گزارش هنری> ترش و شیرین برنامه های نوروز

اکثر فیلم‌سازان ما در کنار ساخت فیلم‌های مختلف به‌طور معمول در یک رشته و در یک زمینه خاص مهارت پیدا می‌کنند. یکی استاد ساخت فیلم‌های اجتماعی می‌شود، دیگری در زمینه طنز مهارت خاصی به دست می‌آورد و یکی هم به ساخت فیلم‌های جنگی مشهور می‌شود. اگر بخواهیم بر اساس این قاعده درباره (رضا عطاران) قضاوت کنیم، به شهادت ساخته‌های قبلی او باید بگوییم که او تبحر زیادی در به تصویر کشیدن داستان ( فقیر و غنی) دارد. همیشه در سریال‌های او یک خانواده فقیر و یک خانواده غنی حضور دارند و کشاکش میان آنها ماجراهای شیرینی را به وجود می‌آورد.
    قصه ترش و شیرین، درباره یک مادر بود که در ایام نوروز آن را دیدید. مادری به نام ( نصرت خانم) که همسرش را از دست داده و چهار فرزند دارد. او از راه ترشی فروشی امرار معاش می‌کند و همین مسئله ماجراهایی را در داستان به وجود می‌آورد و در این بین اتفاقات طنزی می‌‌افتد که به‌طور حتم آنها را دیده‌اید.

    فیلم‌نامه این مجموعه براساس طرحی از ایرج محمدی و فیلمنامه‌ای از سروش صحت و محمدرضا آرین به کارگردانی عطاران ساخته شد. او این‌بار هم در این سریال از حضور کارگردان تلویزیونی استفاده کرده تا کار سرعت بیشتری پیدا کند. فیلمبرداری این سریال از اواخر دی ماه ۸۵ آغاز شد، از طرفی عطاران همیشه به کار کردن با بازیگران حرفه‌ای تمایل نشان داده است. همیشه هم بازیگرانی نسبتا مشترک در آثار او حضور داشته‌اند و البته خود او هم به‌طور معمول یکی از نقش‌های اصلی را به عهده گرفته است. در این سریال (مجید صالحی) نقش پسر نصرت خانم را ایفاء کرد. او در چهار سال گذشته بازیگر اصلی سریال‌های (علی شاه حاتمی) بوده که سه سریال خوش رکاب، خوش غیرت و O مثبت از سریال‌های نوروزی بوده است. صالحی بیشتر در این سال‌ها در سینما حضور یافته و دیدیم که نقش آفرینی او در این سریال دوباره بینندگان را جذب خود کرد. تجربه قبلی او در کنار عطاران سریال (کوچه اقاقیا) بود که صالحی در آن نقش شیرینی داشت.
    (حمید لولایی) از دیگر بازیگران این سریال بود. او نقش آدمی به نام جهان را ایفاء می‌کرد. جهان فرد مرفهی بود که با دختر و پسر و عروسش زندگی می‌کرد. نقش پسر او را (رضا شفیعی‌جم) بر عهده داشت. عطاران هم خود در نقش داماد نصرت خانم ایفای نقش می‌کرد. شهره سلطانی هم در نقش سهیلا، همسر ناصر حضور یافته و آناهیتا همتی، پرستو مقدم، احمد پورمخبر، نگین عبداللهی، حسام صالحی، خشایار راد، باقر صحرارودی، عباس محبوب و… هم دیگر بازیگران این سریال بودند که هر شب به خانه‌های ما آمدند.
    ترش و شیرین به تهیه‌کنندگی ایرج محمدی و مهران مهام برای گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما تهیه ‌شد. این سومین همکاری این تهیه‌کننده‌ها با رضا عطاران بود. خانه به دوش و متهم گریخت، دو تجربه قبلی بود که در ماه رمضان سال‌های گذشته نتیجه خوبی داد.
    اما در کوچه‌ پس کوچه‌های محله (ترش و شیرین) چه گذشت؟
    چند روز قبل از عید نوروز در روزهای پایانی سال به لوکیشن این مجموعه رفتیم. با همکاری مهران مهام تهیه کننده خوب سیمای ایران و با هماهنگی‌هایی که او انجام داد، تصمیم گرفتیم دو روز خوب را با عوامل این مجموعه بگذرانیم.
    لوکیشن در شمال شرق تهران در منطقه ازگل، کوچه گلشن بود. اهالی این محل زمانی که تصویربرداری این مجموعه به پایان رسید، بسیار ناراحت شدند. خیلی‌ها به یکدیگر می‌‌گفتند، حیف دیگر تمام شد و ما تنها شدیم… چرا که این روزها بچه‌ها پس از این‌که از مدرسه به خانه می‌‌آمدند مشتری دائمی دیدن پشت صحنه این مجموعه بودند و بازار امضاء داغ داغ بود. حتی گاهی اوقات مجید صالحی با بچه‌های کوچه گلشن، بدمینتون بازی میکرد. مجید صالحی همیشه بی‌ریا بود و این بی‌ریایی از خصلت‌های پسندیده او است که همیشه در برخورد با خبرنگاران، عکاسان و مردم کوچه و خیابان از غرور به دور است. همیشه مجموعه‌های طنز از پشت ‌صحنه‌های جالبی برخوردار است، برای مثال روزی که به آنجا رفتیم، حادثه عجیبی برای عوامل مجموعه اتفاق افتاد. آناهیتا همتی، که در سال‌های اخیر در مجموعه‌های طنز به خوبی جا افتاده است، در یک پلانی که چند بار تکرار می‌‌شد، باید سینی چای را از آشپزخانه به داخل پذیرایی می‌‌آورد. در یکی از این پلان‌ها آناهیتا خانم سر خورد و سینی چای افتاد. همین امر باعث شد که اتاق پر از چای و همچنین استکان‌های شکسته شود… خرده شیشه آن‌جا را فرا گرفت و عوامل مجبور شدند، صحنه را تمیز کنند و بار دیگر برای تصویربرداری آماده شوند…
    _
    شوخی‌های مجید صالحی هم با بقیه بازیگران، دیدنی بود… آقا مجید عادت دارد که با همه خنده و شوخی کند از طرفی در لوکیشن‌هایی که در بیرون از منزل ویلایی محله ازگل تصویربرداری می‌‌شد، با تجمع اهالی محل روبه‌رو می‌گشت که گاهی اوقات سر و صدا باعث وقفه در تصویربرداری می‌‌شد، اما بازیگران از اهالی تقاضا میکردند که ساکت شوند…
    شاید برای‌تان جالب باشد که حمید لولایی، یکی از ساکت‌ترین و بی‌سر و صداترین بازیگران این مجموعه بود که همیشه داخل خانه به سر می‌‌برد.
    رضا شفیعی‌جم بازیگر توانای طنز ایران هم، در زمان بیکاری با بازی‌های تلفن‌همراه، سرخودش را گرم می‌کرد.
    زمانی که می‌‌خواستیم از آنان عکس بگیریم، مشخص بود که باید فیگورهای قشنگی بگیرند، البته این بازیگران، از آن‌جا که همیشه مقابل دوربین فیلمبرداری خنده بر لب دارند، مقابل دوربین عکاسی هم، به همین شکل ظاهر شدند.
    ناهار خوردن بچه‌های ترش و شیرین هم خیلی بامزه بود. معمولا در زمان صرف ناهار که از بیرون برای‌شان سرو می‌‌شد، لطیفه به یکدیگر میگفتند. بارها پیش آمد که در زمان تصویربرداری، برای هم لطیفه میگفتند یا با دیدن یکدیگر به خنده می‌‌افتادند که این امر باعث می‌‌شد، تصویربرداری دوباره آغاز شود. جای شما خالی، آن روز که من در لوکیشن بودم، ناهار یک قورمه‌سبزی خوشمزه بود.
    رضا عطاران هم در مقام کارگردان و هم در مقام بازیگر بود و برای این‌که مجموعه را زودتر به میز تدوین برساند، استرس زیادی داشت، یکی از دوستان میگفت: آقا رضا سعی میکند، چای زیاد بخورد تا استرس را تحمل کند.