کارگردان فیلم «محمد رسول الله» ۸۲ ساله شد

(یکشنبه) هشتادودومین سالروز تولد «مصطفی عقاد»، کارگردان فیلم ماندگار «محمد رسول الله» است.

مصطفی عقاد

«مصطفی عقاد»، کارگردان و تهیه کننده سوریه ای روز اول جولای ۱۹۳۰ میلادی در شهر حلب متولد شد و بیشتر برای فیلم های «محمد رسول الله» و «شیر صحرا» شهرت دارد.

 

«عقاد» برای تحصیل در رشته ی کارگردانی و تهیه کنندگی سوریه را ترک کرد و به دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس رفت. وی برای مقطع فوق لیسانس سه سال نیز در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به تحصیل پرداخت و در آنجا با «سام پکینپا» آشنا شد که بعدها «مصطفی عقاد» را به عنوان مشاور در ساخت یک فیلم درباره ی انقلاب الجزیره استخدام کرد و «عقاد» را به تهیه کنندگی در شبکه «سی بی اس» تشویق کرد.

 

مصطفی عقاد در سال ۱۹۷۶ فیلم «محمد رسول الله» را ساخت که در آن «آنتونی کویین» و «آیرین پاپاس» نقش آفرینی کردند. وی ساخت این فیلم ماندگار را پل ارتباطی میان غرب و جهان اسلام می دانست.

 

وی در مصاحبه ای درباره ی این فیلم گفت: من این فیلم را ساختم چون یک علاقه ی شخصی برای من بود. علاوه بر ارزش تولید این فیلم، از جنبه ی داستانی فکر می کنم به عنوان مسلمانی که در غرب زندگی می کنم، احساس وظیفه کردم تا حقایق را درباره اسلام بازگو کنم. این اسلام با داشتن بیش از ۷۰۰ میلیون پیرو کمتر شناخته شده است و فکر کردم با ساخت این فیلم خلاء به وجود آمده در غرب را پر کنم.

 

عقاد در سال ۱۹۷۸ فیلم کم هزینه ی «هالووین» را ساخت و بیشتر به خاطر حضورش در هشت فیلم هالووین به عنوان تهیه کننده شهرت به دست آورد. سری فیلم های «هالووین» موفقیت فراوانی به دست آورد.

 

«مصطفی عقاد» در سال ۱۹۸۰ فیلم «شیر صحرا» را ساخت که در آن «آنتونی کویین»، «آیرین پاپاس«، «الیور رید»، «راد استیجر» و «جان گیلگاد» نقش آفرینی می کردند. این فیلم درباره ی سال های آخر زندگی عمر مختار بود.

 

این کارگردان سرشناس روز یازدهم نوامبر ۲۰۰۵ بر اثر انفجاری که در هتلی در شهر امان ـ پایتخت اردن ـ روی داد به شدت مجروح شد و دو روز بعد در سن ۷۵ سالگی درگذشت.