گزارش بی‌بی سی از اجلاس دوشنبه لندن درباره ایران

انگلیس ، فرانسه و آلمان در نظر دارند خواستار تشکیل اجلاس اضطراری آژانس انرژی اتمی برای بحث درباره ایران شوند.
بی‌بی‌سی ، ضمن سمپاشی‌های همیشگی خود ، می‌گوید که این می‌تواند نخستین گام احتمالی در جهت تحریم ایران باشد.
بی‌بی‌سی می‌افزاید قدرت‌های اروپایی پس از مذاکرات روز دوشنبه در لندن اعلام کردند از آژانس می‌خواهند روزهای ۲ و ۳ فوریه (۱۳ و ۱۴ بهمن ) جلسه فوق را تشکیل دهد.
انگلیس می‌گوید این کشورها موافقت کرده‌اند ایران باید تحقیقات هسته‌ای خود را متوقف کند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اشاره کرده است که سازش هنوز ممکن است.
وی گفت تهران پیشنهاد غنی‌سازی اورانیوم در روسیه – که ساختن سلاح هسته‌ای را برای ایران دشوارتر می‌کند – را رد نکرده است.
به گزارش کانال یک تلویزیون روسیه غلامرضا انصاری ، سفیر ایران در مسکو ، از پیشنهاد روسیه به عنوان راهی سازنده برای خروج از بحران تقدیر کرد.
امریکا ، انگلیس ، فرانسه و آلمان کوشیده‌اند روسیه و چین را تشویق کنند از سختگیری در برابر ایران حمایت کنند. نمایندگان این شش کشور روز دوشنبه پشت درهای بسته در لندن دیدار کردند.
وزارت خارجه انگلیس ، پس از دیدار فوق اعلام کرد شش کشور موافقت کرده‌اند ایران باید بلافاصله تحقیقات هسته‌ای را متوقف کند.
جک استراو ، وزیر خارجه انگلیس، پیشتر گفته بود ، به عهده ایران است که درباره نیات خود به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهد.
وی گفت: «ایران باید به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهد که برنامه هسته‌ای آن فقط هدف‌های صلح‌آمیز دارد.»
وی پس از مذاکرات (دیروز) گفت علی‌رغم امتناع واشنگتن از رد کردن احتمال اقدام نظامی ، اقدام نظامی علیه ایران در دستور کار نیست.
تشکیل اجلاس پیشنهادی ، بیش از یک ماه زودتر از موعد مقرر خواهد بود. بی‌بی‌سی می‌افزاید گفته می‌شود دیپلمات‌های غربی معتقدند مسکو را علی‌رغم سرمایه‌گذاری عظیم مسکو در صنعت هسته‌ای ایران می‌توان به حمایت از موضعی سرسختانه علیه تهران تشویق کرد اما به نظر می‌رسد چین تمایل کمتری به استفاده از تهدید تحریم دارد.
در اعلامیه روز دوشنبه وزارت خارجه چین گفته شده است: همه طرف‌های درگیر باید خویشتندار و در پی حل موضوع هسته‌ای ایران از طریق مذاکره باشند.
در کنار مذاکرات لندن ، مذاکرات سطح بالای دیگری در این زمینه در جریان است.
خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دیدار کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل ، به نیویورک رفته و محمد البرادعی دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی در وین با رابرت جوزف ، معاون وزارت خارجه امریکا مذاکره می‌کند.
ایران می‌گوید مرعوب فشار بین‌المللی نخواهد شد و هشدار می‌دهد که تهدید تحریم ممکن است باعث افزایش قیمت نفت شود. ایران چهارمین صادرکننده بزرگ نفت جهان است.
قیمت نفت روز دوشنبه در لندن به بشکه‌ای ۶۳ دلار رسید که خشونت در یک سکوی نفتی نیجریه نیز از عوامل این گرانی به حساب آمده است.
در این حال سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت غرب با دادن اجازه ساخت زرادخانه هسته‌ای به اسراییل، تا حدی مسوول این بحران است.
وی گفت وجود سلاح‌های هسته‌ای به سود هیچ کشوری نیست و خواهان منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خلیج‌فارس (خاورمیانه) شد.