کشته شدن ۹۷ نفر در اثر انفجار معدن در روسیه


 
images/20070320/mine-blast.jpg
 
جام جم آنلاین: انفجار گاز در معدن ذغال سنگ در منطقه سیبری روسیه فاجعه آفرید و منجر به مرگ ‪ ۹۷‬تن شد.
به گزارش سی‌ان‌ان ، در حالیکه انفجار مهیب معدن ذغال سنگ در روز دوشنبه تا کنون ‪۹۷‬ تن را به کام مرگ فرو برده است ، امدادگران همچنان در تلاشند تا حدود ‪۱۳‬ معدنچی دیگر را که تا کنون هیچ اثری از آنان به دست نیامده است ، نجات دهند.
سرگئی شوئیگو وزیر مقابله با حوادث غیرمترقبه و گروهی از امدادگران و متخصصان وزارتخانه مذکور برای شرکت در عملیات امداد و نجات، مستقیما وارد عمل شده و به منطقه عازم شدند تا به ‪ ۱۴‬تیم دیگری که تا کنون برای اجرای عملیات امداد و نجات به منطقه اعزام شده‌اند، ملحق شوند.
به گفته مقامات روسی، شرایط موجود برای عملیات جستجو مناسب نیست چرا که در محل انفجار تهویه‌ی مناسبی وجود ندارد و علاوه بر آن سیل و ویرانی نیز همه‌جا را فراگرفته است.
مقامات همچنین در خصوص علت انفجار اعلام کرده‌اند که احتمال می‌رود خرابی ناگهانی تونل به نشت گاز منجر شده و همین امر باعث انفجار شده باشد.
این درحالی است که معدن مذکور پیش از این یکی از امن‌ترین معادن منطقه “کمروف” محسوب می‌شده است.
مقامات مسول همچنین اعلام کرده‌اند که خانواده هریک از قربانیان مبلغی معادل یک میلیون روبل (‪ ۳۷‬هزار دلار) را از جانب دولت دریافت خواهند کرد.
از طرف دیگر، مقامات مسئول نیز روز دوشنبه تاکید کردند که مقامات باید هرچه زودتر تحقیقات گسترده‌ای را در خصوص این انفجار آغاز کنند و درخصوص وجود احتمال جنبه‌های جنایی آن نیز تحقیقات لازم را به عمل آورند.
صنعت ذغال سنگ در منطقه کمروف که در جنوب غربی “سیبری” واقع شده است پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق به شدت از نظر مالی و سرمایه‌گذاری تحت تاثیر منفی قرار گرفته است.
همچنین گفته می‌شود، در طول سالهای اخیر حوادث مشابه متعددی در منطقه مذکور رخ داده است.
در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی نیز ‪ ۲۳‬معدنچی بر اثر انفجار گاز در منطقه کمروف جان خود را از دست دادند و در سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی نیز در دو حادثه جداگانه مشابه ، ‪ ۶۰‬معدنچی در منطقه مذکور جان باختند.