کودکان ذاتا دروغ‌گو نیستند

دروغ گویی بیشتر در میان کودکان کم سن و سال‌تر رخ داده که هدف آنها از این کار، فریب اطرافیان و والدین نیست.

ناهید ازغندی روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: دروغ گویی کودکان بنا بر دلایل مختلفی روی داده که عمده ترین ریشه آن حسادت، عدم مسئولیت پذیری و فرار از تنبیه به علت انجام خطا بوده که این موارد شامل جزئیات دیگر نیز است.
 
وی تصریح کرد: گاهی دورغ گویی به دلیل جلب توجه والدین بوده و یا بعضا جنبه بازی نیز به خود گرفته که بیشتر به دلیل خیال بافی و تجسمات ذهنی او در زمینه قصه‌هایی که شنیده است، روی می‌دهد.
 
ازغندی افزود: ولی گروهی از کودکان به منظور تخریب خواهر یا برادر خود و حسادت به او اقدام به دروغ گویی کرده که بیشتر جنبه خودخواهانه و انتقام جویانه دارد؛ عده‌ای دیگر از کودکان نیز به دلیل عادت به این کار اقدام به گفتن دروغ خواهند کرد.
 
این روانشناس کودک در پایان اضافه کرد: والدین نباید این رفتار کودک را نقطه ضعفی برای او دانسته و انگ دروغ گویی به او بزنند، بلکه به دور از تنبیه و مسخره نمودن فرزند، عواقب این رفتار ناپسند را به او گوشزد کرده و با بیان مثال‌ها و نمونه‌هایی بصورت داستان برای کودکان، وی را از این کار منع و فواید راست گویی را به فرزندشان بازگو کنند.
 
انتهای پیام/

مطلب بالا در حوزه خانواده و ازدواج و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۳۰ January 2016 | 7:46 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.