گاف‌ها، اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در شهریورماه ۸۶

شبکه‌های تلویزیونی در شهریور ماه امسال بر اساس گزارش ایسنا با ۲۰ گاف‌ (*)، اتفاق غیرمنتظره (**) و تازه‌ (***) مواجه بوده است که سهم گاف‌ها با ۱۲ مورد بیش از دیگر بخش‌ها بوده است.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، آغاز ماه مبارک رمضان در شهریور ماه امسال و پخش برنامه‌های ترکیبی و نمایشی به این مناسبت، بسیاری از گاف‌های تلویزیون را متوجه این سمت کرده است.


* ۱۴شهریورماه به دلیل آن چه به عنوان عدم هماهنگی میان تولید و پخش شبکه سه سیما عنوان شده بود، دو مهمان (رییس دانشگاه پیام نور و رییس دانشگاه جامع علمی – کاربردی) به برنامه «کوله پشتی» دعوت شدند که با عذرخواهی مجری زمان برنامه، میان این دو تقسیم شد.


* ۱۳ شهریور ماه اخبار شبانگاهی شبکه سه سیما به اشتباه از زیرنویس «نمایشگاه خودروهای قدیمی» بر روی خبر تشیع پیکر دکتر بهزاد (پدر علم زیست) استفاده کرد.


* مجری برنامه فوتبال برتر، ۱۶ شهریور ماه در حالی که مسابقه فوتبال میان تیم‌های سایپا و ذوب آهن (یک – یک) مساوی به پایان رسیده بود، به هنگام تکرار یکی از گل‌ها به اشتباه گمان کرد که سایپا گلی دیگر زده است.


* در حالی که هر ساله با آمدن فصل تابستان بر تعداد فیلم‌های سینمایی شبکه‌ها و به تبع آن فیلم‌های تکراری تلویزیون اضافه می شود، اواسط شهریورماه برنامه‌های تخصصی سینما نیز که به پایان سری‌های گذشته خود نزدیک می‌شدند، پخش فیلم‌های تکراری را در دستور کار قرار دادند.


* گوینده برنامه «سایه روشن» خبر ۲۰ شبکه خبر، در ۱۷ شهریور ماه با ارائه خبری درباره اسراییلی بودن هالیوود، به جای عبارت «آسوشیتدپرس» از عبارت «آسوتیتدپرس» (!) استفاده کرد.


* سریال «ناری گل» که در یکی از مراکز استانها ساخته شده و از شبکه اول سیما پخش می‌شود، به لحاظ صدا با سایر برنامه‌های سیما همخوانی ندارد و تماشاگر مجبور است برای متوجه شدن دیالوگ‌ها صدا را تا آخرین درجات بالا ببرد. مشکل عدم همخوانی صدا که همواره در پخش سیما مشاهده شده، با به روی آنتن رفتن تبلیغات بارزگانی که معمولا از صدایی بلندتر از سایر برنامه‌ها برخورداراست، بیشتر آشکارمی‌شود.


*برنامه «ماه عسل» اوایل ماه مبارک رمضان با حضور«موسی سلامت» یکی از جانبازان قطع نخاعی کشور که قدرت شنوایی هم ندارد، به روی آنتن شبکه سه رفت. در این برنامه مجری برنامه که سعی دارد اجرایی صمیمانه را در دستور کار خود قرار دهد (!) با بشکن زدن و استفاده از کلمه «تو» ، موسی سلامت را خطاب قرار می‌داد؛ این مجری که معتقد بود پرستار موسی سلامت بابت کاری که می کند پول می‌گیرد و به این ترتیب کار چندان قابل توجهی انجام نمی‌دهد، در بخشی از برنامه به این پرستار مرد گفت که مثل این که متوجه سوالاتش نمی‌شود!


* برنامه جشن رمضان، ۲۵ شهریور ماه در حالی که گزارشی از بازارچه خیریه و گفت‌وگو با یکی از مسوولان کمیته امداد درباره «مساعدت مردم» را پخش می‌کرد، در بسیاری صحنه‌ها تصاویری از ممانعت از ورود مردم به صحنه را به تصویر می‌کشید تا مصاحبه بهم نریزد. این درحالی است که کارگردان تلویزیونی بیش از آن که به پخش تصویر شخص مصاحبه شونده اهمیت دهد همین تصاویری را به تصویر می‌کشید.


*۲۹ شهریور ماه، برخی پلان‌های «شکرانه» به هیچ وجه به لحاظ نور با هم همخوانی نداشتند و بیننده سردر گم می‌شد که این صحنه‌ها در روز می‌گذرد یا عصر؟!


* پخش سریال «شکرانه» ۳۱ شهریور ماه با مشکل فنی مواجه شد و در لحظاتی نواری سیاه بر روی تصاویر دیده می‌شد. ۲۷ شهریور ماه نیز پخش سریال «میوه ممنوعه» با مشکل فنی مواجه بود.


* در پلانی از سریال «میوه ممنوعه»، «هستی شایگان»(با بازی توسلی) به بیان این مطلب پرداخت که «مادربزرگم هنوز پیراهن سیاهش را در نیاورده است…» این در حالی است که مادربزرگ وی در چندین سکانس با لباس‌های رنگی دیده شده بود.


* در تبلیغ موسسات آموزشی که مدتی است در تلویزیون آغاز شده، از برگزیدگان کنکور استفاده ابزاری می‌شود؛ به نحوی که نفر اول کنکور ریاضی فیزیک طی چند ثانیه در تبلیغ دو موسسه حاضر می‌شود و اعلام می‌کند که از کنکورهای آزمایشی و کتاب‌های این موسسات استفاده کرده است!


هم‌چنین در شهریور ماه امسال برنامه «خانه‌ای با طرح نو» در بخش نمایشی خود به تبلیغ یکی از این موسسات آموزشی که از که اسپانسرهایشان محسوب می‌شد، پرداخت.


** سریال «چارخونه» که تا ماه رمضان هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شد و فاصله‌ی چندانی میان تولید و پخش این سریال وجود نداشت، در شب بازی تیم‌های استقلال و شیرین فراز کرمانشاه به نتیجه دیدار این دو تیم اشاره کرد؛ همچنین در قسمت دیگری از این سریال، بازیگران با به کاربردن عباراتی چون «این سریال از بس دیر پخش می‌شه نمی‌توان دید» و غیره به طور غیرمستقیم به زمان پخش نامناسب «چارخونه» انتقاد کردند.


** اول شهریور ماه پایان برنامه زنده «سینما گلخانه» با آغاز دیگر برنامه زنده شبکه سه با عنوان «فوتبال برتر» همزمان شد و مجری هر دو برنامه دراستودیوی مشترک به اجرای برنامه پرداختند. هم‌چنین مجری برنامه «سینما گلخانه» خطاب به مخاطبان گفت که شما درحال تماشای برنامه «سینمای برتر» و « فوتبال گلخانه» هستید!


** در برنامه «نود» که ۲۶ شهریور ماه بر روی آنتن رفت، در حالی که عادل فردوسی‌پور خداحافظی کرده بود، به ناگاه یکی از تصویربرداران مقابل دوربین آمد و همراه با موسیقی برنامه شروع به انجام حرکات موزون کرد. البته کارگردان تلویزیونی به سرعت این تصویر را قطع کرد.


** سریال «یک وجب خاک» در قسمت‌های اولیه خود سکانس‌هایی را به تصویر کشید که در آن یوسف تیموری و رامتین خداپناهی مشغول تماشای سریال «شکرانه» شبکه تهران بودند و از این سریال می‌گفتند.


** سریال «میوه ممنوعه» شبکه دو سیما، ۲۹ شهریور ماه در پلانی به صورت غیرمستقیم به انتقاد از عملکرد مخابرات پرداخت. در این پلان که «هستی شایگان» موفق به تماس با مشترک مورد نظر خود نمی‌شد، جملاتی را در نقد عملکرد انتخابات بیان کرد.


*** سریال‌های ماه رمضان امسال در شبکه‌های مختلف از طریق زیرنویس و آنونس معرفی می‌شوند. همچنین تلویزیون امسال آنونس سریالهای ماه رمضان را به شیوه تیزرهای سینمایی تولید و پخش کرده است.


*** شبکه دو سیما، چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه در اقدامی جدید، برای پخش فیلمی رزمی و خشن نیز از زیرنویس هشدار دهنده استفاده و اعلام کرد که بهتر است کودکان به تماشای این فیلم ننشینند.


*** شبکه‌های تلویزیونی بر خلاف سال گذشته پخش سریالهای روتین را همزمان با سریالهای مناسبتی ادامه می‌دهند؛ بر این اساس ۲۶ شهریور ماه شبکه دو اعلام کرد که پخش «مدار صفر درجه» (حسن فتحی) به پس از سریال «میوه ممنوعه» دیگر سریال این کارگردان موکول می‌شود.