چهره‌‌های بی مزه‌ای که تلویزیون را قرق کرده‌اند!

هفته نامه همشهری جوان: این چند نفر جزء پرکارهای تلویزیون هستند: چهره ‌های مطرحی که خیلی تلاش می‌ کنند بامزه باشند ولی آن طور که خودشان حس می‌ کنند، موفق نیستند.

در لیستی که پیش روی شماست هشت نفر از مجریان و بازیگرانی را قرار دادیم که در نظرسنجی داخلی خودمان بیشترین رای را در دنیای بی مزگان به دست آوردند؛ افرادی که هرکدام در ژانر خودشان به اندازه کافی مشهور هستند و فکر می‌ کنند این شهرت به خاطر کول بودنشان به دست آمده، در حالی که بیشترشان اشتباه می‌ کنند و از مسیر اصلی خوشمزه بازی خارج شده اند.

در این فهرست چهار شاخصه «میزان تکه انداختن»، «کول نشان دادن»، «شلنگ تخته انداختن» و «مدل شوخی ‌ها» البته در این لیست چند نفر دیگر مثل محسن حاجیلو، محمدرضا حسینی بای و… هم می‌ توانستند حضور داشته باشند که به علت کمبود جا نامی از آن‌ها نمی بینید.

بهمن هاشمی

درصد بی مزگی: ۹۰

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۵% میزان تکه انداختن: «مواظب باش». این معروف ترین و البته لوس ترین اصطلاحی بود که هاشمی در صحبت هایش همیشه استفاده می‌ کرد و از یک جایی به بعد به طورکلی مدل حرف زدنش تبدیل به یک برند شد.

۲۰% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: هاشمی همیشه سعی کرده در برنامه ‌های مختلف طوری با مهمان ‌ها یا مخاطبان برنامه اش رفتار کند که حس صمیمیت زیادی القا کند؛ حسی که البته مقدار متنابهی اگزجره است.

۲۵% شلنگ تخته انداختن:
این روش یکی از آخرین فرمول ‌های هاشمی است. نمونه بارز آن هم مسابقه ۱۰۳ که در آن از هیچ حرکتی دریغ نمی کند؛ می‌ دود، معلق می‌ زند و فریاد می‌ کشد و…

۲۰% مدل شوخی ‌ها: شوخی ‌های جدید او روی آنتن چند سالی می‌ شود دمده شده و مثل دوران اوجش به روز نیست.


علی اوجی

درصد بی مزگی: ۸۵

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۰% میزان تکه انداختن: او خیلی روی خاطره گفتن فوکوس کرده؛ خاطره هایی که خودشان به تنهایی بامزگی خاصی ندارند و برای خنده دار شدنشان مجبور است چند جای خاطره تکه پرانی کند.

۲۰% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: او خیلی سعی دارد خودش را یک گلوله نمک نشان دهد. برای همین اصرار دارد خودش را یک کاراکتر بانمک نشان دهد و با همین فرمان مردم را بخنداند.

۲۰% شلنگ تخته انداختن: او با وجود وزن زیادش سعی می‌ کند در اجراهایش تحرک بالایی داشته باشد تا بتواند خنده بیشتری بگیرد، البته با تشکر از دکور بزرگ فصل سوم خندوانه

۲۵% مدل شوخی ‌ها: اوجی روش ‌های مختلف شوخی را با هم قاتی کرده و از هرکدام یک مقدار استفاده می‌ کند اما با وجود این نتیجه اصلاً رضایت بخش نیست و هنوز دستش نیامده از کدام روش برای کجا استفاده کند.


نعیمه نظام دوست

درصد بی مزگی: ۶۵

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۱۵% میزان تکه انداختن: او در طول این سال ‌ها نقش ‌های ریز و درشت زیادی بازی کرده، نقش هایی که بیش‌تر آن‌ها شبیه به هم هستند و ویژگی ‌های مشترکی مثل لوس حرف زدن و تکه انداختن دارند.

۲۰% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: نظام دوست چند وقتی می‌ شود دست بردار لهجه شمالی نیست و سعی دارد تمام کاراکترهایی را که بازی می‌ کند، با ته لهجه شمالی بامزه کند؛ روشی که دیگر مقداری نچسب شده.

۱۰% شلنگ تخته انداختن: او در این زمینه خیلی اکتیو نیست، حالا یا از او نخواسته اند یا اصلاً خودش دنبال این مدل جلف بازی ‌ها نیست؛ البته با توجه به حضورش در محله گل و بلبل می‌ توان گفت اگر در آنجا به او میدان بدهند، از این قبیل کارها نیز انجام خواهدداد.

۲۰% مدل شوخی ‌ها: در مورد شوخی ‌ها چندان به بداهه گویی قائل نیست. به جز چند تکه کلام و کلماتی که آن‌ها را شمالی می‌ کند. دیالوگ ‌ها را از بر می‌ کند و روی همان ‌ها مانور می‌ دهد.


مرتضی حسینی

درصد بی مزگی: ۸۵

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۰% میزان تکه انداختن: او در اجراهای قبلی اش تا بیش از ۳۰۹۰ خیلی راحت تر تکه می‌ انداخت و شوخی می‌ کرد اما انگار که تا حدودی او را کنترل کرده اند و از او خواسته اند که حواسش به حرف هایی که می‌ زند باشد.

۲۵% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: او در این زمینه خیلی به خودش فشار می‌ آورد. نمونه بارز آن هم بعد از مسابقات فوتبال است. مخصوصا وقتی که یکی از دو تیم بزرگ پایتخت باخته باشند و او بخواهد به آن‌ها دلداری بدهد.

۱۵% شلنگ تخته انداختن: او در موقعیت جدیدش از این رو در معذوریت است اما سابقه اجراهای قبلی او مثل مسابقه «مسیر طلایی» که با برادرش اجرا می‌ کرد، نشان دهنده این است که مرتضی حسینی به خوبی ظرفیت انجام هر نوع ژانگولری را هنگام اجرا دارد.

۲۵% مدل شوخی ‌ها: او خیلی سعی دارد با مهمان ‌های برنامه و مخاطبانش شوخی کند تا از این روش همه را مجاب کند به سامانه رای بدهند اما شوخی هایش معمولا معکوس عمل می‌ کند!


مهران رنجبر

درصد بی مزگی: ۸۰

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۰% میزان تکه انداختن: رنجبر یک تئاتر است و با توجه به اینکه بازیگران تئاتر معمولا دوست دارند صحنه را مال خود کنند، با چند روش از دسته تکه انداختن این کار را می‌ کند. او در دیالوگ هایش مخصوصا رو به روی سیامک انصاری تکه پرانی ‌های زیادی دارد و با همین حربه می‌ تواند در مقابل دانه درشت ‌های کمدی که در کنارش حضور دارند دیده شود.

۲۰% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: شخصیت سپهر در دورهمی خیلی در این زمینه اکتیو است. این کاراکتر به شدت دنبال این است که خودش را در چشم مخاطب فرو کند و با اکت ‌های گاه و بیگاهش می‌ خواهد صمیمیت اش را هم به مرور بیش‌تر کند.

۱۵% شلنگ تخته انداختن: او در این زمینه به اندازه شوخی هایش پرقدرت ظاهر نشده. البته شاید هنوز این روش خنده گیری را کشف نکرده. والا با توجه به دکور عظیم دورهمی و فضای بازی که وجود دارد، او می‌ تواند هر مدل شلنگ تخته ای که بخواهد در برنامه بیندازد و پکیج شوخی هایش را کامل کند.

۲۵% مدل شوخی ‌ها: شوخی ‌های سپهر مثل بیش‌تر کاراکترهای داستانی برنامه دورهمی شوخی ‌های سردست و نه چندان جذاب است، از آن مدل شوخی ‌ها که خیلی تکراری است و بسیاری از مخاطبان برنامه، شبیه به آن‌ها را یا در فضای مجازی دیده اند یا سریال ‌های کمدی قدیم تلویزیون.


شهرام شکیبا

درصد بی مزگی: ۷۵

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۵% میزان تکه انداختن: یکی از دست به نقدترین افراد این لیست برای تکه پرانی شهرام شکیباست. او با توجه به سابقه اش در شعر طنز، به صورت بداهه تکه پرانی می‌ کند و حرف هایش را می‌ زند. البته گاهی حرف ‌های او حتی برای خودش هم بامزه به نظر نمی رسد، چه برسد به مخاطب.

۲۵% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: یکی دیگر از خصوصیات شکیبا در اجراهایش این است که می‌ خواهد خودش را در عین بامزه بودن، کول ترین و باپرستیژترین آدم در استودیو هم نشان دهد؛ باگی که خیلی وقت ‌ها توی ذوق می‌ زند.

۵% شلنگ تخته انداختن: تنها نکته مثبت شکیبا این است که از این نکته در اجراهایش استفاده نمی کند که اگر می‌ کرد یک رقیب جدی برای هاشمی به حساب می‌ آمد.

۲۰% مدل شوخی ‌ها: شوخی ‌های شکیبا شاید برای یکی دو بار جذاب باشد اما به دلیل اینکه خیلی آپدیت نمی شوند، خاصیت اولیه خود را از دست می‌ دهند و در خنداندن مخاطب به شدت ضعیف هستند. او باید فکری به حال شوخی هایش بکند.


باربد بابایی

درصد بی مزگی: ۸۰

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۲۵% میزان تکه انداختن: او در اجراهایش خیلی سعی می‌ کند نگذارد برنامه اش یک برنامه تخصصی موسیقی شود و در این راه از هیچ حرکتی دریغ نمی کند. تکه پرانی ‌های گاه و بیگاه او به شرکت کنندگان برنامه و داوران مسابقه یکی از نقاط ضعف بابایی و حتی خود شب کوک است.

۲۵% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: باربد خیلی روی حفظ پرستیژش اصرار دارد، مدل رفتارش با دیگران به ویژه شرکت کنندگان مسابقه خیلی عجیب و غریب است؛ مثلا برای اینکه برنامه جالب تر شود، هر مدلی که دلش بخواهد رفتار می‌ کند و انگار هیچ نظارتی روی رفتار و حرکاتش وجود نداد.

۱۰% شلنگ تخته انداختن: او روی صحنه به شدت اکتیو می‌ شود. می‌ گوید، می‌ خندد، شوخی می‌ کند و اگر او را آزاد بگذارند، به داوران مسابقه ضربه ای هم می‌ زند.

۲۰% مدل شوخی ‌ها: هرجا که احساس کند برنامه نیاز به مقداری نمک دارد سر شوخی را باز می‌ کند و کلا حال و هوای برنامه را تغییر می‌ دهد.


اقبال واحدی

درصد بی مزگی: ۷۰

چهره ‌های نه چندان بامزه ای که تلویزیون را قرق کرده اند!

۱۵% میزان تکه انداختن: از همان قدیم هم واحدی دنبال این نبود که با تکه انداختن و شوخی ‌های کلامی مخاطب را پای برنامه نگه دارد اما با وجود این در ویژه برنامه هایی که با حضور چند مجری مثل نظام اسلامی و توکلی و… اجرا می‌ شد، شمه هایی از تکه انداختن را از خودش نشان می‌ داد.

۲۰% کول نشان داد در ارتباط با مهمان یا مخاطب: بسیاری از ما واحدی را با سفرهای استانی اش به یاد می‌ آوریم. سفرهایی که معمولا به روستاها و شهرهای دورافتاده بود. این مجری خوش خنده در بیش‌تر برنامه هایش سعی می‌ کرد در برخورد با روستایی ‌ها خودش را کول نشان دهد.

۱۰% شلنگ تخته انداختن: او معمولا خیلی دنبال این نبود که با حرکات محیرالعقول مخاطب برنامه را نمک گیر کند. البته بعضی اوقات رپرتاژ هایی می‌ گرفت که خیلی سرخوشانه و عجیب و غریب بودند.

۲۵% مدل شوخی ‌ها: از آنجا که برنامه صبح بخیر ایران زیر ذره بین بود، پس مجریان آن هم باید حتما کسانی می‌ بودند که از یک حداقل هایی برخوردار بودند اما با وجود این دست واحدی از دیگر مجریان برنامه بازتر بود و او هر مدل شوخی را که امکانش را داشت، روی آنتن تلویزیون انجام می‌ داد.