گاف‌ها، اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در مرداد ماه ۸۶

شبکه‌های تلویزیونی در مرداد ماه ۸۶ براساس گزارش ایسنا با ۲۰ گاف (*)، تازه‌ها (***) اتفاقات غیر منتظره (**) مواجه بوده‌اند که از این تعداد گاف‌ها یازده مورد بوده است و مهم اتفاقات غیر منتظره به ۶ و تازه‌ها به ۴ مورد می‌رسد.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، از میان گاف‌های شبکه‌ها بیشترین تعداد در بخش‌های خبری سیما مشاهده شده است که همگی به صورت زنده به روی آنتن می‌روند.


* ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه دوم مرداد ماه و در شرایطی که شبکه‌ها در ساعات پیک مخاطب قرار دارند، ۴ شبکه خبر، اول، تهران و چهار سیما به طور هم زمان برنامه‌های زنده و گفت و گو محور خود را به روی آنتن فرستادند. در این روز برنامه‌های پرتو، بدون حاشیه، ۴۵ دقیقه و تهران امروز در کنار یک فیلم رزمی از شبکه دو پخش شدند.


* در پی محرومیت بازیکن آرژانتینی الاصل در بازی تیم‌های امارات و بحرین که در جریان جام ملت‌های آسیا به قضاوت داور ایرانی برگزار شد، اخبار ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه ، این محرومیت ۴ جلسه‌ای را به علت زدن پای حریف اعلام کرد، این درحالی است که اخبار شبکه اول و شبکه خبر علت این محرومیت را اعتراض شدید به داور عنوان کرد.


* اخبار علمی فرهنگی شبکه دو سیما در گزارشی از پشت صحنه سریال «بختک» به کارگردانی یوسف صیادی که نهم مرداد ماه به روی آنتن رفت. نام مهوش وفاداری را به اشتباه محسن قاضی مرادی نوشت که در ادامه این اشتباه اصلاح شد.


* اخبار علمی – فرهنگی شبکه دو سیما هم‌چنین در این روز از فیلم‌های «یک شب» (نیکی کریمی) و «ما همه خوبیم» (بیژن میر باقری)به عنوان آثاری که در جشنواره امسال لوکارنو حضوردارند، نام برد؛ این در حالی است که این فیلم‌ها در دوره گذشته جشنواره لوکارنو شرکت داده شده بودند.


* اخبار ورزشی ۹ و ۳۰ دقیقه شبکه‌ی خبر دهم مرداد ماه اعلام کرد که یکی از بازیکنان تیم ملی بسکتبال قزاقستان که قرار است مقابل ایران قرار بگیرد ، ۲۰۷ کیلوگرم وزن دارد!


* در اخبار فرهنگی بخش خبری ۲۲ و ۳۰ دقیقه شبکه دو سیما، به هنگام ارائه یکی از اخبار، صدای گوینده خبر، با صدایی از قبل بر روی خبر وجود داشت، در هم آمیخته و صدای گوینده به سختی قابل فهم بود.


* اخبار ۲۰ و ۳۰ شبکه دو سیما، ۱۵ مرداد ماه در گزارشی تحت عنوان «یک سوزن به بیست و سی و یک جوالدوز به مطبوعات»، پرداختن بی رویه رسانه‌ها به جناح‌های سیاسی را مورد نقد قرار داد؛ در این گزارش‌، رسانه‌ها به مطبوعات و دکه‌های روزنامه فروشی محدود شده بودند و هیچ اشاره به عملکرد بخش‌های خبری تلویزیون نشد.


به گزارش ایسنا، اتفاقاتی از این دست بارها در شبکه‌های تلویزیونی تکرار شده است و گویی مفهوم رسانه در بخش‌های خبری تلویزیون، تنها به مطبوعات محدود می‌شود!


* برنامه زنده «مردم ایران سلام» ، ۱۳ مرداد ماه موضوع سهمیه بندی بنزین را بررسی می‌کرد که به ناگاه برنامه قطع شد و در ادامه مجریان برنامه از مخاطبان خود خواستند که این موضوع را فراموش کنند؛ این برنامه در روز بعد با پیام‌های کوتاهی همراه بود که مردم در آن اعلام کرده بودند که دربرنامه‌ی «مردم ایران سلام» مطالب سانسورمی‌شود.


* شبکه اول سیما در عید مبعث و در اقدامی که در هفته‌های بعد ادامه پیدا نکرد، به معرفی فیلم‌های سینمایی پایان هفته سیما در قالب تیزر پرداخت؛ دراین تیزر هم‌چنین بارها سینمایی «بهشت» با عنوان دیگری چون «آسمان» به مخاطب معرفی شد.


* یکی از مجریان برنامه زنده ، «خانه‌ای با طرح نو» ۲۶ مرداد ماه این پرسش را با مهمان برنامه در میان گذاشت که آیا اهل شوخی است، وی ابراز امیدواری کرد که مهمان برنامه اهل شوخی شهرستانی نباشد. این مساله در حالی از سوی مجری برنامه خانه‌ای با طرح نو مطرح شد که شبکه دو شبکه‌ای سراسری است و مخاطبانی ازاقصی نقاط ایران دارد!


* خبر ۲۰ و ۳۰ شبکه دو سیما، ۳۰ مرداد ماه در گفت و گو با رئیس دیوان محاسبات که به گلایه از مطبوعات اختصاص داشت(!)، از زیر نویس «شهریه دانشگاه آزاد در خانه دولت» استفاده کرد و این اشتباه تا پایان گفت و گو ادامه داشت.


** مجری برنامه زنده «تهران امروز» ۱۳ مرداد ماه، در حالی که بسیار شمرده صحبت می‌کرد، بی هیچ پس زمینه‌ای گفت که باید آزمون ادبیات فارسی هم پس بدهیم !وی هم‌چنین در میان پیام‌های کوتاه شهروندان تهرانی که به طرح مشکلات اجتماعی اختصاص داشت، با این پرسش مواجه شد که مستاجر است یا خانه دارد؟!مجری برنامه زنده تهران امروز نیز در پاسخ به این سوال گفت که قبلا هم توضیح داده که مستاجر است و صاحب خانه خوبی هم دارد.


** «دوربین خبرساز» شبکه خبر که به بررسی حواشی مسابقات ورزشی می‌پردازد ، ۲۱ مرداد ماه ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه جمعی از علاقمندان را نشان داد که با فریادهای دسته جمعی خطاب به مدیر شبکه درخواست می‌کردند، مدت زمان برنامه بالا برود.


** درحالی که تاکنون سیاست تلویزیون به مجریان اجازه حضور در چند شبکه را نمی‌داده است ، مجری برنامه «چراغ خاموش» شبکه اول، پس از رفتن مجری اسبق برنامه


«کوله پشتی» در شبکه سه سیما نیز حاضر می‌شود؛ این دو برنامه زنده چهارشنبه شبها در فاصله‌ای بسیار اندک، از شبکه‌های اول و سه سیما پخش می‌شوند.


** فیلم سینمایی «بهشت» تام تیکور ، ۱۹ مرداد ماه در قالب برنامه سینما چهار به روی آنتن رفت و با حذف ۲۶ دقیقه از لحظات فیلم همراه بود.این در حالی است که پیش از این مدیر کل اداره تامین برنامه سیما پخش فیلم‌های که بیش از ۷ الی ۸ دقیقه حذف مواجه باشند را ممنوع اعلام کرده بود.


** برنامه ۴۵ دقیقه شبکه خبر، ۲۷ مرداد ماه با هدف طرح مشکلات جانبازان به روی آنتن رفت در این برنامه مجری پس از طرح بسیاری از پرسش‌های بینندگان ، به مهمان اعلام کرد که اصلا وقت پاسخگویی ندارد.مجری پس از مواجه شدن با اصرار مهمان برای پاسخگویی به وی اعلام کرد که از یک دقیقه پیام بازرگانی می‌گذرند تا او برای پاسخگویی به سوالات فرصت داشته باشد.


*** سینمایی departed the اسکورسیزی که با عناوینی چون «مردگان»، «مرحوم» و «رفتگان» در ایران شناخته می‌شود، ۲۵ مرداد ماه با عنوانی عجیب وناشناخته به نام


«جدامانده» به روی آنتن رفت که انتقادات بسیاری از سوی منتقدان سینما به همراه داشت.


*** شبکه‌های تلویزیونی مدتی است که پخش برنامه‌ای تحت عنوان «از تو می‌پرسند»، مسابقه‌ای را به روی آنتن می‌فرستند که پرسش‌های آن براساس کتاب شهید مطهری طرح می‌شود.همچنین در حال حاضر اغلب پرسش‌هایی که در قالب مسابقات تلویزیونی برای بینندگان مطرح می‌شوند، جنبه مذهبی دارند.


*** شبکه چهار سیما یازدهمین سالگرد راه اندازی خود را که با عید مبعث هم زمان شده بود، جشن گرفت این جشن از روزها قبل با شمارش ایام تا رسیدن به عدد ۴۱۴۱ در سمت بالا و راست صفحه آغاز شده بود.


*** اخبار سراسری شبکه اول سیما هم زمان با عید مبعث با تغییر در ساختار وشیوه ارائه خبر خصوصا در گزارش‌های خبری همراه شد. در این بخش خبری علاوه بر اضافه کردن بخش‌هایی به خبره بر ارائه خبر از سوی گوینده به صورت ایستاده تاکید شد.


*** از اواسط مرداد ماه امسال پخش فیلم‌های سینمایی از شبکه‌ها با اعلام این که این اثر در امور دوبلاژ سیما دوبله شده است، همراه می‌شود.