گزارش خبرگزاری آلمان از حضور آندرانیک تیموریان در تیم ملی ایران

خبرگزاری آلمان در گزارشی با عنوان «بازیکن مسیحی در تیمی مسلمان» به چگونگی حضور آندرانیک تیموریان در تیم ملی فوتبال ایران پرداخته است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، dpa در گزارش ویژه‌ی خود درباره‌ی آندرانیک تیموریان می‌نویسد:« هنگامی که جام جهانی در آلمان شروع خواهد شد، ایران یکی از مهم‌ترین نماینده‌های دنیای اسلام در این رقابت‌ها خواهد بود اما، یکی از ۲۳ بازیکنی که در این تیم مسلمان آماده‌ی درخشش هستند، یک بازیکن مسیحی است.


آندرانیک تیموریان بازیکن ۲۳ ساله‌ی ایرانی معروف به «آندو» در پی آینده‌ای درخشان در فوتبال ایران است.


اما احساس او به عنوان بازیکنی مسیحی در میان بازیکنان شیعه‌ی مسلمان چیست؟


آندو با لبخندی معصومانه می‌گوید:« هیچ مشکلی نیست. آنها با من رفتار بسیار خوبی دارند و در میان آنها راحت هستم و حتی بعضی مواقع با بازیکنان با تجربه هم شوخی می‌کنم.»


پس از ۲۸ سال آندو می‌خواهد دومین بازیکن ارمنی باشد که به همراه تیم ملی ایران در جام جهانی حضور خواهد داشت.


در جام جهانی ۱۹۷۸، آندرانیک اسکندریان مدافع تیم ملی ایران برابر بهترین مهاجمان هلند، اسکاتلند و پرو بازی کرد. حتی او در تیم کاسموس نیویورک و در کنار بازیکنانی همچون فرانتس بکن باوئر و پله بازی کرده است.


تیموریان گفت:« می‌خواهم که ادامه دهنده‌ی راه اسکندریان در جام جهانی باشم.»


آندو در سال ۱۹۸۳ در مجیدیه، محله‌ای که بیشتر ارمنی‌های تهران آنجا سکونت دارند، به دنیا آمد.


مهارت‌های آندو در فوتبال سبب شد تا او به آرارات تنها باشگاه فوتبالی ارامنه‌ی ایران بپیوندد. امکانات استقلال تهران هم باعث شد که او متقاعد به حضور در تیم «آبی‌ها» شود. آندو برای گذراندن خدمت سربازی راهی تیم عقاب شد و پس از آن تصمیم گرفت که به ابومسلم تیمی که به ساختن بازیکنان جوان مشهور است، اضافه شود و آینده‌ نشان داد که او گزینه‌ی صحیحی را انتخاب کرده است. شکل بازی‌های آندو در مشهد به حدی خوب بود که برانکو سرمربی کروات ایران نتوانست که او را نادیده بگیرد.


آندو در دیدار ایران برابر تایوان در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا، یک گل به ثمر رساند تا برانکو از او متشکر باشد. آندو وعده داد که گل‌های بیشتری هم در آینده به ثمر خواهد رساند.


تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰۰ هزار ارمنی در ایران زندگی می‌کنند که بخش بزرگی از آنها در تهران حضور دارند و آنها به مانند یهودی‌ها و زرتشتی‌ها گروه اقلیت این کشور اسلامی را تشکیل می‌دهند.


بیشتر ارمنی‌های ایران در حرفه‌ی غذاهای حاضری فعالیت دارند و حتی در میان ایرانی‌ها مسلمان هم به این شغل شهرت دارند.


آندو در ایران هیچ گاه از سوی پیش قضاوت‌های مذهبی مورد آزار قرار نگرفته است. او می‌گوید:« ما ارمنی‌ها هرگز مشکلی در ایران نداشته‌ایم و رابطه‌ی بسیار خوبی با مسلمانان ایرانی داریم.»


حتی در مشهد، یکی از مهم‌ترین شهرهای مذهبی ایران که امام رضا، پیشوای هشتم شیعیان در آنجا واقع است این بازیکن ارمنی هیچ گاه تجربه‌ی بدرفتاری نداشته است.


تیموریان می‌افزاید:« از حضور در ایران با شاخه‌های ارمنی بسیار خوشحالم و به هر دوی آنها افتخار می‌کنم.»


پس از بازیکنان مشهوری همچون اسکندریان، کارو حق وردیان در دهه‌ی ۷۰، مایس میناسیان و وازگن صفریان در دهه‌ی ۸۰ و ادموند بزیک در دهه‌ی ۹۰، آندو نخستین بازیکن ارمنی در هزاره‌ی جدید است که در تیم ملی ایران بازی می‌کند.


تیموریان می‌گوید:« برای تحمیل خود به تیم ملی برای حضور در جام جهانی به چند فرصت نیاز دارم.»


بدشانسی آندو زمانی بیشتر شد که جواد نکونام یکی از قابل اعتمادترین بازیکنان نزد برانکو از حضورش در پست هافبک دفاعی مطمئن شد اما، او قابلیت این را دارد که بتواند در دیگر پست‌های میانی و یا حتی دفاع بازی کند.


یکی از کارشناسان فوتبال ایران درباره‌ی تیموریان گفت:« او جز اندک بازیکنانی است که تا این حد توان دوندگی دارد. آندو شاید بهترین بازیکن ایران باشد که در جنگ‌های تن به تن میانه‌ی میدان موفق می‌شود و توانایی دارد که گل‌های زیبایی را به ثمر برساند.»


این روزها همه‌ی فکر و ذکر آندو فوتبال است اما، در خارج از زمین همچنان ورزش مهم‌ترین سرگرمی‌های این بازیکن جوان ارمنی است.


علاقه‌ی او شنا و بیلیارد است و در حالی که به آهنگ‌های آرام غربی گوش می‌دهد آرزوی بازی به همراه ایران در فرانکفورت، نورنبرگ و لایپزیک دارد.


آندو گفت:« هیچ چیز بهتر از این نمی‌شود که رویاهایم به واقعیت تبدیل شود و آرزوی من درخشش با تیم ملی کشورم به عنوان نماینده‌ی ارمنی‌های ایران در جام جهانی است.»