گزارش شنبه شب CNN درباره ایران
ایران خود را با تحریم‌ها‌ی آمریکا وفق داده است و در حالی که احتمال اعمال تحریم‌ها‌ی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران وجود دارد، چین و روسیه مخالف چنین اقدامی هستند. شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» با اعلام این مطلب افزود: در عین حال اقتصاد ایران با آثار تحریم‌ها‌ی بیست و پنج ساله و یکجانبه آمریکا علیه این کشور تطابق یافته است.


به گزارش شریف نیوز، لیندزی هیلسام در گزارشی از تهران همزمان با پخش تصاویری از یک کارخانه تولید قطعات و تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت در شمس آباد در جنوب تهران گفت: چنین کارخانه‌ها‌یی نه تنها برای صنعت نفت ایران قطعات مورد نیاز را تولید می‌کنند، بلکه آنها نمادی از استقلال جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند. خبرنگار «سی.ان.ان» اضافه کرد: حدود بیست سال پیش ایران چنین قطعات و تجهیزاتی را از آمریکا وارد می‌کرد، اما پس از بحران گروگانگیری، آمریکا تحریم‌ها‌ را علیه ایران اعمال کرد.


مسعود قادسی از شرکت سولار ایران در مصاحبه با خبرنگار «سی.ان.ان» اظهار داشت: ما مجبور بوده‌ایم خودمان به برخی فن‌آوری‌ها‌ دست یابیم و در واقع به نوعی منابع تهیه قطعات و تجهیزات را بومی سازیم و توانایی ما در این زمینه به شدت رشد داشته است. وی افزود: هم اکنون در داخل کشور تجهیزاتی مانند کمپرسور، قطعات و پمپ‌های مختلف تولید می‌شود. خبرنگار «سی.ان.ان» گفت: ایرانی‌ها‌ مهارت‌های فنی و مهندسی سطح بالایی دارند و به همین علت آمریکا و اروپایی‌ها احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای را جدی می‌گیرند. هم اکنون فقط آمریکا علیه ایران تحریم‌هایی را اعمال کرده است اما اروپا ممکن است تحریم برخی سرمایه گذاری جدید در ایران را در نظر بگیرد. بنابراین ایران اکنون به شرق چشم دوخته است.


خبرنگار «سی.ان.ان» در گزارشی از داخل این کارخانه بیان کرد: این کارخانه که قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و گاز را تولید می‌کند، طرح مشترک ایران و چین است. دولت ایران امیدوار است چین در شورای امنیت درخواست‌های آمریکا و اروپا را برای تحریم ایران وتو کند. خبرنگار «سی.ان.ان» افزود: رئیس هواپیمایی ایران نیز عازم چین است اما وی از اهداف این سفر چیزی نمی‏گوید. در پشت سر رئیس هواپیمایی ایران یک مدل هواپیمای بوئینگ هفتصد و چهل و هفت قرار دارد که نمونه‌ها‌ی آن قبل از انقلاب در اختیار ایران داده شد، اما اکنون تحریم‌های آمریکا به شرکت‌های آمریکایی اجازه نمی‏دهد که قطعات و تجهیزات لازم را در اختیار ناوگان هوایی فرسوده ایران قرار دهند. چین می‌تواند یک منبع بازار سیاه برای قطعات مورد نیاز هواپیماهای ایران باشد.


خبرنگار «سی.ان.ان» همزمان با پخش خبر یک سانحه هوایی ایران از شبکه خبر گفت: در اخبار ایران به طور مرتب وقوع حوادث هوایی شنیده می‌شود. یک گزارش تازه به سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری خاطرنشان کرده است که تحریم‌ها‌ی آمریکا تاثیری منفی بر عملیات ایمن هواپیماهای ایران گذاشته است. أمریکا اجازه نمی‏دهد که شرکتهای این کشور اسناد و مدارک لازم برای تعمیر و ایمن سازی هواپیماها را در اختیار بگذارند. محمود مهران‌پور از «ایران ایر» ابراز داشت: نداشتن این اسناد و مدارک می‌تواند به مسائل ایمنی آسیب بزند اما ما به این اسناد و مدارک دست می‌یابیم. خبرنگار سوال کرد: شما چگونه به این اسناد دست می‌یابید که مهران‌پور آن را جزو مسائل سری توصیف کرد و افزود: ما از پس کارهای خود برمی‌آییم.


خبرنگار «سی.ان.ان» گفت: احتمال بروز سوانح هوایی و زمین‌گیر شدن شماری از هواپیماهای ایران این کشور را وادار کرده است که برای تجهیز ناوگان هوایی خود به خرید هواپیماهای روسی روی آورد. مسعود قادسی در بخشی دیگر گفت: چنین تحریمهایی فقط نوعی ژست خشم است اما نمی‏توان قبول کرد که این تحریمها بتواند یک ملت را فلج کند.