کرد.البته باید ذکر کرد که مایع منی دارای مقدار زیادی از ماده‌ای به‌نام پروستاگلندین است. این ماده که شبیه یک هورمون عمل می‌کند، می‌تواند باعث انقباض شدید رحم شود و زایمان را تحریک کندو به همین دلیل توصیه می‌شود که طی دوران بارداری، از تماس مایع منی با دستگاه‌تناسلی زن جلوگیری شود.