گزارشی از فیلم‌های سینمایی نوروزی تلویزیون

با انتخاب فیلم‌های نوروزی سیما، تاکنون پخش ۱۳ فیلم ایرانی قطعی شده‌است که آثاری چون «آواز گنجشکها»، «اخراجی‌ها۲»، «بیست» و «شمعی در باد» نیز در این بین دیده می‌شود.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، فیلم‌های خارجی «پس از خواندن بسوزان»، «در مه برقی»،‌ «بنجامین باتن»، «دشمنان ملت» و «وضعیت بازی» در ایام نوروز از تلویزیون پخش می‌شوند.*** شبکه اول


«بنجامین باتن»، «دشمنان ملت» و «وضعیت بازی» مطرح‌ترین فیلم‌های خارجی شبکه اول در ایام نوروز هستند که هر سه این آثار از تولیدات جدید سینمای آمریکا محسوب می‌شوند.


به گزارش ایسنا، «بنجامین باتن» به کارگردانی دیوید فینچر محصول سال ۲۰۰۸ آمریکاست و براد پیت در آن نقشی متفاوت را بازی کرده‌است. این فیلم که با عنوان کامل «مورد عجیب بنجامین باتن» شناخته می‌شود، در هشتا‌دویکمین دوره جوایز اسکار در سیزده بخش نامزد بود.


«دشمنان ملت» به کارگردانی مایکل مان نیز در ایام نوروز از شبکه اول پخش می‌شود. داستان این فیلم در سال‌های رکود اقتصادی اتفاق می‌افتد و درباره تلاش دولت برای بازداشتن تبهکارانی چون «جان دیلینجر»، «نلسن» و «فلوید» است. جانی دپ و کریستین بل بازیگران این فیلم مایکل مان (خالق مخمصه) هستند.


«وضعیت بازی» دیگر فیلم نوروزی قابل توجه شبکه اول است. این فیلم به‌ کارگردانی کوین مک‌دونالد براساس یک سریال محصول سال ۲۰۰۳ شبکه بی‌بی‌سی ساخته شده‌است. هلن میرن و راسل کرو در این فیلم بازی کرده‌اند.


شبکه اول هم‌چنین فیلم «مسابقه مرگ» را اوایل نوروز به روی آنتن می‌برد. این فیلم محصول سال ۲۰۰۸ است و با همکاری کشورهای آلمان، آمریکا و انگلیس ساخته شده‌است. «مسابقه مرگ» با بازی جیسون استاتام، داستان یک راننده مسابقات رالی بنام جنسون ایمز(استاتام)است، که به جرم قتل همسرش در زندان بسر می‌برد.


شبکه اول در ایام نوروز فیلم‌های آمریکایی «رویای ناتمام» و «۱۲ راند» را پخش می‌کند. هر دوی این فیلم‌ها در سال ۲۰۰۸ ساخته شده‌اند.


فیلم آلمانی «آتش» که در سال ۲۰۰۸ ساخته شده‌، نیز دیگر فیلم نوروزی شبکه اول است.


شبکه اول در ایام نوروز هم‌چنین فیلم‌های خارجی «شمشیرهای پرنده» و «نقاب» را پخش می‌کند.


بر اساس این گزارش ایسنا، شبکه اول فیلم‌های ایرانی «دنده معکوس» (به کارگردانی حسن فتحی)، «لذت حقیقت» (فریدون فرهودی)، «صدای پای تردید»(صادق پروین آشتیانی)، «جشن ایرانی»(عباس رافعی) ، «درانتهای کوچه زمستان» (رضا بهشتی)، «سرباز فراری» (آرش قادری) و «تنهایی رود» (علیرضا رزازی‌فر) را در ایام نوروز پخش خواهد کرد.*** شبکه دو


فیلم‌های ایرانی «اخراجی‌ها ۲» و «آواز گنجشک‌ها» از شبکه دو سیما پخش می‌شوند. هم‌چنین فیلم «بخوان و بسوزان» برادران کوئن برای پخش نوروزی از این شبکه انتخاب شده‌است.


در «بخوان و بسوزان» که با عنوان «پس از خواندن بسوزان» هم شناخته می‌شود، جورج کلونی و براد پیت بازی کرده‌اند. این فیلم پس از «جایی برای پیرمردها نیست» در سال ۲۰۰۸ ساخته شده‌است.


«پل بلارت» دیگر فیلم خارجی شبکه دو سیماست که اثری کمدی است و با بازی کوین جونز در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است.


«آواز گنجشک‌ها» به کارگردانی مجید مجیدی در ایام نوروز به روی آنتن شبکه دو می‌رود. این فیلم در سال ۱۳۸۶ ساخته شده و نماینده ایران در اسکار بوده‌است و جایزه خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر مرد (رضا ناجی) در پنجاه و هشتمین دوره جشنواره فیلم برلین دریافت کرده‌است.


قسمت دوم فیلم «اخراجی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی برای نخستین بار نوروز امسال پخش می‌شود. قسمت نخست این فیلم در قالب فیلم و سریال چندین بار از تلویزیون پخش شده‌است.*** شبکه سه


بر اساس این گزارش ایسنا، فیلم‌های «ترانسفورمر ۲»(تبدیل شوندگان) ، «اسلحه ویژه»، «جک هانتر»، و «شهروند مطیع قانون» در ایام نوروز از شبکه سه سیما پخش می‌شوند.


«ترانسفورمر۲» فیلمی اکشن و تخیلی است که در سال ۲۰۰۹ ساخته شده‌است. شبکه سه همچنین فیلم ایرانی و کمدی «خواب فروش» را پخش می‌کند.*** شبکه چهار


شبکه‌ی چهارسیما در نوروز ۸۹، هجده فیلم پخش می‌کند که از جمله‌ی آن‌ها به فیلمی از ‌برتران تاورنیه و نامزد چهار اسکار می‌توان اشاره کرد. هم‌چنین ویژه برنامه نوروزی «سینما چهار» فیلم‌های ایرانی «بیست» و «شمعی در باد» را به روی آنتن می‌برد.


شبکه‌ی چهارسیما، اول، ششم، نهم و دوازدهم فروردین‌ماه چهار فیلم ایرانی را روانه آنتن می‌کند که «بیست» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی از آن جمله است. پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی، علیرضا خمسه، فرشته صدر عرفایی و حبیب رضایی از جمله بازیگران این فیلم هستند. «بیست» درباره یک تالار پذیرایی است که تعدادی کارگر در آن مشغول به کار هستند و وابستگی عاطفی و کاری به تالار دارند. تالار قرار است در بیست روز بعد تعطیل شود. آنها در این روزها باید تلاش کنند این اتفاق نیافتد.


«شمعی در باد» پوران درخشنده نیز در ایام نوروز از شبکه چهار پخش می‌شود. فیلم درباره فرزین دانشجوی انصرافی است که پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند. بهرام رادان، آزیتا حاجیان، شهاب‌ حسینی و عسل بدیعی از جمله بازیگران این فیلم هستند.


تله فیلم «داشتن و نداشتن» – ساخته‌ی رهبر قنبری- نیز دیگر فیلم ایرانی سینما چهار در ایام نوروز است. قصه این فیلم درباره جوان طلبه‌ای است که بعد از فوت پدر بیشتر به فکر امرار معاش خانواده می‌افتد و در شهری که مشغول تحصیل است به کار کردن می‌پردازد و در همین راستا اتفاقاتی برای او رخ می‌دهد. بهزاد بیک‌محمدی، رحمان باقریان، محمود سالاروند، محمد مهدی چایانی، عقیل تقی زاده، محمد ولی زادگان، بتول ابراهیمیان، پریناز ایزدیاردر این فیلم بازی می‌کنند.


فیلم «در مه برقی» ساخته‌ی برتران تاورنیه هفتم فروردین‌ماه پخش می‌شود. این فیلم محصول ۲۰۰۹ کشورهای آمریکا و آلمان است. تاورنیه برای ساخت این فیلم پلیسی – جنایی نامزد دریافت خرس طلای بهترین کارگردانی جشنواره‌ی برلین شد. این فیلم درباره‌ی «دیو» است که تلاش می‌کند راز جنایتی را کشف کند.


سینمایی «منطقه‌ی۹»نیز قرار است ۲۵ اسفند‌ماه پخش شود. این فیلم را نیل بلوم کمپ در سال ۲۰۰۹ کارگردانی کرده است. این فیلم علمی- تخیلی نامزد دریافت چهار جایزه‌ی اسکار شده است. از دیگر موفقیت‌های این سینمایی، دریافت ۹ جایزه‌ و نامزدی برای دریافت ۲۹ جایزه‌ی دیگر است. داستان فیلم «منطقه ۹ »، در نقطه ای در آفریقای جنوبی رخ می دهد .جایی که موجودات بیگانه حدود ۲۸ سال قبل به آنجا آمده اند و اکنون این مکان را بعنوان قرنطینه ای برای فعالیت های خود درآورده‌اند.


«شرلوک هلمز» هم ۲فروردین ماه روانه‌ی آنتن می‌شود. این فیلم را گای دیچی ساخته است. «شرلوک هلمز» فیلمی کمدی و محصول سال ۲۰۰۹ است و به تلاش‌های این کارآگاه خصوصی نابغه‌ی در حل پرونده‌های جنایی می‌پردازد. این فیلم نامزد دو جایزه‌ی اسکار شده، علاوه بر آن موفق به دریافت یک جایزه و نامزد ۷ جایزه از جشنواره‌های دیگر شده است.


فیلم «دوچرخه بیجینگ» هشتم فروردین‌ماه پخش می‌شود. این فیلم را وانگ ژائوسوای در سال ۲۰۰۱ ساخته است. «دوچرخه بیجینگ » موفق به دریافت دو جایزه‌ و نامزدی برای کسب یک جایزه از جشنواره‌ی برلین شده است علاوه بر آن کاندیدای تصاحب سه جایزه از جشنواره‌های دیگر بوده است. «دوچره بیجینگ» فیلمی اجتماعی و محصول مشترک کشورهای چین و فرانسه است. این فیلم درباره‌ی گویی است در چین به عنوان نامه‌رسان مشغول به کار می‌شود و شرکت به او یک دوچرخه برای انجام کارش می‌دهد ولی دوچرخه دزدیده می‌شود.


فیلم سینمایی «گرگ‌های واشنگتن» ۱۱ فروردین‌ماه پخش می‌شود. این فیلم اسپانیایی را ماریانو باروسو در سال ۱۹۹۹ ساخته است.«گرگ‌های واشنگتن» موفق به دریافت پنج جایزه و نامزدی برای دریافت یک جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی شده است. این فیلم درباره‌ی آلبرتو و میگوئل است که صاحب یک «بار» هستند، اما اوضاع مالی آنها خیلی خوب نیست. این دو تصمیم می‌گیرند از دوست ثروتمندشان – کلودیو – دزدی کنند.


فیلم سینمایی «مغول» ۱۰ فروردین‌ماه روی آنتن می‌رود. این فیلم را سرگی بودروف در سال ۲۰۰۷ ساخته است. «مغول»علاوه بر نامزدی برای کسب جایزه‌ی اسکار، موفق به دریافت ۱۱ جایزه و نامزد کسب چهار جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی شده است. «مغول» محصول کشورهای قزاقستان، روسیه، مغولستان و آلمان است و به زندگی چنگیزخان می‌پردازد.


به گزارش ایسنا، فیلم «خاطرات یک قتل» و «تصرف پلهام۱۲۳» ۲۸ و ۲۹ اسفند‌ماه روی آنتن می‌رود. «انتقام» نیز سوم و «زمستان اورلوگز» چهارم فروردین‌ماه پخش می‌شوند. «زمستان اورلوگز» را مارتین کول‌هون ساخته است. این فیلم موفق به دریافت ۱۱ جایزه و نامزد کسب ۶ جایزه شده است.


براساس این گزارش، فیلم «جعبه» پنجم و «کوهستان تسوروگیداک» ۱۳ فروردین‌ماه پخش می‌شوند.*** شبکه تهران


فیلم‌های سینمایی «پلنگ صورتی۲» ، آخرین فیلم جکی جان «کارگاه خصوصی»، «سقوط رین» (ژاپن)، «دایره اول» و «آن سوی زندگی» (فرانسه)، «روز تریفید» (انگلیس)، «سرقت از موزه» و «مغز سخت‌افزاری» (آمریکا) از جمله فیلم‌هایی هستند که برای پخش در ایام نوروز در نظر گرفته شده‌است.


ضمن این‌که فیلم‌های سینمایی «جان سخت» و «ایندیانا جونز:قلمرو جمجمه بلورین» در ژانر حادثه‌یی ـ هیجانی در شب چهارشنبه پایان سال از شبکه تهران پخش می‌شوند.