کیک ماهی، ویژه سلامت ناخن

نخودسبز اگرچه از نظر اندازه کوچک می‌باشد اما دارای ارزش تغذیه‌ای زیادی است و اگر به رژیم غذایی روزانه اضافه شود سبب تقویت و سلامت ناخن‌ها می‌گردد.

مواد لازم برای ۶ نفر
ماهی بخارپز و خرد کرده ۴۰۰ گرم ۵۰۰ کیلوکالری
فلفل چیلی تازه خردکرده ۱ تا ۲ عدد ۴ کیلوکالری
پیازچه حلقه حلقه‌کرده ۳ عدد ۷ کیلوکالری
نخودفرنگی پخته ۱۴۰ گرم ۱۱۰ کیلوکالری
هویج پوست کنده و رنده‌کرده ۳۰ گرم ۹ کیلوکالری
جوانه گندم ۵۰ گرم ۱۵۰ کیلوکالری
گردوی خردکرده ۱ قاشق سوپخوری ۱۰۰ کیلوکالری
گشنیز تازه خردکرده ۱ قاشق سوپخوری ۴ کیلوکالری
آرد ذرت ۲ قاشق سوپخوری ۱۰۰ کیلوکالری
سفیده تخم‌مرغ ۲ عدد ۳۰ کیلوکالری
روغن کمی

مواد لازم برای تهیه سس
ماست کم‌چرب ۱۵۰ میلی‌لیتر ۶۰ کیلوکالری
دانه کنجد ۲ قاشق چایخوری ۵۰ کیلوکالری
برش‌های لیمو به مقدار لازم

روش تهیه:
* ماهی، فلفل، پیازچه، نخودفرنگی، هویج، جوانه‌گندم، گردو و گشنیز را با هم مخلوط کنید. سپس آرد ذرت را به آن بیفزایید و خوب مخلوط نمایید.
* سفیده‌های تخم‌مرغ را در ظرف دیگری خوب هم بزنید و بعد به مخلوط ماهی اضافه نمایید و مخلوط کنید.
* تابه‌ای را گرم کنید و کمی روغن در آن بریزید. از مخلوط ماهی در اندازه‌های ۱ قاشق سوپخوری بردارید و در تابه بریزید. کیک‌های ماهی را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا یک طرف آن‌ها پخته شود. سپس طرف دیگر آن‌ها را بپزید.

روش تهیه سس:
ماست و دانه‌های کنجد را مخلوط کنید.
کیک ماهی را به همراه سس و لیموترش میل نمایید.
********

چهار ماده غذایی مؤثر و مفید در سلامت و رشد ناخن‌ها
۴ نوع ماده غذایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود می‌توانند در داشتن ناخن‌هایی زیبا و سالم و محکم به شما کمک کنند.

نخودسبز
نخودسبز اگرچه از نظر اندازه کوچک می‌باشد اما دارای ارزش تغذیه‌ای زیادی است و اگر به رژیم غذایی روزانه اضافه شود سبب تقویت و سلامت ناخن‌ها می‌گردد. نخودسبز حاوی پروتئین زیادی بوده و به نظر می‌رسد می‌تواند در تقویت و استحکام ناخن‌ها و افزایش سرعت رشد آن‌ها مؤثر باشد. نخودسبز همچنین حاوی بتاکاروتن، ویتامین C و آهن می‌باشد.

جوانه گندم
با افزودن جوانه گندم به رژیم غذایی روزانه خود که حاوی ارزش غذایی فراوانی می‌باشد، می‌توانید به سلامت و تقویت ناخن‌های خود کمک کنید. جوانه گندم یکی از بهترین منابع حاوی ویتامین E بوده و از پروتئین و عنصر روی نیز برخوردار است. جوانه گندم همچنین منبع غنی از ویتامین B6 بوده که این ویتامین به جذب روی از روده‌ها کمک می‌کند.

تخم‌مرغ
تخم‌مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین می‌باشد که در سلامت و استحکام ناخن‌ها مؤثر است. از طرفی، پروتئین موجود در تخم‌مرغ سریع جذب بدن می‌شود و به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران و بدنسازان از تخم‌مرغ به عنوان یک ماده غذایی طلایی که پروتئین آن سریع جذب می‌شود، استفاده می‌کنند.
پروتئین موجود در دانه‌های سویا، پروتئین موجود در آب پنیر و سفیده تخم‌مرغ بهتر از سایر مواد غذایی پروتئین‌دار هضم و جذب می‌شوند و می‌توان گفت که ارزش بیولوژیکی تخم‌مرغ و میزان جذب پروتئین آن ۱۰۰ است بدین معنا که پروتئین آن ۱۰۰ درصد جذب بدن می‌شود؛ علاوه بر این تخم‌مرغ حاوی مواد مغذی می‌باشد که در سلامت ناخن‌ها مؤثرند. این مواد مغذی عبارتند از: آهن، ویتامین B12 و ویتامین A و E.

ماهی سالمون
ماهی سالمون سرشار از ویتامین B12 بوده و می‌تواند در جلوگیری از خشکی ناخن‌ها و تغییر شکل آن‌ها مؤثر باشد. ماهی سالمون نه تنها سبب نرمی و لطافت پوست می‌شود، بلکه به استحکام ناخن‌ها نیز کمک می‌کند.
منبع: دنیای تغذیه