گفته‌های مخاطبان درباره‌ی آغاز سریال‌های رمضان و زمان پخش آن

گذشت کمتر از یک هفته از آغاز مجموعه‌های نمایشی و داستانی ماه رمضان سیما، زمان خوبی برای قضاوت درباره‌ی این سریال‌ها نیست؛ اما بحث متعدد محافل خانوادگی و خارج از آن درباره‌ی سریال‌های رمضان، خبرنگار ایسنا را برآن داشت تا بخشی از گفته‌های آنان و این که چقدر طی این روزها بینندگان جذب سریال‌ها شده و چقدر به دنبال ادامه آن هستند را در گزارشی گرد آورد.


همچنین خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا در گفت‌وگوهایی کوتاه به ارزیابی مخاطبان درباره‌ی زمان و نحوه پخش این برنامه‌ها در ایام ماه مبارک رمضان پرداخته است.


در این گفت‌وگوها مخاطبان بیشتر پیگیر سریال‌های جدی‌ سیما شده‌اند و برقراری ارتباط نوستالوژیک با مجموعه‌ی خانوادگی شبکه دو سیما و کنجکاوی برای این که امسال شبکه اول در سریالی ماورایی چه خواهد کرد را از دلایل دنبال کردن سریال‌های سیما عنوان می‌کنند و نسبت به سریال طنز شبکه سه سیما عصبی‌اند و ساعت سریال شبکه تهران را دیرتر آن می‌دانند که حتی بتواند برای دیدنش تلاش کنند.
***


دختری ۲۳ ساکن شیراز، ترتیب پخش سریال‌ها را خوب می‌داند و می‌گوید: فقط زمان پخش سریال شبکه‌ی تهران خیلی دیر است، چون این سریال در شیراز حدودا با یک ربع تاخیر با تهران در شیراز پخش می‌شود.


وی هم‌چنین ادامه می‌دهد: بهتر بود این سریال از یکی از شبکه‌های ملی پخش می‌شد و به جای یکی از سریال‌های شبکه‌ی یک یا دو بود، چون شاید در بعضی از شهرستان‌ها این سریال پخش نشود و این واقعا حیف است.


یک زن از ساکنان شهرستان قزوین هم معتقد است: شروع سریال‌ها با سریال طنز خیلی خوب است و باعث یک تجدید روحیه برای روزه‌داران می‌شود و فاصله‌ی بین زمان پخش سریال اول و دوم نیز زمان بسیار مناسبی است برای پرداختن به نماز و عبادت.


وی هم‌چنین با بیان این‌که ساعت پخش سریال شبکه‌ی تهران در قزوین با تهران همزمان است می‌گوید: ساعت پخش این سریال خیلی دیر است و شاید همه نتوانند آن را ببینند.****


اما درباره‌ی سریال‌ها، زنی ۲۷ ساله که در منطقه‌ی ۱۶ تهران زندگی می‌کند معتقد است که «بزنگاه» جذاب نیست، چرا که با مرگ، داستان آن آغاز شد. از سوی دیگر تیتراژ بی‌معنی دارد. از دیدگاه این بیننده، «مثل هیچ‌کس» سریال خوبی است چون خانوادگی است و شخصیت‌های خوبی دارد و بازی حسین یاری (درنقش داداشی) بیننده را یاد نقش‌آفرینی او در سریال «شب‌ دهم» می‌اندازد.وی «مامور بدرقه» را زیاد جالب نمی‌داند، چرا که بازیگران آن در نقش‌هایی تکراری ظاهر شده‌اند. به عنوان نمونه بهاره رهنما همانند سریال «زیرزمین» مدام به فکر شوهر‌کردن است. این بیننده درباره‌ی «روز حسرت» معتقد است: این سریال چون به جنبه‌ی غیرانسانی برخی مردان می‌پردازد خوب است، چرا که مسعود با وجود علاقه به زن اول خود (معصومه)‌خواهان مرگ اوست تا بتواند ازدواج دوم خود را علنی کند.


مردی ۳۱ ساله در منطقه‌ی ۲ تهران زندگی می‌کند هم معتقد است: سریال «مثل هیچ‌کس» موضوع خوب و جدیدی دارد. وی درباره‌ی «روز حسرت» می‌گوید: بازیگران این سریال به‌خوبی از عهده‌ی ایفای نقش‌های خود برآمده‌اند، البته برخی از آنان مانند فرامرز قریبیان لوس است. این بیننده معتقد است که طنز سریال «مامور بدرقه» زیبا و بهتر از «بزنگاه» است، چون «بزنگاه» تکراریست.


زنی ۴۱ ساله ساکن همین منطقه‌ی تهران درباره‌ی «بزنگاه» معتقد است: اعتیاد نه تنها به‌گونه‌ای طنز پرداخت نشده است بلکه مخاطب را متاسف می‌کند. چون او با دیدن سیخ و مواد به‌خنده نمی‌افتد و در کل این سریال‌ بی‌مزه است. به اعتقاد او «مثل هیچ‌کس» جالب است چون گذشت یک برادر بزرگتر و صمیمت یک خانواده را به تصویر می‌کشد. از دیدگاه این بیننده داستان «روز حسرت» اگرچه کلیشه‌ای است اما تاکنون توانسته است، بیننده را به خود جذب کند، «مامور بدرقه» هم فعلا طنز جالبی دارد.


دختری ۲۲ ساله که در شهرک ژاندارمری زندگی می‌کنند، معتقد است: «بزنگاه» اگرچه خنده‌دار است ولی درآن ناسزا زیاد گفته می‌شود. «مثل هیچ‌کس» هم بسیار زیباست چون برادری را به تصویر می‌کشد که برای خانواده‌اش دلسوزی می‌کند. به اعتقاد او «روز حسرت» سریال خوبی است و بازیگران آن به‌خوبی از عهده‌ی ایفای نقش‌های خود برآمده‌اند.


زنی دیگری که ساکن منطقه‌ی جیحون است درباره‌ی «روزحسرت» نظر مشابهی دارد و معقتد است: این سریال مناسبی تاکنون از سایر رقبای خود زیباتر است، چون بعضی از جنبه‌های روحی انسان را بیشتر به نمایش می‌گذارد. از سوی دیگر با دیدن «روز حسرت» به این نتیجه می‌رسیم که خصومت بین مادر‌شوهر و عروس منسوخ شده است. چرا که معصومه و حاج خانم (با بازی افسانه بایگان) رابطه‌ی بسیار خوبی باهم دارند.به اعتقاد وی رابطه‌ی حاجی (با بازی فرامرز قریبیان) و حاج خانم بسیار لوس و غیرواقعی است. از دیدگاه وی «مامور بدرقه» سریال بی‌مزه‌ای است و موضوع تازه‌تری ندارد و نقش بهاره رهنما همانند برخی کارهای گذشته‌اش در شرف خواستگاری و ازدواج است. وی بازی سیروس گرجستانی را خوب توصیف می‌کند. از دیدگاه این بیننده «مثل هیچ‌کس» سریال زیبایی است، چون موضوعی خانوادگی دارد، البته داستان آن تکراری است. چرا که در یک خانواده فرد «نخاله‌» ای پیدا می‌شود و همه‌چیز را به‌هم می‌ریزد. به اعتقاد وی همه‌ی بازیگران این سریال خوب بازی کرده‌اند. این بیننده «بزنگاه» را سریال زیبایی توصیف می‌کند که برخلاف سایر کارهای رضا عطاران (کارگردان) به اتفاقات یک قشر از جامعه می‌پردازد.


زنی ۵۴ ساله که در منطقه‌ی ۷ تهران سکونت دارد «روز حسرت» را سریال خوبی می‌داند چون موضوع جذابی دارد. به اعتقاد وی «بزنگاه» اعصاب خرد‌کن است و از زاویه‌ای بد به اعتیاد پرداخته است. او موضوع «مامور بدرقه» را تکراری می‌داند و از بازی بازیگران آن ابراز نارضایتی می‌کند.


این بیننده درباره‌ی «مثل هیچ‌کس» می‌گوید: این سریال فضای خوبی دارد، اما همانند برخی همتایان خود با تنش سعی دارد داستان خود را پیش ببرد.


زنی ۴۵ ساله ـ ساکن منطقه‌ی فرحزاد تهران ـ هم معتقد است «روز حسرت» از سریال‌های دیگر ماه رمضان جذاب‌تر است، چون ذات بد برخی مردان را خوب نشان می‌دهد. وی که سریال «مثل هیچ‌کس» را تماشا نکرده است، «بزنگاه» را سریال جذابی توصیف می‌کند. به اعتقاد وی «بزنگاه» بهتر از «مامور بدرقه» است چون در «مامور بدرقه» دو خط داستانی دنبال می‌شود که بیننده باید آن‌ها را به‌هم ربط دهد.


از دیدگاه زن دیگری در همین سن و سال و ساکن منطقه‌ی چهار تهران، در کل سریال‌های ماه رمضان به‌ویژه «روز حسرت» خوب شروع شده‌اند. موضوع این سریال تکراری نیست علاوه برآن هرقسمت در نقطه‌ی اوج تمام می‌شود. به اعتقاد این بیننده موضوع «مثل هیچ‌کس» خیلی قابل توجه و جذاب نیست. وی درباره‌ی سریال‌های ماه رمضان می‌افزاید: طنز «مامور بدرقه» تکراری است با این حال با ادب‌تر از «بزنگاه» است، چون «بزنگاه» بسیار بدآموزی دارد. اگرچه واقعیت‌ها نشان می‌دهد ولی شیوه‌ی پرداخت به آنها اشتباه است.


دختری ۲۰ ساله هم معتقد است: «مثل هیچ‌کس» بهتر از سایر سریال‌های ماه رمضان است، چون موضوع بهتری دارد. «بزنگاه» هم اگرچه داستانی کلیشه‌ای دارد اما طنز آن جذاب است. او می‌افزاید: «روز حسرت» نسبت به سریال‌های قبلی سیروس مقدم‌ بهتر شروع شده است. از «اغما» که کاری ماورایی بوده بهتر است.به اعتقاد این بیننده، تا به‌حال «مامور بدرقه» ضعیف‌ترین سریال ماه رمضان بوده است چون نه موضوع خاصی دارد نه طنز آن جذاب است. او از فاصله‌ی پخش سریال‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید: فاصله‌ی بین پخش «روزحسرت» و «مثل هیچ‌کس»اصلا خوب نیست. چون با همپوشانی بخش‌هایی از آن‌ها، بیننده رشته‌ی داستان را گم می‌کند.


****


اما باز درباره‌ی چیدمان برنامه‌های رمضان، دختری ۲۱ ساله دانشجوی رشته‌ی مدیریت از تبریز می‌گوید: باتوجه به این‌که اذان در تبریز حدودا یک ربع بعد از تهران است این خیلی خودخواهانه است که صدا‌وسیما بالافاصله بعد از اذان در تهران شروع به پخش سریال‌ها می‌کند. چون ما مجبوریم اذان را از شبکه‌ی تبریز گوش کنیم و این درحالی است که بخش‌هایی از سریال پخش‌شده و مسلما بعد از اذان ترجیح می‌دهیم که مدتی درهمان شرایط معنوی به دعا و راز‌ونیاز بپردازیم و در واقع از دیدن سریال اول محرومیم.


وی هم‌چنین گفت: خیلی بهتر بود اگر به‌جای این‌که هرشبکه یک سریال پخش کند و آن قدر زمان مردم را بگیرند، دو یا سه شبکه سریال پخش می‌کردند تا مردم هم‌ زمان بیشتری برای پرداختن به کارهای دیگرشان داشتند.


یک جوان ۲۳ ساله‌ی دانشجوی رشته‌ی ریاضی فاصله‌ی زمانی بین پخش سریال اول و دوم را خیلی می‌داند و درمورد زمان پخش سریال شبکه‌ی تهران هم می‌گوید: چون خیلی دیر است، نمی‌توانم ببینم و فکر می‌کنم همه‌ی افرادی که مثل من صبح زود از خواب بیدار می‌شوند نمی‌توانند آن را ببینند.


مردی ۴۵ ساله و کارمند درکل درمورد پخش سریال‌ها معتقد است: این سریال‌ها زمان زیادی را تلف می‌کنند و تقریبا هیچ فرصتی برای انجام کارهای دیگر به افراد نمی‌دهد و از موقع افطار تا خواب همه‌ی وقت مردم را پر می‌کند و این اصلا خوب نیست.


دختری ۲۱ ساله دانشجوی رشته‌ی معماری هم فاصله بین سریال اول و دوم را خیلی خوب عنوان می‌کند و می‌گوید: این زمان فرصت بسیار خوبی برای خواندن نماز و یا جمع‌کردن سفره‌ی افطار است.


خانمی‌ خانه‌دار و ۴۲ ساله نیز درباره‌ی زمان پخش سریال‌ها درماه مبارک رمضان می گوید: امسال زمان‌بندی پخش سریال‌ها خیلی خوب است و این آنتراکت بین سریال اول که درست بعد اذان است تا سریال دوم فرصت بسیار خوبی برای خواندن نماز و سایر کارهاست. وی هم‌چنین گفت: سال‌های پیش همه‌ی سریال‌ها پشت سرهم پخش می‌شد و این فرصت را از مردم می‌گرفت که خوشبختانه امسال این رعایت شده است.


یک پسر ۲۷ ساله و دانشجوی رشته‌ی کارگردانی سینما هم می‌گوید: پخش سریال‌های ماه رمضان پشت سرهم برنامه‌ریزی است که صداوسیما برای پرکردن وقت مردم انجام داده و امکان پرداختن به هرکار دیگری را از آنها گرفته است. درواقع این سریال‌ها آن قدر وقت افراد را پرمی‌کند که حتی فرصت‌ دید‌وبازدید و عبادت را از مردم گرفته و این واقعا بد است. وی آنتراکت بین پخش سریال اول و دوم را خیلی خوب دانسته و می‌گوید: حداقل خیلی خوب است که زمانی برای یک استراحت کوتاه برای مردم گذاشته‌اند.


مردی کارمند هم معتقد است: زمان پخش سریال شبکه‌ی تهران سیما خیلی دیر است و من شخصا از ساعت ده‌ونیم به بعد سریال‌ها را نمی‌توانم ببینم. هم‌چنین وی فاصله بین سریال اول و دوم را خیلی زیاد می‌داند و می‌گوید: بهتر بود اگر این زمان بین همه‌ی سریال‌ها پخش می‌شد و زمان پخش هرسریال با بعدی پانزده دقیقه فاصله داشت. وی هم‌چنین درمورد نوع چیدمان سریال‌ها گفت: زیاد برایم فرقی ندارد که اولی طنز باشد یا جدی چون زمانی که باید بخندم می‌خندم و زمانی که باید جدی باشم و تفکر کنم حتما اینکار را می‌کنم.دانشجوی رشته‌ی ریاضی هم می گوید: زمان پخش سریال «بزنگاه» خیلی زود است چون بلافاصله بعد اذان است و شاید کسانی بخواهند اول نماز بخوانند که در این فرصت امکان دیدن سریال راندارند و زمان پخش آخرین سریال هم دیر است چون افراد کارمند و یا کسانی که صبح زودتر بیدار می‌شوند معمولا زود می‌خوابند همین امر باعث می‌شود که افراد محدودتری سریال این شبکه را ببیند و در واقع این سریال بخشی از مخاطبان خود را به خاطر زمان پخشش از دست می‌دهد.وی هم‌چنین ادامه می دهد: اگرفاصله‌ی بین سریال اول و دوم بین همه‌ی سریال‌ها تقسیم می‌شد خیلی بهتر بود و مثلا بین زمان پخش هرسریال ۱۵ دقیقه فاصله بود.


زنی کارمند نیز برنامه‌ی زمان‌بندی پخش سریال‌ها را خیلی بد عنوان کرده و می‌گوید:افرادی که مثل من یک روزسخت را پشت‌سر می‌گذارند و صبح دوباره باید سرحال سرکار حاضر شوند کمتر می‌توانند تا ساعت ۲۳ برای دیدن سریال وقت بگذارند.


دانشجوی رشته‌ی عکاسی ۲۱ ساله نیز می گوید: شروع سریال‌ها که با مجموعه‌ای طنز است خیلی خوب است چون بعد از یک روز روزه‌داری و حالا شاید روحیه‌ی کسلی که در افراد ایجاد شده بسیار می‌تواند در شاد‌کردن روحیه‌ی مردم موثر باشد. وی هم‌چنین فاصله‌ی بین پخش سریال اول و دوم را زمان مناسبی برای پرداختن به عبادت و خواندن نماز دانست، او ساعت پخش سریال شبکه‌ی تهران راهم خوب دانسته و می‌گوید: من هیچ مشکلی با ساعت پخش سریال‌ها ندارم.