گزارشی از سریال های ماه رمضان

خلاف آن چه «اجتناب شبکه‌ها از آغاز پروژه‌های ماه رمضان در دقیقه‌ی ۹۰» در سال ۸۶ عنوان شده است، خبرهای رسیده حاکی از این است که حتی نگارش این مجموعه‌ها تکمیل نشده و تصویربرداری برخی از این مجموعه‌ها تا عید فطر ادامه خواهد داشت .


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، به نظر می‌رسد امسال نیز بین ساخت و پخش سریال‌های ماه رمضان فاصله‌ی زیادی نباشد و به رغم گذشت ۶ سال از سیاست تلویزیون مبنی بر تولید سریال‌های مناسبتی، این مجموعه‌ها هم‌چنان با مشکل کمبود وقت و کلید نخوردن به موقع مواجه باشند.


این مساله طی سال‌های گذشته بنا به ادعای سازندگان این مجموعه‌ها، علاوه بر فشار و استرس بر عوامل تولید،هم‌چنین به کیفیت پایین‌تر کارها منجر شده است.***


شبکه اول سیما که سریال «اغما» را برای پخش در ماه رمضان آماده می‌کند، از داریوش مختاری به عنوان نویسنده کار نام برده بود. این در حالی است که مختاری مدتی است جای خود را به علیرضا افخمی داده است و وی تا کنون توانسته نگارش ۹ قسمت از این سریال را به پایان برساند. افخمی هم‌چنین به عنوان ناظر کیفی با پروژه مناسبتی شبکه سه سیما نیز همکاری می‌کند.


کارگردانی سریال «اغما» را سیروس مقدم بر عهده دارد. کارگردانی که به سرعت عمل مشهور است و ساخت چند پروژه مناسبتی و ۹۰ قسمتی را نیز در پرونده کاری‌اش دارد.


گفته می‌شود گروه سازنده سریال «اغما» به تهیه‌کنندگی رضا جودی در برخی روزها حتی با تعطیلی پروژه به دلیل نداشتن متن روبه‌رو هستند.***


شبکه دو سیما که سعی داشته با بهره‌ گرفتن از حضور حسن فتحی در مقام کارگردان، موفقیت سریالی مانند «شب دهم» را تکرار کند، از دو نویسنده به طور همزمان برای نگارش فیلمنامه استفاده کرده است. علیرضا کاظمی‌پور سیناپس می‌زند و علیرضا نادری فیلمنامه را کامل می‌کند. تا کنون قسمت‌هایی از متن این سریال به تایید رسیده و سه قسمت نیاز به بازنویسی دارد.***


شبکه سه سیما تهیه‌کنندگی سریال ماه رمضان امسال با عنوان «نقشی بر زندگی» را به بهروز مفید داده است. فردی که سریال «زیرزمین» را سال گذشته تهیه کرده و مدعی است سریال امسال، ادامه‌ی «زیرزمین» خواهد بود. این شبکه در کنار مفید از علی عبدالعلی‌زاده به عنوان کارگردان استفاده کرده که تا کنون تجربه ساخت سریال‌های مناسبتی را نداشته است.


علیرضا افخمی نیز همزمان با نویسندگی سریال شبکه اول، ناظر کیفی این پروژه است؛ او تا کنون ۱۵ قسمت از فیلمنامه این سریال که ۴ نویسنده مختلف به خود دیده را تایید کرده است.


***


با تایید ۱۸ قسمت از فیلمنامه سریال «ورا» محصول شبکه تهران، این مجموعه مناسبتی وضعیتی بهتری نسبت به سایر پروژه‌ها دارد. با این حال بنا به ادعای مسوولان شبکه، تا کنون تصویربرداری ۳۰ – ۴۰ درصد از این سریال به کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسیده است و ۷۰ درصد دیگر باقی است.


هم چنین از آن جا که تصویربرداری این سریال به تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور در کشور تاجیکستان انجام می‌شود، رساندن قسمت‌های آماده شده به پخش برای عوامل دشوار به نظر می‌رسد.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، با گذشت حدود دو ماه از آغاز تصویربرداری اغلب سریال‌های مناسبتی و باقی ماندن یک ماه تا شروع ماه مبارک رمضان، هیچ کدام از این مجموعه‌ها حتی به نیمه تصویربرداری خود نرسیده‌اند.


به نظر می‌رسد سریال‌های ماه رمضان، همانند سال‌های گذشته مجبور به ادامه تصویربرداری همزمان با پخش هستند. تجربه‌ای که به رغم هشدارهای سازندگان و کارشناسان هم‌چنان تکرار می‌شود!