کشورهای اسلامی باید برای مبارزه با تروریسم متحد شوند

روحانی در دیدار وزیر امور خارجه مالزی:

کشورهای اسلامی باید برای مبارزه با تروریسم متحد شوند

ایران > سیاست‌خارجی – همشهری آنلاین:
رییس‌جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه مالزی تأکید کرد که برای گسترش و تعمیق همکاری‌‌های جمهوری اسلامی ایران و مالزی در همه حوزه‌‌های مورد علاقه، هیچ مانعی وجود ندارد.

به گزارش خبرینه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه و در دیدار «عنیفه امان»، با اشاره به اشتراکات دینی و نزدیکی دیدگاه‌‌های دو ملت و دولت ایران و مالزی،بیان داشت: ما همواره از استحکام و توسعه همکاری‌‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی و تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور پیشواز می‌‌کنیم.

رییس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌‌های ایران و مالزی متناسب با ظرفیت‌‌های دو کشور، تحرکی جدی در همکاری‌‌های مشترک تهران – کوالالامپور ایجاد شود.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه راه همه مسلمانان یکی، و راهی است که قران کریم و سنت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) ترسیم کرده‌اند، گفت: جهان اسلام امروز با معضلات گسترده‌ای مواجه است و باید کشورهای بزرگ و اثرگذار مسلمان، با همدلی و همراهی یکدیگر، نقش دینی و انسانی خود را برای پایان دادن به خصومت‌‌ها، کاستن از این معضلات و ایجاد صلح و ثبات در جهان اسلام ایفا کنند.

رییس‌جمهوری بیان داشت: شوربختانه امروز برخی از گروه‌‌های تروریستی که هیچ نسبتی با اسلام واقعی ندارند، جنایات خود را به نام اسلام و جهاد انجام می‌‌دهند و کشورهای اسلامی باید برای مبارزه با این تروریسم متحد شوند.

وزیر خارجه مالزی نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه کوالالامپور مصمم به گسترش همکاری‌‌ها در همه حوزه‌‌ها با جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در فرصت پس از تحریم‌‌ها، باید همکاری در همه حوزه‌‌های علمی، توریسم و اقتصادی، همسو با توانمندی‌‌ها و امکانات گسترده ایران و مالزی ارتقا یابد.

«عنیفه امان» با بیان اینکه بسیار غم‌انگیز و تاسف‌بار است که برخی اقدامات تروریستی خود را با نام دین اسلام که دین رحمت و صلح است، توجیه می‌‌کنند، گفت: برای حل مشکلات جهان اسلام باید همه مسلمانان متحد شوند و ایران و مالزی می‌‌توانند در این زمینه همکاری کنند.

وی افزود: مشکلات جهان باید از راه تعامل و نه نظامی‌گری و توسط خود مسلمانان حل و فصل شود.

وزیر خارجه مالزی در این دیدار همچنین از سوی نخست وزیر این کشور از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از کوالالامپور دعوت کرد.