گزارشی از اجرای سهمیه‌بندی سوخت در سراسر کشور

گزارش فارس از اجرای سهمیه‌بندی سوخت در سراسر کشور


خبرگزاری فارس: اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی بنزین، موجب هجوم هموطنان سراسر کشور به جایگاه‌های عرضه سوخت شد که وقوع راهبندان‌های بی‌سابقه، تشکیل صف‌های طویل و تنش‌هایی را در برابر پمپ‌های بنزین در شهرهای مختلف در پی داشت.


گزارش تصویری مرتبط
——————————-


به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، برخی جایگاه‌های پمپ بنزین در غرب استان تهران از توزیع بنزین خودداری کردند.
این امر در حالی صورت می‌‌گیرد که صف‌های طولانی خودروهای سواری و تاکسی‌ها که بعضاً به چند کیلومتر نیز می‌رسد در انتظار گرفتن سهمیه بنزین خود هستند.
این گزارش می‌افزاید: عدم ارائه بنزین از سوی جایگاه‌های سوخت به دلیل عدم تکمیل سیستم کدگذاری است.
گفتنی است، بعضی رانندگان هنوز کارت سوخت خودرو خود را تحویل نگرفته‌اند.
ازدحام خودروها در خیابان‌ها و میدان‌های منتهی به پمپ بنزین‌ها، باعث ترافیک سنگین شبانه در این خیابان‌ها و میدان‌ها شده است.
این در حالی است که به گفته مدیر روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی غرب استان، توزیع بنزین از ساعت ۲ بامداد امروز در پمپ‌های بنزین غرب استان تهران آغاز شده است.
مهرداد صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج اظهار داشت: به دلیل اینکه بر اساس قوانین می‌بایست از ساعت ۲۴ شب گذشته سهمیه‌بندی بنزین در کشور آغاز می‌شد، مسئولان ارشد شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به قطع موقتی توزیع بنزین از ساعت ۲۴ کردند تا بتوان دستگاه‌های مستقر در پمپ‌های بنزین را بر اساس سهمیه‌بندی‌ها برنامه‌ریزی کرد.
وی گفت: اقدامات فنی این امر انجام شده و نهایتاً تا ساعت ۲ بامداد شب گذشته توزیع بنزین در ایستگاه‌های مربوطه در غرب استان تهران آغاز شد.
خبرنگار فارس در کرج همچنین گزارش ‌داد که نیروی انتظامی بنابر دستورالعمل شورای تامین اقدام به مسدود کردن تمامی خیابان‌های منتهی به پمپ‌های بنزین در غرب استان تهران کرده بود.
بر اساس این گزارش ازدحام جمعیت در پمپ‌های بنزین در این مناطق به حدی است که بعضاً صف‌های طولانی چندین کیلومتری از خودروهای پارک شده در این مناطق دیده می شود.
همچنین بسیاری از مردم با در دست داشتن وسائلی همچون دبه‌های پلاستیکی و پیت‌های نفتی به پمپ‌های بنزین مراجعه کرده و خواستار دریافت بنزین بدون در دست داشتن کارت هوشمند هستند.
بر اساس آخرین گزارش‌ها نیروی انتظامی امنیت کامل را در منطقه برقرار کرده و شرایط تحت کنترل نیروهای حفاظتی است.

* راهبندان در شهرهای خراسان رضوی
خبر سهمیه بندی بنزین، خیابان‌های شهرهای خراسان رضوی را مسدود کرد.
در پی اعلام سهمیه بندی بنزین توسط هیئت دولت در شامگاه سه شنبه بسیاری از صاحبان خودروها در شهرستان‌های سراسر خراسان رضوی به امید پر کردن باک خودروها به سوی جایگاه‌های سوخت رسانی هجوم آوردند.
به گزارش خبرگزاری فارس از سطح شهرهای استان، حکایت از ازدحام صف‌های طولانی، ترافیک، راهبندان خیابان‌ها و نگرانی عموم مردم دارد.
این گزارش می‌افزاید: از ساعت۲۱ سه شنبه تا بامداد ۴ شنبه در پمپ بنزین خیابان معلم، میدان امام علی، قاسم آباد حاکی از صف طولانی چند ۱۰۰ خودرویی برای دریافت بنزین بود.
شلوغی و بی‌نظمی ناشی از نگرانی مردم به حدی است که پلیس برای برقراری نظم، روان سازی ترافیک و جلوگیری از هر گونه مسئله‌ای وارد عمل شده است.
یکی از صاحبان خودرو اظهارداشت: با توجه به اینکه خودروهای ما دارای مصرف بالایی‌ است، با شنیدن این خبر برای زدن بنزین از منزل خارج شدم که با این صحنه عجیب روبرو شدم.
دیگری می‌گوید: قصد بنزین زدن داشتم از ساعت ۲۲ تاکنون که پاسی از شب است در صف بنزین مصرف سوخت داشتم.
گزارش خبرنگار فارس در نیشابور نیز از تشکیل صف ۳ کیلو متری در برابر جایگاه سوخت این شهرستان حکایت دارد.
یک شهروند دیگر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با توجه به اینکه محل کار من در خارج از شهر است، ماهانه ۱۰۰ لیتر بنزین را چگونه باید تقسیم بندی کنم؟
این مرد ۵۵ ساله از اینکه هنوز بحث سهمیه آزاد بنزین و نحوه شارژ کارت هوشمند نیز از سوی دولت اعلام نشده است، ابراز نگرانی کرد.

*گزارش فارس از سهمیه‌بندی بنزین در استان سمنان
اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در حالی از ساعت ۲۴ شب گذشته همزمان با سراسر کشور در استان سمنان به اجرا درآمد که اعلام ناگهانی آن مردم را با مشکلات فراوانی روبرو کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، رانندگانی که دیشب در صف‌های طولانی پمپ بنزین‌های استان سمنان، ساعت‌ها منتظر پرکردن باک‌های بنزین خودروهای خود بودند، به خبرنگار ما گفتند: سهمیه‌‌بندی بنزین مانع از قاچاق این محصول می‌شود و مصرف بهینه آن، توسعه همه‌جانبه کشور را به دنبال خواهد داشت، اما باید در راستای اجرای این طرح به گونه‌ای عمل کرد که برای رانندگان مشکلات محسوسی به وجود نیاید و آنها بتوانند همچون گذشته به فعالیت‌های خود ادامه دهند.
یک جوان سمنانی که به قول خودش شب گذشته حدود دو ساعت در صف بنزین معطل مانده بود به خبرنگار فارس گفت: مسئولان کشور ابتدا اعلام کردند در اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین به همه جوانب امر توجه کرده‌ایم و به گونه‌ای این طرح را اجرا می‌کنیم که مشکلی برای کسی به وجود نیاید.
فیض‌الله عزالدین افزود: دولت اعلام کرده است که رانندگان ماهانه می‌توانند ۱۰۰ لیتر بنزین مصرف کنند و این یعنی روزانه کمتر از ۴ لیتر بنزین به هر خودروی شخصی می‌رسد که این میزان نیاز رانندگان را تأمین نمی‌کند.
این شهروند سمنانی افزود: مسئولان حداقل باید از یک سال قبل و حتی ماه‌های گذشته فرهنگ‌سازی می‌کردند تا اهمیت اجرای این طرح برای همه جا بیفتد و اعتراضی باقی نماند.
یکی از رانندگان تاکسی نیز که او هم برای دریافت بنزین خارج از سهمیه مقررش در صف پمپ بنزین سمنان منتظر بود، به خبرنگار ما گفت: رانندگان تاکسی که اغلب آنها هم دارای خودروهای مدل پایین و بیشتر فرسوده هستند، نمی‌توانند با این سهمیه‌ به فعالیت خود ادامه دهند.
به گفته وی، تاکسی‌های قدیمی که دوگانه سوز نیستند، روزانه بیش از ۳۰ لیتر بنزین مصرف می‌کنند و ضریب مصرف آنها نیز نسبت به سایر خودروها بیشتر است و دولت باید فکری به حال این خودروها که شخصی محسوب نمی‌شوند و در زمره خودروهای دولتی نیز نمی‌گنجند، بکند.
صولت افزود: دولت قیمت بنزین را در روزهای اخیر افزایش داد و اکنون نیز آن را سهمیه‌بندی کرده است، اما سازمان تاکسی‌رانی علاوه بر این که هیچ‌گونه تسهیلاتی به تاکسی‌داران ارایه نکرده، حتی نرخ کرایه‌ها را نیز افزایش نداده است و خود رانندگان مجبور به دریافت مازاد کرایه از مسافران شدند.
خبرنگار فارس برای جویا شدن وضع کسانی که تاکنون کارت هوشمند سوخت خود را دریافت نکرده‌اند و یا در انتظار صدور کارت المثنی هستند، “که گاهی بیش از دو ماه به طول می انجامد”، به اداره کل پست استان سمنان رفت.
خبرنگار فارس با حضور در اداره کل پست سمنان نه تنها نتوانست با هیچ‌کدام از مسئولان این اداره کل گفت‌و‌گو کند بلکه آنها همه عواقب کار را متوجه نیروی انتظامی دانستند و گفتند: “این که کارت سوخت افراد کی صادر می‌شود و آنهایی که کارت ندارند چه باید بکنند، اصلاً ربطی به پست ندارد.”
این در حالی است که بسیاری از افرادی که هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده و یا درخواست صدور المثنی کارت را به پست ارایه داده‌اند، معتقدند کارت سوخت آنها توسط مأموران پست به اشتباه توزیع و یا مفقود شده است که خود آنها نیز باید پاسخگو باشند.
یکی از شهروندان سمنانی که امروز در باجه صدور کارت سوخت اداره کل پست استان سمنان به خبرنگار ما گفت: بیش از سه ماه است که برای صدور و دریافت کارت سوخت خودروی خود به این باجه مراجعه می‌کنم و همواره با مشکلی جدید مواجه می‌شوم.
قدرت‌الله غدیری افزود: مسئول باجه هر دفعه می‌گوید مشکلی وجود ندارد و یک هفته دیگر بیایید و خبر صدور کارتتان را بگیرید، اما هنگام مراجعه متوجه می‌شوم که پرونده پستی‌ام ناقص بوده و باید دوباره آن را تکمیل و هزینه ارسال را پرداخت کنم.
وی تصریح کرد: از زمانی که دریافت بنزین فقط با کارت سوخت انجام می‌شود تاکنون برای سوخت‌گیری مجبور بودیم به مأمور شرکت نفت التماس کنیم که کارتش را برای دریافت بنزین در اختیار ما قرار دهد، اما حالا که بنزین سهمیه‌ای شده است، چه باید کرد.
او می‌گوید: دولت فقط اعلام کرد بنزین سهمیه‌ای است، اما نگفت آنهایی که کارت سوخت ندارند باید چه کار کنند.
اما در همین حال، معاون فنی و عملیاتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان نیز به خبرنگار فارس گفت: بیش از ۱۲ هزار و ۱۱۵ نفر در این استان برای دوگانه سوز کردن خودروهای خود در نوبت هستند.
مجتبی دلبری افزود: تاکنون ۵ هزار و ۹۱۵ دستگاه خودرو در استان سمنان گازسوز شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود دوگانه سوز کردن سایر خودروها بیش از دو سال به طول انجامد.
وی تصریح کرد: ۳ هزار و ۳۵ خودرو در شهرستان شاهرود، ۲ هزار و ۳۰۰ خودرو در شهرستان سمنان و ۵۸۰ خودرو در شهرستان دامغان تا به حال سیلندرهای گاز خود را دریافت کرده‌اند و از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.
معاون فنی و عملیاتی شرکت پخش فرآورده های نفتی استان سمنان از فعالیت یازده کارگاه دوگانه سوز کردن خودروها در این استان خبرداد و گفت: چهار واحد در شاهرود، پنج واحد در سمنان و دو واحد در دامغان خودروهای بنزینی را دوگانه سوز می کنند.
دلبری تامین سیلندر گاز را مهم ترین مشکل دوگانه سوز کردن خودروها در استان سمنان دانست و افزود: شمار داوطلبان استفاده از گاز طبیعی با توجه به سهمیه بندی شدن بنزین در ماه های آینده به طور قطع افزایش خواهد یافت و باید هر چه سریع تر سیلندرهای گاز مورد نیاز تامین شود.
وی با اشاره به فعالیت هفت جایگاه عرضه گاز طبیعی در استان سمنان اضافه کرد: این جایگاه ها ماهانه ۹۰۰ هزار کیلوگرم گاز مایع به مشتریان عرضه می کنند که ظرفیت آنها تا یکصد برابر قابل افزایش است.
معاون فنی و عملیاتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان از راه‌اندازی ۵ جایگاه جدید عرضه گاز طبیعی در این استان خبر داد و گفت: دولت برای راه‌اندازی این جایگاه‌ها، ۴ میلیارد ریال کمک بلاعوض می‌کند و بهره‌برداری از هر کدام از آنها، ۱۰ میلیارد ریال هزینه دارد.
دلبری با تأکید بر اقتصادی نبودن راه‌اندازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی در استان سمنان افزود: نگهداری هر یک از جایگاه‌ها ماهانه ۳۵ میلیون ریال هزینه دارد که توسط دولت به پیمانکاران پرداخت می‌شود.
وی از صدور ۶۰ هزار عدد کارت هوشمند سوخت در استان سمنان خبر داد و تصریح کرد: قاچاق سوخت متأسفانه در سال‌های اخیر به یکی از مشاغل سودآور برای دلالان تبدیل شده است و در برهه کنونی که بنزین فقط با کارت هوشمند عرضه می‌شوند، سودجویان به قاچاق سایر فرآورده‌های نفتی نظیر نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز روی آورده‌اند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان نیز به خبرنگار فارس گفت: هنوز بسیاری از کارت‌های هوشمند سوخت در این استان توزیع نشده و در باجه‌های پستی باقی مانده است.
ابراهیم توسلی افزود: از مجموع ۵۴ هزار و ۷۶۹ عدد کارت سوخت تحویل داده شده به اداره کل پست استان سمنان، تاکنون فقط حدود ۵۰ هزار کارت توزیع شده است.
به گفته وی، ۳۹ جایگاه موجود در استان سمنان به سامانه توزیع سوخت با کارت هوشمند مجهز شده‌اند.

* ترافیک سنگین و صف‌های طویلی در گرگان
در پی اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین از طریق اخبار شب گذشته، صف‌های طویلی برای دریافت سوخت مقابل پمپ بنزین‌های شهر گرگان ایجاد شده که در نتیجه آن ترافیک سنگینی بوجود آمده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، از زمان انتشار این خبر، صف‌های طویلی مقابل پمپ بنزین‌های این شهر و خیابان‌های منتهی به آنها تشکیل شده است.
از ۸ جایگاه پمپ بنزین شهرستان گرگان ۸ جایگاه در داخل شهر وجود دارد.
بر اساس این گزارش، راهنمایی و رانندگی با استفاده از حداکثر توان عملیاتی خود ترافیک غیرمنتظره را روان کرد.
ترافیک سنگین شب گذشته در گرگان، طی سال‌های اخیر بی سابقه بود.

* مازندرانی‌ها هم در صف‌ بنزین‌ ماندند
به دنبال اعلام سهمیه‌بندی بنزین، از شب گذشته‌ صف‌های طولانی برای گرفتن بنزین خارج از طرح در پمپ بنزین‌های استان مازندران‌ ایجاد شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، مسیر‌های منتهی به پمپ بنزین‌های استان به دلیل حجم بالای خودروها ترافیک سنگینی را موجب شد.
براساس این گزارش، صاحبان خودروها بعد از اعلام طرح سهمیه‌بندی بنزین از طریق رسانه‌ها، به پمپ‌بنزین‌ها سرازیر شدند‌‌ تا قبل از اجرای این طرح سوخت خودرو‌های خود را با‌ ایجاد راهبندان در مسیر‌های اصلی رفت و آمد‌ تهیه کنند.
خودرو‌داران با اعتراض نسبت به این طرح از عدم اطلاع‌رسانی به موقع و مناسب مربوط به سهمیه‌بندی گله‌مند بودند.
یکی از صاحبان خودور که در پمپ بنزین میدان امام شهرستان ساری حضور داشت به خبرنگار ما گفت، سه ساعت در صف بودم،‌ ولی به علت حجم بالای خودور و ایجاد صف طولانی موفق به دریافت بنزین در قبل از اجرای این طرح نشدم.

*ازدحام در برابر جایگاه‌های اهواز
با اعلام خبر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴ شب گذشته، صف‌های طویل در مقابل پمپ بنزین‌ها در اهواز تشکیل شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز با اعلام خبر سهمیه بندی بنزین از اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، جایگاه‌های عرضه سوخت در شهر اهواز که این روزها با صف‌های طولانی مواجه بود، به صحنه درگیری افراد برای دریافت زودتر سوخت تبدیل شد تا جایی که در بعضی جایگاه‌ها نیروی انتظامی مجبور به دخالت در درگیری و پایان دادن آن شد.
این گزارش حاکی است، شهروندان خوزستانی تلاش کردند در ساعات باقی مانده تا ساعت مقرر (۲۴ شب گذشته) بنزین بیشتری در باک خودروها و گالن‌های بنزین خود پر کنند.
این شهروندان معتقدند با توجه به گرمای شدید هوا در خوزستان و نیاز به استفاده از کولر در خودروها سهمیه بنزین ۱۰۰ لیتری کافی نیست، چرا که در صورت روشن کردن کولر مصرف بنزین شدیداً افزایش یافته و سهمیه تعیین شده در مدت بسیار کوتاهی به پایان می‌رسد. در این صورت بنزین مورد نیاز اضافه بر سهمیه باید به قیمت آزاد غیر یارانه‌ای تهیه شود که از عهده آنان خارج است.
به گفته آنان، دولت باید با افزودن سهمیه بنزین در مناطق گرمسیر کشور، رفاه مردم این مناطق را مورد توجه قرار دهد.
در حال حاضر روزانه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین توسط خودروها در شهرستان اهواز به مصرف می‌رسد.

*شلوغ‌ترین شب سال در بیرجند
اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین ازدحام خودروها در خیابان‌ها و میدان‌های منتهی به پمپ بنزین‌ها و ترافیک سنگین شبانه در مرکز استان خراسان جنوبی را در پی داشت.
به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، از ساعت ۱۱:۴۵ تا ۱۲:۳۰ عرضه بنزین در پمپ‌های بنزین متوقف شد.
همین وقفه در ارائه بنزین به مردم سبب شد تا خیابان‌های منتهی به پمپ بنزین در بیرجند شلوغ ترین و پر ازدحام ترین شب خود را در سال جاری سپری کند.
شلوغی و ازدحام و عجله مردم برای دریافت بنزین در برخی پمپ‌ها درگیری‌های لفظی و در پاره‌ای از مواقع درگیری‌های فیزیکی را در پی داشت که با دخالت به موقع ماموران نیروی انتظامی مشکلات حل شد.
راهنمایی و رانندگی بیرجند با استفاده از حداکثر توان عملیاتی و نیروهای خود در حال روان کردن ترافیک بود.
استاندار خراسان جنوبی به همراه تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی با حضور در پمپ‌های بنزین از نزدیک به بررسی مشکلات و معضلات احتمالی پرداخت.
وقفه ۴۵ دقیقه‌ای در ارائه بنزین به شهروندان فرصت مناسبی برای بحث‌های کارشناسی آنان و بررسی محاسن و معایب این طرح بود.
اغلب شهروندان معتقدند، سهمیه بنزین ۱۰۰ لیتری در ماه به هیچ وجه کافی نیست و عده‌ای دیگر این طرح را برای جلوگیری از استفاده بیهوده از ماشین و در پی آن بنزین موثر می‌دانند.
بسیاری از رانندگان در خصوص موفقیت و عدم موفقیت طرح بحث می‌کردند. برخی معتقدند این طرح به شکست می‌انجامد و اعتقاد دارند تامین بنزین مازاد با قیمت بالاتر سبب گرانی و تورم می شود.
خوشبختانه تا کنون هیچ گونه حادثه آتش سوزی و جراحت در پی درگیری در بیرجند اعلام نشده است و هم اکنون ماموران نیروی انتظامی در جایگاه‌های عرضه سوخت مستقر هستند.

* بنزین، لیتری ۷۰۰ تومان
در پی سهمیه بندی بنزین که از شب گذشته در کل کشور به اجرا گذشته شد، قیمت هر گالن ۲۰ لیتری بنزین در زاهدان به ۱۴ هزار تومان رسید.
به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، از امروز هر گالن ۲۰ لیتری بنزین از سوی افراد سود جو به قیمت ۱۱ هزار تومان خریده و به قیمت ۱۴ هزار تومان به مردم در بازار سیاه ارایه می‌شود.
گزارش خبرنگار ما می‌افزاید: قبل از سهمیه بندی روز به روز شاهد افزایش قیمت بودیم به‌طوریکه در حال حاضر هر گالن بنزین با قیمت ۱۴ هزار تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود.
این گزارش حاکی‌است، افراد سود جو در اطراف پمپ بنزین بسیار بیشتر شده‌اند به‌طوریکه بسیار آزادانه و بدون هیچ مزاحمتی اقدام به عرضه بنزین می‌کنند.

*سهمیه‌بندی بنزین، خواب را از چشمان رانندگان زنجانی ربود
خبرگزاری فارس: سهیه‌بندی بنزین باعث شد که رانندگان زنجانی در صف‌های طولانی به انتظار بنزین باشند.
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پس از اعلام سهمیه‌بندی بنزین بلافاصله خودروها در مقابل پمپ بنزین‌ها صف کشیدند.
صف‌های طولانی بنزین در برخی از پمپ‌ها که بیش از صدها متر بود، باعث کندی و یا قطع عبور و مرور در برخی خیابان‌ها شد.
پمپ‌های بلوار استقلال، خیابات خرمشهر، کوی فرهنگ، جاده شهرک صنعتی و چندین پمپ دیگر در زنجان شاهد صف‌های طولانی خودروهایی بودند که می‌خواستند با باک‌های پر به استقبال سهمیه‌بندی بنزین بروند.
در کوی فرهنگ به دلیل صف طولانی، عبور و مرور خودروها از کوی فرهنگ به طرف سه راه امجدیه قطع شد و رانندگان مجبور شدند از خیابان‌های اسلام آباد برای رفتن به مرکز شهر استفاده کنند.
عده‌ای دبه به دست در خیابان‌ها بنزین را از خودرو‌های خود خالی می‌کردند تا بتوانند مقدار بیشتری بنزین ذخیره کنند.
وضعیت به گونه‌ای بود که تا ساعت ۲۴ شب خیابان‌ها مملو از خودروها بود و هنوز هم تردد خودروهایی در خیابان‌ها ادامه دارد.
این در حالی است که مدیر عامل سازمان تاکسیرانی زنجان گفت: مقدار سوخت تعیین شده برای تاکسی‌ها کافی نیست، ولی این عامل دلیلی برای افزایش کرایه‌ها هم نخواهد بود.
غلامحسن احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره باید در زمینه مقدار سهمیه بندی کارشناسان نظر بدهند، ولی این مقدار کافی به نظر نمی‌رسد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از یک هزار و ۳۴۰ تاکسی در زنجان به جابجایی مسافران مشغول هستند، گفت: بیش از ۹۵ درصد خودروها دوگانه سوزند.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی زنجان گفت: این خودروها طوری هستند که بنزین بیشتری مصرف می‌کنند.
وی در مورد احتمال افزایش نرخ کرایه‌ها گفت: سهمیه بندی بنزین به هیچ وجه دلیلی برای افزایش نرخ کرایه‌ها نیست. اگر افزایشی هم باشد افزایش سالانه است و به هیچ وجه مربوط به سهمیه بندی نیست و تورم معمول در جامعه است.

ترافیک در پمپ بنزین‌های همدان
به دنبال اعلام خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین، رانندگان خودروها برای استفاده از بنزین خارج از سهمیه به سوی پمپ بنزین‌ها سرازیر شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، ازدحام خودروها در خیابان‌ها و میدان‌های منتهی به پمپ بنزین ها، باعث ترافیک سنگین شبانه در این خیابان‌ها و میدان‌ها شده است.
با توجه به ترافیک موجود،احتمال می رود پمپ بنزین‌ها را با کمبود سوخت روبرو شوند.
گفتنی است بعضی رانندگان در استان همدان، هنوز کارت سوخت خودرو خود را تحویل نگرفته اند.

*شب پر ازدحام پمپ بنزین‌ها در چهارمحال و بختیاری
در پی اعلام خبر سهمیه بندی بنزین شب گذشته رانندگان خودروها، برای استفاده از بنزین خارج از سهمیه، به سوی پمپ بنزین‌ها هجوم و صف‌های چند کیلومتری در مقابل پمپ بنزین‌ها ایجاد شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، اعلام خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین از رسانه‌ها در آخرین ساعات روز سه شنبه منجر شد تا اغلب مالکان خودروهای شخصی برای دریافت بنزین بدون سهمیه بندی، برای آخرین بار راهی پمپ‌های بنزین شوند و این مسئله منجر شد تا در تمام پمپ‌های بنزین های نقاط مختلف استان چهارمحال و بختیاری صف‌های طولانی از خودروها و موتورسیکلت‌ها تشکیل شود.
بر اساس گزارش های دریافتی، تعدادی از مالکان خودروها با خالی کردن باک ماشین‌های خود و منتقل کردن آنان به داخل ظروف، برای دریافت بنزین به پمپ بنزین‌ها مراجعه و به صف‌های طولانی خودروها افزودند.
بسیاری از کسانی که با مشاهده صف‌های طولانی در پمپ‌های بنزین از پر کردن باک خودروی خود ناامید می‌شدند نیز سعی داشتند تا حداقل یک چهار لیتری بنزین بدون سهمیه دریافت کنند.
یکی از صاحبان خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد افزود: با توجه به اینکه خودروهای ما دارای مصرف بالایی ‌است، باشنیدن این خبر برای زدن بنزین از منزل بیرون آمدم که با این صحنه عجیب روبرو شدم.

چند کیلومتر صف در حاشیه پمپ بنزین‌های قم
اعلام خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین از ساعت ۲۴ سه شنبه شب باعث شد تا صف‌های طویلی که طول برخی از آنان به چند کیلومتر می‌رسید در مقابل پمپ بنزین‌های شهر قم تشکیل شود.
به گزارش خبرگزاری فارس از قم، اعلام خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین از رسانه‌ها در آخرین ساعات روز سه شنبه منجر شد تا اغلب مالکان خودروهای شخصی برای دریافت بنزین بدون سهمیه بندی، برای آخرین بار راهی پمپ‌های بنزین شوند و این مسئله منجر شد تا در تمام پمپ‌های بنزین شهر قم صف‌های طویلی از خودروها و موتورسیکلت‌ها تشکیل شود.
بسیاری از کسانی که با مشاهده صف‌های طولانی در پمپ‌های بنزین از پر کردن باک خودروی خود ناامید می‌شدند نیز سعی داشتند تا حداقل یک چهار لیتری بنزین بدون سهمیه دریافت کنند.
علاوه بر ایجاد ترافیک سنگین در اطراف پمپ‌های بنزین، در برخی از پمپ‌های بنزین شهر قم نیز به دلیل ازدحام جمعیت برخی مشکلات بروز می‌کرد که ماموران انتظامی استان قم با حضور در این اماکن سعی در حفظ نظم در ارائه بنزین به مردم را داشتند.
رحیم خورشیدوند، فرمانده انتظامی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم در این باره گفت: ماموران پلیس برای رعایت نظم و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی تا زمان خلوت شدن پمپ‌های بنزین در محل‌های مورد نظر حضور خواهند داشت و تمام تلاش خود را برای رعایت نظم و سرعت دهی به واگذاری بنزین به کار می‌گیرند.
برپایه این گزارش اعلام سهمیه‌بندی بنزین بدون اعلام قبلی و همچنین عدم اعلام نرخ آزاد بنزین موجب نارضایتی مردم قم شد.
یکی از شهروندان قمی که پس از دو ساعت معطل شدن در صف موفق به دریافت بنزین شده بود به خبرنگار فارس گفت: بحث سهمیه بندی بنزین و اعلام آن به صورت ناگهانی مالکان خودرو را به نوعی شوکه کرد و به همین دلیل ما شاهد صف‌های بسیار طویلی در پمپ‌های بنزین هستیم.
سعید حسن پور گفت: باید سهمیه بندی بنزین به صورت تدریجی انجام می‌شد، ولی اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی و عدم اعلام قیمت بنزین با نرخ آزاد مطمئناً مشکلاتی را برای مردم بوجود می‌آورد.
سلیمانی پور که به همراه فرزندش سوار بر خودرو پژو ۵/۲ ساعت در صف بنزین معطل شده است نیز می‌گوید: دولت چند روز پیش اعلام کرد که سهمیه بندی بنزین را به ماه آینده موکول کرده است، ولی ناگهان سه شنبه شب اعلام شد که بنزین سهمیه بندی شده و این مسئله باعث شده تا مردم برای دریافت سوخت به پمپ‌های بنزین هجوم بیاورند.
وی ادامه داد: امیدواریم برای این اقدام کارشناسی لازم صورت گرفته باشد، ولی این اعلام ناگهانی باعث سردرگمی مردم شده است.
عباس عطایی، دیگر شهروند قمی نیز اظهار داشت: این اقدام ناگهانی موجب هجوم خودروها به پمپ‌های بنزین شده است که این مسئله امری طبیعی است، ولی مسئولان با این اقدام مردم را با مشکلاتی روبرو کردند.
وی تاکید کرد: اجرای طرح سهمیه‌بندی بسیار لازم و ضروری است، ولی این اقدام نباید به صورت شتابزده و ناگهانی انجام می شد. مسئولان باید به مردم فرصت می دادند تا بتوانند خود را با شرایط دریافت بنزین به صورت سهمیه‌ای وفق دهند.
یک شهروند ۶۵ ساله دیگر که برای خودروی خود موفق به دریافت بنزین در شامگاه سه‌شنبه نشده است نیز می‌گوید: چرا در کشوری که دارای منابع غنی نفت است، باید بنزین به صورت سهمیه‌ای به مردم ارائه شود.
وی افزود: چرا باید بعد از گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی ما هنوز نیازمند واردات بنزین باشیم و به جای حل مشکل و احداث پالایشگاه به دنبال کاهش دادن مصرف سوخت به صورت اجباری باشیم.
وی گفت: تا به حال هر سال با رشد قیمت بنزین روبرو بودیم که این افزایش قیمت باعث تورم در جامعه می‌شد ولی در سالجاری معلوم نیست با چند برابر شدن قیمت بنزین چه بر سر قیمت دیگر اجناس می‌آید.
سعید نجاتی ۲۷ ساله هم درباره مسئله سهمیه بندی بنزین و هجوم مردم به پمپ‌های بنزین گفت: مسئولان با عدم اعلام نرخ بنزین آزاد مردم را در بلاتکلیفی قرار داده‌اند و اگر این روند ادامه یابد قطعاً با اعتراض مردم مواجه خواهند شد.
وی افزود: شوک سهمیه بندی بنزین شاید در کوتاه مدت باعث شود تا کمی در مصرف بنزین صرفه جویی شود، ولی چون این اقدام در کوتاه مدت اجرایی شد، به اهداف تعیین شده دست نمی‌یابد.