آخرین مطالب
گرانترین کالاها و محصولات فروش اینترنتی در ایراندرج حدیث پیامبر در مورد زنان بر روی فاکتور فست فود!۱۰ بازیکن برتر بازی FIFA 21تبلیغ حرمت سقط جنین توسط یک مسیحی در پشت ماشین!مجموعه ۳۰ جمله عاشقانه، انگیزشی، فلسفی و مفهومیدرباره شهدای عراقی که برای ایران جنگیدند!

کودکان ذاتا دروغ‌گو نیستند

دروغ گویی بیشتر در میان کودکان کم سن و سال‌تر رخ داده که هدف آنها از این کار، فریب اطرافیان و والدین نیست.

ناهید ازغندی روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: دروغ گویی کودکان بنا بر دلایل مختلفی روی داده که عمده ترین ریشه آن حسادت، عدم مسئولیت پذیری و فرار از تنبیه به علت انجام خطا بوده که این موارد شامل جزئیات دیگر نیز است.
 
وی تصریح کرد: گاهی دورغ گویی به دلیل جلب توجه والدین بوده و یا بعضا جنبه بازی نیز به خود گرفته که بیشتر به دلیل خیال بافی و تجسمات ذهنی او در زمینه قصه‌هایی که شنیده است، روی می‌دهد.
 
ازغندی افزود: ولی گروهی از کودکان به منظور تخریب خواهر یا برادر خود و حسادت به او اقدام به دروغ گویی کرده که بیشتر جنبه خودخواهانه و انتقام جویانه دارد؛ عده‌ای دیگر از کودکان نیز به دلیل عادت به این کار اقدام به گفتن دروغ خواهند کرد.
 
این روانشناس کودک در پایان اضافه کرد: والدین نباید این رفتار کودک را نقطه ضعفی برای او دانسته و انگ دروغ گویی به او بزنند، بلکه به دور از تنبیه و مسخره نمودن فرزند، عواقب این رفتار ناپسند را به او گوشزد کرده و با بیان مثال‌ها و نمونه‌هایی بصورت داستان برای کودکان، وی را از این کار منع و فواید راست گویی را به فرزندشان بازگو کنند.
 
انتهای پیام/

مطلب بالا در حوزه خانواده و ازدواج و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۳۰ January 2016 | 7:46 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.