چهارشنبه سوری سال قبل بیش از ۱۶۰۰ نفر حادثه دیده برجا گذاشت
رئیس مرکز اورژانس کشور در گفت و گو با فارس:


چهارشنبه سوری سال قبل بیش از ۱۶۰۰ نفر حادثه دیده برجا گذاشت


خبرگزاری فارس: رئیس مرکزحوادث و فوریتهای کشور اعلام کرد: چهارشنبه سوری پارسال ۱۶۶۲ نفر در سراسر کشور دچار حادثه شدند که بیشتر این حوادث در استانهای قم، آذربایجان غربی و کردستان و کمترین آن در استانهای مازندران، خوزستان و سیستان و بلوچستان ثبت شده است.


فرزاد پناهی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس، افزود: حادثه دیدگان در چهارشنبه سوری سال گذشته بیش از همه دچار سوختگی درجه یک و سطحی شدند و پس از آن سوختگی درجه ۲، پارگی، زخم و خراشیدگی و سوختگی درجه ۳ که شدیدترین نوع سوختگی است، قرار دارد.
وی ادامه داد: بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهاشنبه سوری سال گذشته گروه سنی ۱۶ تا ۲۳ سال با فراوانی بیشتر در گروه سنی ۱۶ تا ۱۹ سال بود و پس از آن گروه سنی ۸ تا ۱۵ سال و ۳۴ تا ۳۸ سال است و حدود ۸۰ درصد حادثه دیدگان نیز مرد بودند.
پناهی اضافه کرد: ۹۵ درصد آسیب دیدگان در چهارشنبه سوری سال گذشته، در شهرها اتفاق افتاده و بیشترین عامل حادثه ترقه با ۵۵ درصد بوده است و پس از آن ترکیب بنزین و چوب و بمب قرار دارد و متاسفانه بیش از ۶۰ درصد آسیب دیدگان دانش آموز بودند.
وی گفت: ۷۳ درصد حادثه دیدگان در چهارشنه سوری گذشته در حال بازی بوده‌اند، ۱۵ درصد عابر و حدود ۸ درصد نیز در حال تماشا بودند و بقیه سایر موارد است ضمن اینکه ۸۵ درصد این حوادث در خیابانها و ۱۴ درصد در خانه اتفاق افتاده است.
وی افزود: براساس آمار غیر رسمی ۱۰ نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند اما بر اساس آمار رسمی فقط یک نفر مرگ بر اثر حوادث چهارشنبه سوری در کشور ثبت شده است.
رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی کشور ادامه داد: بیشترین ارگانی که در این حوادث دچار جراحت شده است دست بوده که ۳۳ درصد موارد را شامل می شود و پس از آن چشم با ۲۳ درصد، صورت با ۴/۱۶ درصد و در نهایت پا با ۹ درصد بوده است.
پناهی اضافه کرد:‌ در حال حاضر ۹۲۰ پایگاه اورژانس شهری و جاده‌ای در کشور فعال است که تا آخر امسال به حدود هزار پایگاه می رشد که تقریبا نیمی از آنها در جاده‌ها مستقر است ضمن اینکه ۱۵۰ تا ۲۰۰ پایگاه سیار شهری نیز به مناسب چهارشنبه سوری فعال می شود.
وی گفت: توصیه ما این است که به جای تلاش برای کاهش خسارت آسیب دیدگان این حوادث، با آموزش عمومی و با استفاده از همه انواع رسانه ها و نیز با کمک آموزش و پرورش زمینه‌ای فراهم شود که اصولا این نوع حوادث رخ ندهد و با پیشگیری از بروز چنین حوادثی و خسارتهای جبران ناپذیر آن جلوگیری شود.