چگونه دونالد رامسفلد اشک کاندولیزا رایس را درآورد؟!

دونالد رامسفلد وزیر دفاع سابق امریکا، اشک کاندولیزا رایس وزیر خارجه این کشور را در کاخ سفید در آورد.   

به گزارش سرویس اخبار ویژه خبرگزاری آریا به نقل از روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس ،‌رایس هدایت جنگ علیه تروریسم آمریکا را بر عهده گرفت و در سخت ترین شرایط بحرانی آمریکا در مقابل تهدیدات تروریست ها ایستاد ، اما نشر یک کتاب جدید نشان داد وی در قبال افرادی که در دولت جرج دبلیو بوش با وی خصومت داشتند ، نتوانست مقاومت کند. رامسفلد آنقدر رایس را ناراحت کرد که او در یک جلسه به گریه افتاد.بارتون گلمن ، برنده جایزه پولیتزر در کتاب خود که به زندگینامه دیک چنی معاون رئیس جمهوری امریکا اختصاص دارد ، از توطئه چنی و رامسفلد در باره محاکمه نظامیان آمریکا پرده برداشت. در این کتاب آمده است که چگونه چنی و رامسفلد با نادیده گرفتن دستور بوش تلاش می کردند تشکیل جلسات دادگاههای نظامی برای محاکمه مظنونان تروریستی را به تاخیر اندازند.


رایس تلاش می کرد با مقامات ارشد دولت ملاقات کند اما رامسفلد دو بار از حضور در جلسات سرباز زد و به جای خود معاونش پل وولفوویتز را به جلسات فرستاد.


در دومین جلسه هنگامی که جورج تنت ، رییس سیا دریافت رامسفلد در این جلسه نیز حضور نمی یابد ، آنقدر عصبانی شد که بدون توجه به دستور رایس مبنی بر حضور در جلسه ، اتاق را ترک کرد.


گلمن در کتاب خود نوشت ، “در این لحظه بود که چشمان رایس خیس شد و کلمات در گلویش باقی ماند. مردانی که در جلسه حضور داشتند نمی دانستند به کدام طرف نگاه کنند. سپس رایس گفت در مورد این مسئله بعدا بحث خواهیم کرد و اتاق را ترک کرد.”


در حالی که به نظر می رسید ، رایس شکست خورده است ، بزرگترین پیروزی نصیبش شد. رامسفلد در سال دو هزار و شش از کار برکنار و عراق درگیر جنگ داخلی شد و گوانتانامو نیز به مصداقی از سواستفاده از قدرت تبدیل شد.