«گبه» محسن مخملباف جزو بهترین آثار تاریخ سینمای آسیا شد

فیلم «گبه» ساخته‌ «محسن مخملباف» به‌عنوان یکی از بهترین آثار تاریخ سینمای آسیا از سوی شبکه CNN انتخاب شد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه تلویزیونی CNN روز پنج‌شنبه فهرست ۱۸ فیلم برتر تمام ادوار سینمای آسیا را منتشر کرد که چین با پنج فیلم بیشترین درخشش را در آن دارد.
«در مود عشق» ساخته‌ «وونگ کار وای» (۲۰۰۰)، «زیستن» ساخته‌ «ژانگ ییمون» (۱۹۹۴)،


«دوش» ساخته‌ «یانگ ژانگ» (۱۹۹۹)، «کارهای اهریمنی» ساخته «آندرو لائو وای» (۲۰۰۰) و


«زندگی ساکن» ساخته‌ «ژانگ که جیا» (۲۰۰۶) پنج فیلم چینی حاضر در فهرست بهترین‌های سینمای آسیا هستند.فیلم «گبه» ساخته‌ «محسن مخملباف» محصول سال ۱۹۹۶ تنها نماینده‌ سینمای ایران است که در جمع بهترین‌های آسیا حضور دارد. این فیلم در همان سال جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره بین‌المللی فیلم کاتالونیا و در سال ۱۹۹۷ جایزه دستاورد هنری را از جشنواره فیلم توکیو برای «مخملباف» به‌همراه آورد.
ژاپن با سه فیلم «ایکیرو» ساخته «آکیرا کوروساوا» (۱۹۵۲) و فیلمی ساخته‌ «ماسایوکی سو» (۱۹۹۸) و


«سرود نارایاما» ساخته‌ «کیسوکو کینوشیتا» (۱۹۵۸) پس از چین بیشترین حضور را دارد.در فهرست CNN، دو فیلم از کره به‌نام‌های «میزبان» ساخته‌ «بونگ جون هو» (۲۰۰۶) و «ماندلا» ساخته «ایم کوون تائک» (۱۹۸۱) به‌همراه دو فیلم از نیوزلند به چشم می‌خورد.


کشوهایی چون هند با «مادر هند» ساخته‌ «محبوب خان» (۱۹۵۷)، تایلند با «نشانه‌ها و یک کشور» ساخته


«آپیچاتپونگ ویراستاکول» (۲۰۰۶)، فیلیپین با «هیمالیا» ساخته «اسماعیل برنال» ( ۱۹۸۲)، تایوان با فیلم «مقداری از آیین ذن» ساخته «کینگ هو» (۱۹۶۹) و ویتنام با «وقتی ماه دهم فرارسد» ساخته


«وانگ نات» (۱۹۸۶) دیگر فیلم‌هایی هستند که این فهرست هستند که به‌عنوان بهترین آثار تاریخ سینمای آسیا از سوی شبکه CNN انتخاب شده‌اند.