گزارش روزنامه اسرائیلی از سریال «مدار صفر درجه»

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» گزارش نسبتاً مفصلی درباره سریال «مدار صفر درجه»‌ منتشر کرده و آن را در راستای مواضع دولت احمدی‌نژاد خوانده است.
    عبدالله شهبازی، مشاور پژوهشی سریال «مدار صفر درجه» در وب سایت رسمی خود آورده است: دولت اسرائیل به دلیل فیلمبرداری بخشی از سریال فوق در مجارستان فشارهایی را بر دولت مجارستان وارد کرده است. در نتیجه، سفیر مجارستان در تهران آقای حسن بشکوفه، تهیه‌کننده سریال، را دعوت کرده و از ایشان خواهش کرده که نام سفارت مجارستان را از تیتراژ سریال حذف کنند.

    در ادامه این مطلب آمده است: همچنین بر شرکت مجاری که برای تهیه سریال خدمات ارائه کرده فشارهایی وارد شده است زیرا مدیران شرکت فوق مدعی شده‌اند فیلمنامه‌ای که به آن‌ها ارائه شده با فیلمنامه‌ای که پخش می‌شود متفاوت بوده است.
    
    ● بشکوفه: تکذیب می‌کنم
    تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «مدار صفر درجه» فشار دولت مجارستان را تحت تاثیر اسرائیل برای حذف برخی از صحنه‌های مربوط به این سریال تکذیب کرد.
    حسن بشکوفه گفت: چنین اتفاقی نیافتاده و صحت ندارد. برخی می‌خواستند جو و حاشیه‌ای برای این سریال ایجاد کنند که خوشبختانه موفق نشدند.
    به گزارش فارس وی در ادامه گفت: در رابطه با شرکت مجارستانی که به ما خدمات ارائه می‌کرد نیز باید بگویم ما رابطه زیادی با یکدیگر نداشتیم وتنها کارهایمان توسط آن شرکت انجام می‌شد وهیچ مشکل و مساله‌ای نیز بین ما پیش نیامد و کشور مجارستان نیز به خوبی با ما همکاری کرد.
    مجموعه تلویزیونی «مدار صفر درجه» از جمله پروژه‌های «الف» سیماست که به تهیه کنندگی «حسن بشکوفه» و کارگردانی «حسن فتحی» ساخته شده و در حال حاضر روزهای دوشنبه ساعت ۲۲ از شبکه اول سیما پخش می‌شود.
    بنابر این گزارش، این سریال داستانی عاشقانه را در دوره تاریخی سال‌های ۱۳۲۰ و جنگ جهانی دوم روایت می‌کند. زمان وقوع این سریال قبل از شهریور ۱۳۲۰ است و داستانش از جایی آغاز می‌شود که یک جوان ایرانی که از مادری عرب متولد شده، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام می‌شود و در دانشگاه با دختری اروپایی یهودی آشنا می‌شود، اما آنها با ظهور حزب نازی در آلمان و با آغاز جنگ جهانی دوم مجبور به کوچ می‌شوند و این سرآغاز ماجراهای جدیدی است که در ادامه سریال شاهد آن خواهید بود.
    «مدار صفر درجه» را حسن فتحی براساس فیلمنامه‌ای که خودش نوشته کارگردانی کرده است و مسعود رایگان، رؤیا تیموریان، شهاب حسینی، آتنه فقیه نصیری، لعیا زنگنه، ایرج راد، علی قربان‌زاده، رحیم نوروزی و… بازیگرانی هستند که‌ در آن ایفای نقش کرده‌اند.