چه لزومی دارد فیلم‌ها ‌با سانسور زیاد از سیما پخش شوند؟

نحوه‌ی ممیزی فیلم‌ها و سریال‌های خارجی مساله‌یی است که بر دوبله‌ی این گونه آثار تاثیر زیادی می گذارد و اهمیت این مساله درمورد آثار مطرح خارجی دو چندان می شود، به گونه‌ای که ناصر تهماسب –سرپرست گفتارـ این پرسش را مطرح می‌کند که چه لزومی دارد، فیلم‌هایی ‌که بسیاری از مردم دیده‌اند و آن ها را می‌شناسند، ‌با سانسور زیاد از سیما پخش شوند؟!


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهرام زند ـ سرپرست گفتارـ هم معتقد است که اصلا چه لزومی دارد فیلم‌هایی که به این میزان سکانس غیر قابل پخش دارند، دوبله شوند.


به اعتقاد خسرو خسروشاهی –سرپرست گفتارـ اگر دقایق زیادی از یک سینمایی قابلیت روی آنتن رفتن ندارد، پس سایر بخش‌های آن نیز قابل پخش نیستند.


وی اضافه می کند: زمانی که فیلم‌، دچار چنین صدمه‌ی شدیدی می‌شود، اصلا قابل دوبله نیز نیست و نباید دوبله شود.


اکبر منانی ـ سرپرست گفتارـ نیز با انتقاد از نحوه‌ی ویراستاری آثار نمایشی تاکید


می‌کند: تلویزیون در این بخش دچار خود سانسوری بیش از حد شده است و نحوه‌ی ویراستاری‌ها به‌گونه‌ای است که دامنه‌ی ‌اختیارات سرپرستان گفتار را محدود می‌کنند. به گونه‌ای که آنان نمی‌توانند در دیالوگ‌ها دخل و تصرف کنند.


ناصر تهماسب در ادامه به تاثیر ممیزی‌های غیرکارشناسانه برمخاطبان تلویزیون اشاره


می‌کند و می‌گوید: مردم متوجه تغییرات زیاد به وجود آمده در این فیلم‌ها می‌شوند و با آثاری که به این وضعیت روی آنتن می‌روند، ارتباط برقرار نمی‌کنند.


محمود قنبری –سرپرست گفتار-نیز با تهماسب باهم عقیده است.


به اعتقاد وی مخاطبان با آثاری که در دوبله‌ی مجدد، قسمتی از زمان آن‌ها کسر می‌شود، ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند.


زند هم دوبله و پخش فیلم‌ها با ممیزی زیاد را دروغ گفتن به مخاطب می داند.


وی می‌افزاید: این کار در شرایطی صورت می‌گیرد که مردم با دسترسی آسان به رسانه‌های دیگر، می‌توانند این آثار را کامل ببینند.جلال مقامی–سرپرست گفتارـ هم دیدگاهی مشابه زند دارد.


به اعتقاد وی، مردم را نباید ناآگاه فرض کرد، چراکه مخاطبان متوجه‌ی جرح و تعدیل‌های اعمال شده در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌شوند. از سوی دیگر به علت وجود ماهواره، DVD و CD، آن‌ها به راحتی می توانند به اصل آثار دست پیدا می‌کنند.


تهماسب هم در پایان این پرسش را مطرح می کند: چه کسی از مسوولان خواسته است که فیلم‌های معتبر را بخرند، تکه پاره کنند و روی آنتن بفرستند. آیا مردم این تقاضا را داشته‌اند؟!