گردباد ۱۵۰کیلومتر برساعتی«گونو»،تهران را به هیچ وجه تهدید نمی‌کند

کارشناس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور با رداحتمال بروز گردباد «گونو» در تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود مناطق سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی و خصوصا جزایر جاسک و چابهار، قشم، هنگام و لارک درگیر این گردباد شوند.


مهندس عابدینی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این که گردباد «گونو» یکی از بی‌سابقه‌ترین توفانها در آمار ثبت‌شده هواشناسی بوده است، گفت: این گردباد بر روی اقیانوس هند شکل گرفته و زایش آن بین استوا و ۵ درجه شمالی است که هم‌اکنون در حال حرکت به سمت شمال‌غرب است.


وی سرعت این گردباد را بخشهای جنوبی دریای عمان ۲۰۰ کیلومتر در ساعت و در سواحل ایران بین۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر در ساعت عنوان و تصریح کرد: علیرغم سرعت بالای این گردباد حرکت آن کند است.


کارشناس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این که هم‌اکنون گردباد «گونو» در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان مستقر است، خاطرنشان کرد: ارتفاع امواج دریا در این مناطق ۶ متر افزایش یافته است.


وی با بیان این که گردباد «گونو» تا اوایل جمعه در سواحل کشور مستقر است، به ایسنا گفت: این گردباد پس از آن به سمت تنگه هرمز حرکت کرده و از آنجا با ورود به خشکی از بین خواهد رفت.


ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه وزارت کشور نیز اعلام کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی و اعلام سازمان هواشناسی کشور با توجه به نزدیک شدن توفان حاره‌ای (گونو) از سمت دریای عمان طی ساعات آینده به سوی سواحل ایران خصوصا مناطق جاسک و چابهار و پیش‌بینی بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و مواج بودن دریای عمان از اوایل روز چهارشنبه تا روز پنج‌شنبه در شهرهای ساحلی استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و تنگه هرمز علاوه بر جاری شدن سیل موجب مواج شدن دریا با موج‌هایی به ارتفاع ۴ تا ۵ متر شود.


بر اساس این اطلاعیه، خطر آبگرفتگی سواحل این مناطق را تهدید می‌کند و از این رو از تمامی هموطنان که در استانهای جنوب شرق کشور ساکن هستند، درخواست شده تا با آرامش و خونسردی، هوشیاری خود را حفظ کرده و با همکاری مسوولان محلی، مناطق ساحلی و کناره رودخانه‌ها را سریعا ترک کرده و به مناطق امن و دور از ساحل دریا و کناره رودخانه‌ها پناه ببرند.


بدیهی است که مسوولان محلی و ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان‌ها و شهرستانها به همراه تمامی دستگاه‌های اجرایی با تمام توان هموطنان را در این خصوص یاری خواهند کرد.


ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه وزارت کشور همچنین اعلام کرد: این ستاد با تشکیل جلسات، هماهنگی‌های لازم را در جهت فراهم کردن امکانات و تجهیزات مورد نیاز به عمل آورده، به طوری که تمامی اعضای ستاد حوادث در حال آماده‌باش کامل بسر می‌برند.