چند صفر اسکناس حذف می‌شود

قائم مقام بانک مرکزی:

چند صفر اسکناس حذف می‌شود

جام جم آنلاین: قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اجرای طرح تحول اقتصادی که در یک بند آن به موضوع ارزش گذاری پول ملی تاکید شده است از دو تدبیر برای اجرایی کردن این طرح خبر داد که در آن به موضوع حذف تعدادی از صفرهای اسکناس اشاره شده است.دکتر حسین قضاوی در گفتگو با ایسنا درباره محورهای طرح تحول اقتصادی گفت:عمده‌ترین این محورها، طرح‌ هدفمندسازی یارانه‌هاست چرا که در حال حاضر دو دهک بالای درآمدی، بخش قابل ملاحظه‌ای از مصرف فرآورده‌های انرژی را به خود اختصاص می‌دهند و به این ترتیب حجم زیادی از یارانه‌های مربوط به این فرآورده‌ها نصیب آنان می‌شود.


به گفته وی محورهای اساسی که در طرح تحول اقتصادی دولت به لحاظ ضرورت اجرایی آمده مورد اجماع محافل کارشناسی است.


قضاوی اافزود:چنانچه اصلاح ساده‌ای در سیاست‌گذاری‌های مربوط به انرژی صورت گیرد و مردم این فرآورده‌ها را به قیمت بین‌المللی یا تمام شده خریداری کنند و مابه‌التفاوت حاصل از حذف یارانه‌ها به صورت حتی مساوی بین جامعه توزیع شود، یک گام به سمت عدالت اقتصادی و اجتماعی برداشته شده است.


به گفته او این در حالی است که دولت قصد دارد حتی از این حد هم فراتر رود و مابه‌التفاوت بین قیمت فعلی و بازار را به شکل هدفمند بین مردم و کارگزاران اقتصادی توزیع کند که این سیاست ضمن اینکه در راستای عدالت اجتماعی است، علامت‌های صحیحی به اقتصاد می‌دهد به طوری که منابع کمیاب اقتصادی به نحو مطلوب‌تری اختصاص می‌یابند.


قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد:نکته ظریفی که وجود دارد این است که در هدفمند کردن یارانه‌ها باید به گونه‌ای عمل کرد که مردم کمترین فشار تورمی را احساس کنند، بنابراین لازم است به کشش پذیر کردن تقاضا برای فرآورده‌های انرژی که قرار است مشمول تعدیل قیمت شوند اقدام کرد.


قضاوی گفت:یکی دیگر از محورهای طرح تحولات اقتصادی به ارزش‌گذاری پول ملی بر می‌گردد، در چارچوب این محور قرار است کلیه تدابیر لازم اتخاذ شود تا وسیله مبادلاتی نزد مردم به شکل مطلوب‌تری عمل کند.


به گفته وی یعنی در کوتاه مدت از اسکناس درشت یا ایران چک بانک مرکزی استفاده شود و در میان مدت دو تدبیر اجرایی مهم اتخاذ شود؛ یکی حذف تعدادی از صفرهای اسکناس و احتمالا تغییر واحد پولی و دوم ارتقا سطح بهره‌مندی جامعه از بانکداری الکترونیکی.