کروبی: تاکید ما بر ارائه فهرست با نام حزب اعتماد ملی است

دبیر کل حزب اعتماد ملی با تاکید بر این که این حزب فهرستی با نام «اعتماد ملی» برای شرکت در انتخابات آتی ارائه خواهد کرد، در عین حال گفت: فهرست ما ۹۰درصد با فهرست سایر گروههای اصلاح‌طلب مشترک خواهد بود.


مهدی کروبی که طی ماه‌های گذشته، به مناسبت‌های مختلف، برنامه حزب خود را برای شرکت در انتخابات «ارایه برنامه‌ها و معرفی کاندیداها با تابلوی حزب اعتماد ملی» اعلام کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران،ایسنا، در پاسخ به این‌ پرسش که آیا در دیدگاه‌های او تفاوتی ایجاد شده است یا خیر با بیان این‌که می‌خواهد گزارشی از دیدار صمیمانه‌ی خود با نمایندگان گروه‌های اصلاح‌طلب ارایه کند، گفت: در ماه‌های گذشته، تشکل‌های مختلف سیاسی با این‌جانب دیدار داشته‌اند و من از این‌گونه جلسات جز در ارتباط با گروه‌هایی که امکان هیچ‌گونه همکاری متقابل با آنها نداریم، همیشه استقبال کرده‌ام. طبیعی است نشست و تبادل نظر با گروه‌هایی که سال‌ها با یکدیگر همکاری و نزدیکی داشته‌ایم مورد استقبال بنده واقع می‌شود و هنگامی که اعلام شد دوستان مایل به این دیدار هستند، از آن استقبال کردم. دوستان حاضر در جلسه ضمن ابراز لطف نسبت به این‌جانب و یادآوری برخی فعالیت‌های بنده در سال‌های گذشته برای نزدیک‌کردن گروه‌های اصلاح‌طلب به یکدیگر و نیز تلاش‌هایی که برای حل مشکلات برخی از اصلاح‌طلبان انجام می‌دادم، خواستار تداوم همان روش و کمک به ایجاد ائتلاف در انتخابات شدند و توصیه‌ی آنها به این‌جانب این بود که نباید خود را به یک حزب محدود کنم.


وی که برخی خبرگزاری‌ها از موافقت تلویحی‌اش با تهیه‌ی فهرست ائتلافی در انتخابات خبر داده بودند، ادامه داد: بنده در پاسخ، ضمن تشکر از دوستانی که به تعبیر خودشان برای این‌جانب نقش محوری در این مورد قائل بودند، سخنان آن عزیزان را به دو بخش کاملا مجزا تفکیک کردم؛ در بخش اول که مربوط به لزوم برخی موضع‌گیری‌ها و تلاش در جهت حل مشکلاتی است که بعضا برای اصلاح‌طلبان به وجود می‌آید، خدمت دوستان عرض کردم من نقش خود را در گروه‌های اصلاح‌طلب، محوری نمی‌دانم، اما به عنوان یک سرباز کوچک همیشه در خدمت دوستان بوده و در آینده نیز خواهم بود و همچون گذشته از طریق رایزنی، مذاکره و مکاتبه و اگر لازم باشد از طریق مصاحبه علنی، تلاش‌های خود را برای رفع مشکلات یا پیشبرد اهداف و خواسته‌های اصلاح‌طلبان ادامه می‌دهم.


اما در مورد بخش دوم اظهارات دوستان حاضر در جلسه که اصلی‌ترین بحث آنها نیز بود، پس از گزارش یکی از دوستان در مورد تشکیل ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان و درخواست از این‌جانب برای پیوستن به ا ئتلاف انتخاباتی توضیحاتی عرض کردم که اکنون با ارایه‌ی برخی توضیحات اضافی تلاش می‌کنم ابهامات به وجود آمده را مرتفع کنم.


دبیرکل حزب اعتماد ملی که ائتلاف‌های مقطعی را غیرسودمند دانسته و به جای آن بر همکاری و تعامل بر مبنای اهداف برنامه‌های مشترک تاکید دارد، با اشاره به تشکیل این حزب گفت: این‌جانب با مطالعه‌ی دقیق نسبت به علل ناکامی‌ها یا عدم موفقیت‌ها، به این نتیجه رسیدم که به دلیل فقدان احزاب فراگیر و دارای برنامه، معمولا در آستانه‌ی هر انتخابات، برخی از تشکل‌ها دور هم جمع می‌شوند که این مساله در مورد گروه‌هایی که از قدرت دور هستند و امکاناتی در اختیار ندارند، بیشتر است، اما به محض پیروزی، با توجه به این‌که از قبل برنامه‌ای وجود نداشته است، اختلاف‌ها شروع می‌شود و فرصت‌های ملت و کشور از بین می‌رود.


کروبی ادامه داد: بر همین اساس تصمیم گرفتم حزبی تشکیل دهم و این حزب را هم برای کسب قدرت برای خودم درست نکرده‌ام، بلکه می‌خواهم حزبی با برنامه‌ی قوی برای آینده به وجود آید.


دبیرکل حزب اعتماد ملی اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های دوستان حاضر در جلسه این بود که چون انتخابات نزدیک است بایستی برای ائتلاف تلاش شود که من هم در پاسخ عرض کردم به نظر من در حال حاضر، تشکیل و معرفی احزاب و نهادینه کردن کار حزبی در کشور، بسیار مهم‌تر از پیروزی در یک انتخابات است.البته ما با نیت پیروزی وارد انتخابات می‌شویم اما معرفی حزب و برنامه‌های آن برای ما اهمیت بیشتری دارد.


کروبی اظهار داشت: یکی دیگر از نگرانی‌های اعضای گروه‌های اصلاح‌طلب وجود تفرقه در لیست‌های انتخاباتی بود که به ایشان گفتم ما تصمیم قطعی داریم با تابلوی حزب اعتماد ملی وارد انتخابات شویم و لیست انتخاباتی ما به نام همین حزب خواهد بود، اما احتمال زیادی می‌دهیم تا حدود ۹۰ درصد لیست‌های ما با لیست سایر گروههای اصلاح‌طلب مشترک باشد.


برای رسیدن به این هدف هم بجای مذاکرات دسته‌جمعی با تک‌تک احزاب وارد مذاکرات می‌شویم تا بتوانیم براساس اهداف و برنامه‌های مشترک به کاندیداهای مشترک نیز برسیم. اما قطعا تاکید ما بر ارائه لیست با نام حزب اعتماد ملی است، چون همانطور که قبلا هم گفتیم تقویت حزب برای زمینه‌سازی در جهت اداره کشور مبتنی بر برنامه را بسیار ضروری می‌دانیم.


دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: من به دوستان اصلاح‌طلب خود گفتم و حتی برای آن‌ها سوگند خوردم که یقین دارم از طریق ائتلاف بدون برنامه مشخص دستاورد قابل توجهی نصیب کسی نخواهد شد بدین جهت از آن‌ها تقاضا کردم که آن‌ها نیز به دنبال تقویت احزاب خود یا ادغام برخی احزاب با یکدیگر و تشکیل احزابی با برنامه مشخص باشند. برنامه‌های خود را به مردم معرفی کنند و براساس همان برنامه‌ها کاندیداهایی را که توانایی پی‌گیری و اجرای آن برنامه‌ها را دارند شناسایی و آن‌ها را به مردم معرفی کنند. این همان روشی است که امروزه در همه کشورهای پیشرفته هم پی‌گیری می‌شود و نتایج قابل قبولی بدست آوردند، در حالی که تشکیل برخی از گروه‌ها و احزاب در ایران تنها برای مقاطع خاص و بویژه انتخابات بوده و به همین جهت نتیجه‌ای در بر نداشته است.


کروبی در پایان بار دیگر اظهار امیدواری کرد که مذاکرات و تعامل حزب اعتماد ملی با تک‌تک احزاب اصلاح‌طلب و توافق با آن‌ها بر سر اهداف و برنامه‌ها به تهیه لیست‌های انتخاباتی منجر شود که اکثریت قابل توجهی از آن‌ها با یکدیگر مشترک هستند.