گروکشی نظام وظیفه با سیم‌کارت‌های پانصد هزارتومانی

ناهماهنگی مسئولان نظام وظیفه در تصمیم‌گیری و ابلاغ به موقع قانون و مقررات وظیفه ثبت نام کنندگان موبایل، منجر به بروز مشکلات عدیده‌ای برای مشتریان سیم کارت شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، در بهمن ماه سال گذشته و در هنگام ثبت نام سیم کارت، نشانه‌ای از وضع قانون جدید که طبق آن یکی از شرایط خریداران و یا فروشندگان، ارائه برگه پایان خدمت به دفاتر ثبت اسناد باشد، وجود نداشت. از همین رو با استقبالی بی‌سابقه، هفت میلیون نفر از جمله صدها هزار جوان مشمول، برای خرید سیم کارت‌ها ثبت نام کردند و از این راه سرمایه عظیمی نصیب خزانه دولت شد.

اما پس از واگذاری سیم کارت‌ها و درست زمانی که ثبت نام کنندگان قبلی و مالکان فعلی، قصد خرید یا واگذاری سیم کارت‌های خود را داشتند، ‌متوجه شدند که بنا بر قانون جدید، بایستی دارنده کارت پایان خدمت و یا معافیت تحصیلی باشند تا دفاتر اسناد رسمی اقدام به ثبت خرید و یا واگذاری آن نمایند.

در این حال یک منبع آگاه در مخابرات در گفت‌وگو با خبرنگار «بازتاب» با تایید خبر فوق گفت: مدتی پیش سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی، قانونی را به شرکت ارتباطات سیار ابلاغ کرد که طبق آن، یکی از شرایط نقل و انتقال سند در دفترخانه‌ها، داشتن کارت پایان خدمت بود و با توجه به اینکه اجرای این قانون خصوصا در شرایط فعلی که بسیاری از ثبت نام کنندگان سیم کارت را جوانان تشکیل می‌دهند، برای این شرکت مقدور نبود، شرکت ارتباطات سیار در برابر این قانون مقاومت کرده و تاکنون آن را به هیچ کدام از ارگان ها ابلاغ نکرده است.

از این رو اقدام برخی دفترخانه ها که از مراجعین درخواست ارائه کارت پایان خدمت را دارند، خلاف قانون بوده و بازرسی شرکت مخابرات آماده برخورد با متخلفان است.

وی همچنین گفت: اداره حقوقی شرکت ارتباطات سیار، در حال حاضر مشغول رایزنی و انجام اقدامات کارشناسی بیشتر با مسئولان مربوطه است تا مانع اجرای این قانون و یا به تعویق افتادن آن به موعدی دیگر و با اطلاع قبلی مردم، شود.