گاف ها و اتفاقات ماه رمضان تلویزیون

 

برنامه ها و سریال های ماه رمضان امسال در حالی به پایان رسید که حاشیه های زیادی بر رقابت رمضانی شبکه های سیما سایه انداخته بود. انتقاد به نمایش ضعیف سریال های ماورایی و گاف های برخی برنامه ها از مهم ترین حاشیه های تلویزیون در ماه رمضان امسال بود.

سرویس تلویزیون ایسنا مروری دارد بر آن چه که رمضان امسال در سیما گذشت.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، سریال های ماه رمضان که از یک روز قبل از شروع این ماه روی آنتن رفتند از همان ابتدای پخشف حاشیه ساز شدند و سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» که نخستین سریال پخش شده در ماه رمضان بود، بدون تیتراژ ابتدایی روی آنتن رفت. سریال طنز «سه دونگ سه دونگ» هم که در آخرین روزهای منتهی به ماه رمضان جایگزین «تکیه بر باد» شده بود در قست های اول خواننده تیتراژ پایانی نداشت که بعد از سه قسمت به تیتراژ اضافه شد.

گاف ها

سریال «پنج کیلوتر تا بهشت» از پرحاشیه ترین سریال ماه رمضان بود؛ از ابتدای پخش سریال علیرضا افخمی انتقادات به رفتارها و واکنش هایی که دو روح نمایش داده شده در آن انجام می دادند آغاز شد. گاف های سریال تازه افخمی بیشتر حول و حوش دو روح جوان سریال بود. قوانین رفتاری روح ها و تناقضاتی که در رفتارشان نشان داده می شد از همان ابتدای پخش سریال، مخاطبان سریال را متوجه خود کرد به عنوان مثال روح «پنج کیلومتر تا بهشت» می توانست از اشیا عبور کند، اما در موارد بسیاری آن ها را می دیدیم که سوار وسایل نقلیه می شدند یا روی صندلی می نشستند؛ روح های «پنج کیلومتر تا بهشت» ، سایه داشتند، از راه رفتن خسته می شدند، گم می شدند، حواسشان پرت می شد، حوصله شان سر می رفت و حتی به دانشگاه می رفتند تا درس بخوانند. رابطه دو روح جوان دختر و پسر این سریال نیز حاشیه ساز بود. به علاوه روح مینا که ۲۰ سال پیش خودکشی کرده بود، مثل یک دختر امروزی رفتار و صحبت می کرد.

«سقوط یک فرشته» در یکی از قسمت های میانی، به بهانه ی مرور اتفاقات و این که مشخص شود چه کسی مقصر است، دقایق زیادی را به تکرار قسمت های قبل پرداخت و تنها چند دقیقه از سریال برای مخاطبان جدید بود. «سقوط یک فرشته» چند دقیقه ابتدایی هر قسمت را نیز با تکرار قسمت های گذشته شروع می کرد که جمع بخش های تکرار شده سریال نسبت به کل زمان پخش، زمان زیادی است.

موسیقی تیتراژ پایانی «سه دونگ سه دونگ» برگرفته از کار یک آهنگساز خارجی بود. این موسیقی شباهت زیادی به موسیقی شعری از الکساندر ریبک داشت. اما آهنگساز «سه دونگ سه دونگ» در گفت و گو با ایسنا کپی برداری از این موسیقی را تکذیب کرد و گفت که تنها از آن الهام گرفته شده است.

در هنگام پخش مسابقه رئال مادرید و بارسلونا از شبکه سوم سیما در شامگاه ۲۴ مردادماه، زیرنویسی به زبان انگلیسی روی گیرنده ها ظاهر شد که بلافاصله شبکه سه آن را با شماره های روابط عمومی سازمان جایگزین کرد.

در قسمت پانزدهم سریال «سی امین روز»، ناگهان آرم پخش زنده در کنار آرم شبکه دوم سیما به نمایش درآمد که به سرعت حذف شد.

اتفاقات

سریال های ماه رمضان طبق رول هر سال با مضامین ماوایی و طنز، ساخته شدند که تولید آنها تا روزهای پایانی ماه رمضان نیز ادامه داشت.

برنامه افطار شبکه دوم سیما هر شب به صورت زنده از نجف روی آنتن می رفت و اذان مغرب روی تصاویری از گنبد مقبره امام علی(ع) در نجف پخش می شد. هر چند در یکی از برنامه ها به دلیلی صدای زیاد محیط حرم امام علی(ع)،صدای کارشناس مذهبی واضح نبود.

سریال طنز «سه دونگ سه دونگ» که یکی از بانک ها را به عنوان اسپانسر داشت، در طول سریال چندین بار با نشان دادن کاراکترهای اصلی سریال در بانک، برای این بانک تبلیغ کرد.

محمد کاسبی بازیگر «سه دونگ سه دونگ» در میانه های پخش این سریال با بیماری مواجه و برای مدتی راهی بیمارستان شد.

در ماه رمضان امسال، پخش زنده رقابت های فوتبال با ساعت پخش سریال شبکه اول تداخل داشت. «پارک ملت» نیز که در ساعات پایانی شب پخش می شد در هنگام پخش فوتبال، در دقایق پایانی مسابقات روی آنتن می رفت که محمدرضا شهیدی فر مجری و تهیه کننده این برنامه نتیجه نهانی مسابقات و گل های رد و بدل شده را اعلام می کرد.

امسال سومین ماه رمضانی بود که ربنای شجریان در هنگام افطار از تلویزیون و رادیو پخش نشد. امسال هم مرکز آواها نواهای سازمان صداوسیما ۱۵ ربنای جدید تولید کرد که جایگزین ربنای شجریان شد. با این وجود، در هنگام پخش یکی از قسمت های سریال «او یک فرشته بود» از شبکه دو سیما، بخشی از ربنای شجریان روی آنتن رفت.

قسمت آخر «پنج کیلومتر تا بهشت» که هر شب از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه روی آنتن می رفت، با ۴۵ دقیقه تاخیر، حوالی ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه پخش شد و قبل از آن طنز «خنده بازار» پخش شد.

در یکی از قسمت های ابتدایی «پنج کیلومتر تا بهشت» گرانی قیمت آب و برق مورد انتقاد قرار گرفت و یکی از کاراکترهای سریال با نشان دادن قبض برق از قیمت زیاد آن انتقاد کرد.

امسال، دکور برنامه «ماه عسل» که هر سال در ماه رمضان روی آنتن می رود با برنامه «نود» همسایه شده بود تا دکور «نود» هم نصف شود و فضای کمتری به این برنامه پرمخاطب ورزشی اختصاص پیدا کند.

تلویزیون مطابق معمول همه مناسبت های ویژه و برنامه های پربیننده، تبلیغات زیادی را در بین سریال ها به مخاطبان عرضه کرد.

برنامه شب قدر «این شب ها» با حضور مهمانی همراه بود که ذکری را به این مناسبت برای مخاطبان خواند. بیان این ذکر با انتقاد برخی مراجع مواجه شد. اما علی درستکار، مجری «این شب ها» برخوردهای صورت گرفته با این اتفاق را نادرست خواند.

تازه ها

امسال برای اولین بار در طول پخش سریال های مناسبتی ماه رمضان، یک سریال هفتگی نیز روی آنتن رفت. «ستایش» که در ابتدا قرار بود پخش آن تا پایان ماه رمضان متوقف شد، با تغییر تصمیم ناگهانی شبکه سوم، جمعه شب های ماه رمضان نیز پخش شد تا با توقف «پنج کیلومتر تا بهشت» در شب های قدر، این سریال هرشبی ماه رمضان در ۲۴ قسمت روی آنتن برود. آخرین قسمت «پنج کیلومتر تا بهشت» نیز یک روز مانده به پایان ماه رمضان روی آنتن رفت.

تولیدکنندگان «سقوط یک فرشته» برای مخاطبان خود مسابقه پیام کوتاه برگزار کردند. این سوالات که از محتوای سریال طرح شده بود به صورت زیرنویس بود در طول پخش سریال، زیرنویس می شد.

این سریال همچنین در قسمت هایی با تیتراژ متفاوتی روی آنتن می رفت.

برای اولین در طول پخش سریال های مناسبتی ماه رمضان، یک سریال پیش از اذان مغرب روی آنتن می رفت. «سی امین روز» که ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه و یک ساعت قبل از اذان از شبکه دوم سیما پخش می داشت، دو بار هم بازپخش می شد و در مجموع، هر روز سه بار روی آنتن می رفت.

سریال «سقوط یک فرشته» برای روایت داستان خود از راوی استفاده کرده بود که در ادامه مشخص شد راوی این سریال، شیطان است.

کنداکتور شبکه های سیما طوری طراحی شده بود که فاصله ای حدودا یک ساعت و نیمه بین دو سریال شبکه اول و شبکه سوم سیما وجود داشت و مثل سال های قبل که بلافاصله بعد از سریال یک شبکه، شبکه های دیگر، سریال پخش می کردند نبود.

برخی قسمت های «سقوط یک فرشته» و «سه دونگ سه دونگ» به دلیل پخش سخنرانی ها و دیدارهای رسمی کشوری و تاخیر در پخش «سقوط یک فرشته» برای مخاطبانی که هر دو سریال را دنبال می کردند تداخل پیدا می کرد.

انتقادات

ـ طنز «خنده بازار» از جمله برنامه های ماه رمضان بود که با اتقادات شدیدی مواجه شد. «خنده بازار» که با برنامه های «نود» و «هفت» شوخی می کند با پخش برخی آیتم ها باعث شد رضا صادقی و علی دایی از آن انتقاد کنند.

سریال های ماورایی امسال نیز درحالی روی آنتن رفت که هیچ گونه رده بندی سنی برای مخاطبان صورت نگرفته بود. به خصوص سریال های «پنج کیلومتر تا بهشت» و «سقوط یک فرشته» که با حضور شیطان و روح همراه بودند برای گروه های سنی کودک و نوجوان مناسب نبودند که تلویزیون در این خصوص به خانواده ها هشدار نداد.

بسیاری از منتقدان و کارشناسان سریال های ماه رمضان امسال را بهتر از سال های قبل ارزیابی نکردند. از لحاظ پرداخت های ماورایی نیز انتقادات زیادی به سریال های امسال وارد شد.

خبرگزارى ایسنا

یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۰
یک نظر برای "گاف ها و اتفاقات ماه رمضان تلویزیون" ارسال شده
  1. منا گفت:

    وای شما چقدر فیلم نگاه کردی تواینن ماه رمضونی