گفتگوی جنجالی با محرم نوید کیا ستاره آرام فوتبال ایران!




آرلن گالوسیان/اصفهان/پارس فوتبال دات کام


با این وضعیت فوتبال ما هیچ پیشرفتی نمی کند


مطبوعات ما یکی از مشکلات ما هستند


سوء تفاهم پیش نیاید اما اعتقادی به مطبوعات ندارم


 من که ندیدم بازیکنی به برانکو خط بدهد!


فوتبالش بی شیله و پیله است . برای همین هم در سن هفده سالگی لیگ ایران را تجربه کرد . در بیست سالگی وارد تیم ملی شد . زمین را به خوبی اداره می کند . با او خیالمان برای میانه میدان برای سالها راحت خواهد بود . پاسهای تو در او زبانزد خاص و عام است .در اوج جوانی بازی  در تیم ملی را برای خود بیمه کرد  اما به یک باره مصدوم می شود تا در میانه راه موفقیتش خللی ایجاد شودبا این همه در همان دوران مصدومیت تیمی از اروپا او را می خواهد !! عجیب نیست؟ عجیب نیست آلمانهایی که تمام کارهایشان از روی برنامه و حساب و کتاب دقیق است بازیکن مصدوم بخرند ؟! جریان چیست ؟ مگر او کیست ؟ که در دوران مصدومیت به بوخوم می رود ؟


محرم نوید کیا از آن دسته بازیکنان کم حرفی است که کمتر از او مصاحبه ای به این مفصلی در رسانه ای خواهید دید ! اما او با سایت پارس فوتبال دات کام به گفتگو نشست که خواندن این گفتگو را به شما توصیه می کنیم :

سوال :به عنوان اولین سوال به کلیشه ای ترین پرسش جهان پاسخ دهید! یک بیوگرافی کوتاه از خودتان بگویید ؟





من محرم نوید کیا متولد سال شصت و یک در شهر اصفهان . عقد کرده هستم ولی هنوز عروسی نکردم .

سوال : فوتبال را از کجا شروع کردید ؟



من از زمینهای خاکی محله خودمان فوتبال را شروع کردم . من بچه پایین شهرم و در هفتون زندگی می کنیم . بعد از آن در تیم مدرسه عضویت پیدا کردم , یکی دو سالی را در مدرسه فوتبال سپری کردم , بعد از آن در سال ۷۳ و ۷۴ از نوجوانان سپاهان وارد عرصه باشگاهی شدم .ودر سال ۷۷ از نوجوانان به بزرگسالان رفتم البته با تشخیص آقای مناجاتی .

سوال : جریان تعویض نام خانوادگی شما چیست ؟
نام فامیلی گذشته من یک معنی ترکی داشت . آقای ندیمیان به من پیشنهاد کردند که برای راحت تر تلفظ شدن نام فامیلیم از طرف گزارشگران و خبرنگاران و مردم و هواداران این نام فامیلی را عوض کنم . ایشان اعتقاد داشتند که با تعویض نام خانوادگی بهتر پیشرفت خواهم کرد .

سوال : در این فاصله که از لیگ کشورمان دور بودید و در حال حاضر که به این لیگ برگشته اید , آیا لیگ کشور ما پیشرفتی نسبت به دو سال گذشته داشته است یا نه ؟



متاسفانه باید اذعان کنم خیر ! ما فوتبالمان هیچ تغییری نکرده و هیچ تغیری هم نخواهد کرد !! تا روزی که نوع باشگاهداری و نوع نگاه ما به این فوتبال تغیر نکند فوتبال ما هیچ پیشرفتی نمی کند . چه یک سال دیگر و چه ده سال دیگر .

سوال : رفتن شما به آلمان برایتان چطور بود ؟ تجربه خوبی بود یا نه ؟



تجربه خیلی خوبی بود . من رفتنم ۹۰ درصد به خاطر زانویم بود . قبل از رفتنم مصدوم شدم , مصدومیتی که هفت تا هشت ماه یا هم یک سال نمی توانستم بازی کنم . با افراد صاحب نظر که مشورت کردم به این نتیجه رسیدم که برای بهتر شدن زانویم به آلمان بروم . حالا شاید از لحاظ فوتبالی نتوانستم خیلی پیشرفت کنم , ولی خب تجربه خیلی عالی بود . دیدم که آنها چطور تیمداری می کنند , نوع طرز فکر آنها را از نزدیک دیدم , نوع فوتبالشون و تفاوت فوتبال آنها با ما را لمس کردم , نوع اداره تیم ملیشان را دیدم . در کل تجربه خیلی خوبی بود امیدوارم که بتوانم از آن تجارب استفاده کنم .

سوال : این دو گانگی که در فوتبال شما بوجود آمد را چطور جبران می کنید ؟ منظورمان این است که شما با عادت کردن به بازی در آن سطح بالا و عادت به آن نوع فوتبال به یک باره به لیگی آمدید که دنیایی بین این دو فاصله هست . شما این دوگانگی و فاصله را چطور جبران خواهید کرد ؟ مقداری برای شما سخت نیست ؟



یک مقدار سنگین است . یک چیزی را بگویم و آن اینکه فوتبال ما با فوتبال آلمان قابل قیاس نیست . بنابرین هر بازیکنی که از فوتبال ما به فوتبال آلمان برود , شش ماه تا یک سال فرصت می خواهد تا خودش را با فوتبال آلمان هماهنگ کند . بعد از آن اگر بخواهد و بتواند که با آنها کنار بیاید , می تواند پیشرفت کند . آلمان جزو پنج لیگ برتر اول اروپاست . حالا اگر بازیکنی بخواهد از آن سطح به لیگی برگردد که آن لیگ در آسیا هفتم است و بخواهد با این لیگ خودش را وفق دهد مقداری سخت است . حالا من یک خوش شانسی که آوردم این است که قبلا” در سپاهان بازی کرده ام و تا حدودی با جو تیم و بازیکنان آشنا هستم . می دانم که چطور بازی می کنند و این به من خیلی کمک کرد . ولی کلا” سخت است . اما به قول شما همه آنهایی که برگشتند حتی آنهایی که بازیکنان بزرگی بودند افت کرده اند و با این مشکل روبرو بوده اند . این مشکل را خودم باید بر طرف کنم .





سوال : پس برگشت شما از بوخوم به سپاهان , برای چه بود؟فقط برای به چشم آمدن بیشتر و دعوت شدن دوباره شما به تیم ملی بود ؟



من همان جا هم به تیم ملی دعوت می شدم . یعنی وقتی که رفتم بوخوم و تمرینات را شروع کردم دعوت می شدم .من اغلب جاها گفتم که من با سر مربی تیم سر پست بازی در زمین مشکل داشتم . ایشان مرا لب خط بازی می دادند , سمت راست و یا سمت چپ . که حتی دو بار هم آقای برانکو چنین بازی را در تیم ملی به من داد . دیدم آنجا ماندنم هم باعث می شود هم آنجا نتوانم خوب بازی کنم و همدر تیم ملی  باید به آن شیوه  بازی کنم . آن هم در حالیکه خودم هم می دانم که این کاره نیستم و نمی توانم در اینگونه  پست ها بازی کنم . بالاخره هر بازیکنی یک تخصصی دارد , حالا نمی شود گفت هنر چون فوتبالیستهای ایرانی هنوز به آن درجه نرسیدند که بگوییم هنرمند , ولی هر بازیکنی تخصصی دارد و من همیشه هافبک دفاعی و هافبک نفوذی بازی کرده ام و همیشه عادت داشته ام بازی را کنترل کنم و پاس بدهم و بازیکن راه بیندازم تا اینکه یک گوشه هیچ کاره باشم و منتظر این بمانم تا کسی برایم پاسی بفرستد . حتی مربیم هم به من یازده بازی فرصت داد اما من به این نتیجه رسیدم که نمی توانم در آن شرایط کار کنم و کنار بیایم .

سوال : هنوز با بوخوم قرارداد دارید ؟



بله من یک سال دیگر با بوخوم قرار داد دارم . اصلا” کسی به من نگفت بیا , این تصمیم یکباره خودم بود و خودم تصمیم به بازگشت گرفتم . حتی سر مربی تیم به من گفت بمان و بجنگ تا شرایط بهتر شود , اما در صحبتی که با مدیر برنامه هایم داشتم به این نتیجه رسیدم که نمی توانم بمانم و در آخر تصمیم گرفتم که به تیم سپاهان برگردم منتها به صورت قرضی و پنج ماهه . البته هر جا که دلم می خواست می توانستم بروم به جز  بوندسلیگای دو که رقیبان بوخوم آنجا هستند.

سوال : پیشنهاداتی هم داشتید ؟



بله مدیرم از لیگ دو پیشنهاد داشت . یک پیشنهاد هم از اتریش داشتم آن قدر هم بازی نکرده بودم که مورد توجه تیمهای لیگ یک قرار بگیرم . اتریش را خودم قبول نکردم , به تیمهای لیگ دو هم که اجازه نداشتم بروم . پس به این نتیجه رسیدم که به ایران بیایم . چون جام جهانی هم نزدیک است و می توانستم نیم فصل را در لیگ ایران بازی کنم تا به شرایط آرمانی برسم و تا اگر در شرایط خوبی بودم شرایط دعوت شدن دوباره را داشته باشم .

سوال : پس برای رفتن به جام جهانی هم امید دارید ؟



از الان نمی شود گفت . این بستگی به نظر سر مربی تیم دارد , بستگی به لیگ و شرایط تیم سپاهان هم دارد . اگه بتوانم در لیگ خوب کار کنم و به سپاهان هم کمک کنم , می توانم این شانس را برای خودم قائل شوم , اما اگر سپاهان در لیگ خوب نباشد خب آن موقع خیلی کارم سخت تر می شود . کلا” نظر سر مربی تیم ملی شرط اساسی است .

سوال : نظرتان در مورد زمانی که در بوخوم نیمکت نشین بودید و به تیم ملی دعوت می شدید چیست ؟ خیلیها هم انتقاد می کردند , شما با آن انتقادها چطوری روبرو می شدید ؟



خب من از یک لحاظ قبول دارم , در دنیای فوتبال کسی که بدنش آماده نباشد نمی تواند به تیم ملی دعوت بشود . بازیکنانی به تیم ملی دعوت می شوند که از لحاظ آمادگی در شرایط مطلوبی به سر می برند . اوج این انتقادات در سال گذشته بود , بعد از این که پایم تازه خوب شده بود و من در بوندسلیگا بازی نمی کردم . چون تیممان در شرایط بحرانی بود مربی مان ترجیح می داد که از بازیکنان آماده تر استفاده کند . آن موقع این بحثها پیش آمد , خب طبیعی هم بود اما فقط این را می توانم بگویم که برانکو می خواست به من کمک کند . این مساله هم طبیعی است که یک بازیکنی که در تیم ملی بوده و بعد در یکی از تیمهای ملی(امید) مصدوم شده و دوباره در حال باز سازی خودش هست به او کمک می کنند که به تیم ملی برگردد  نه این که او را نابود کنند . شما ببینید فلیپ لام بازیکن تیم اشتوتگارت بود و بعد رفت بایرن مونیخ , تیم ملی هم  بازی می کرد . در همان اول تمریناتش رباط پایش پاره شد , همان شرایطی که برای من پیش آمد بعد از مصدومیت , چند بازی که برای بایرن مونیخ انجام داد , کلینزمن او را دوباره به تیم ملی دعوت کرد , این درست که به او بازی نداد . کلینزمن در یک مصاحبه گفته بود درست که یک مصدومیت برایش پیش آمده اما او قبلا” در تیم ملی بوده وبه درد من می خورد و من نمی توانم او را کنار بگذارم . من تنها کاری که می توانم بکنم این است که از لحاظ روحی به او کمک کنم تا دوباره به شرایط آرمانی برگردد , چون او به درد تیم ملی و آینده فوتبال آلمان می خورد . و یا کولر بازیکن تیم ملی چک و دورتموند که مربیش گفته بود او فقط بتواند راه برود و بازی کند من او را به جام جهانی می برم حتی اگر آنجا هم بازی به او ندهم .



سوال : قبول دارید که شناخت مربی از بازیکن موجب چنین تصمیمی می شود ؟



همین , موضوع همین است . برانکو من را می شناسد در ضمن وقتی من به تیم ملی دعوت می شدم بازی نمی کردم . ۱۰ دقیقه ۱۵ دقیقه و یک بار هم جلوی کره که آن موقع دیگر در تیمم هم بازی می کردم . برانکو چون من را می شناخت می خواست به من کمک کند و بازی آنچنانی به من نمی داد که کسی دلخور بشود . او فقط قصدش کمک به من بود .

سوال : با انتقادات چطور کنار آمدی ؟
خب در ایران انتقاد یک مساله طبیعیست . در ایران متاسفانه  مطبوعات ما یکی از مشکلات ما هستند . همان قدر که می توانند به ما کمک کنند همان قدر هم می توانند ضربه بزنند . الان هم که مدتی است شروع کرده اند و می گویند که نیمکت ملی خیلی با ارزش است و باید  یک مربی ایرانی (یا یک مربی سطح بالاتر) روی آن بنشیند . شما در هیچ جای جهان نمی بینید که کشوری با این سطح فوتبال ۱۰ تا ۱۵ روزنامه ورزشی داشته باشد . کشور آلمان با آن همه امکانات و آن سطح فوتبال پر عظمتش  دو نشریه ورزشی دارد, یکی مجله کیکر که در هفته دو بار چاپ می شود و یکی هم بیلد سایتونگ که فقط مختص ورزش نیست و از تمام موضوعات مطلب چاپ می کند . اما در ایران این همه روزنامه ورزشی چاپ می شود و همه آنها هم هر کدام ۱۶ صفحه دارند یک طوری این صفحات باید پر بشوند . اما چطوری پر می شوند ؟ این باید به جان آن بیفتد و آن یکی هم به جان یکی دیگر . این هم یک مشکل است .




سوال : پس از دست مطبوعات هم دلگیرید ؟


نه دیگر این برایم یک چیز طبیعی شده است . شما بگوید در این چند ساله دیده اید یکی از این روزنامه ها از نادر محمد خانی که کاپیتان ما در جام جهانی فرانسه بود مطلبی بنویسند . شنیدید از پنجعلی مطلبی بنویسند یا بگویند . تا روزی که باشی در موردت خواهند نوشت اما از روزی که تمام شدی رفتی فراموشت می کنند . البته اصلا” برای من مهم نیست من با این موضوع کنار آمده ام .

سوال : اصلا” مطبوعات را مطالعه می کنید ؟



نه اصلا” ! هیچ کدام از روزنامه ها را نمی خوانم ! مگر این که کسی بگوید در مورد من مطلبی نوشته اند من هم می روم می خوانم ببینم چه مطلبی نوشته اند .منتها  اصلا”  اعتقادی به آنها ندارم و کار خودم را می کنم. البته سوء تفاهم پیش نیاید .


سوال : خب بهتر است از این بحث فاصله بگیریم…راستی دقیقا چه مدتی در بوخوم بودید ؟



یک سال و نیم که هفت تا هشت ماه آن را مصدوم بودم و بعد از مصدومیت هم مربی به من بازی نداد , ولی نیم فصل امسال نسبتا” بازی کردم و همانطور که گفتم برگشتن من هم به تیم سپاهان تصمیم خودم بود .



سوال : مردم آلمان , روزنامه نگاران و مفسران فوتبال آلمان نسبت به فوتبال ایران چه دیدگاهی دارند ؟



خب اغلب اطلاعات آنها در مورد فوتبال ایران از بازیکنانی است که در فوتبال آلمان حضور داشته و دارند . از آقایان دایی و کریم باقری و خداداد عزیزی و بعد هم مهدوی کیا و هاشمیان و حالا هم کریمی که در این بین مهدی خیلی روی افکار عمومی تاثیر مثبت گذاشته است. هر جا که حرف از فوتبال ایران می شود اسم مهدی مهدوی کیا می آید !وحید هم که در این چند فصل خوب کار کرده و الان هم علی کریمی آمده است.در مجموع شناخت آلمانیها از فوتبال ایران بیشتر از بازیکنان ایرانی است که البته این  تنها راه شناخت آنها تا پیش از بازی ایران با آلمان در تهران بود که  تا آن زمان  از همین راه به شناخت  مثبتی هم رسیده بودند .  شکر خدا آن بازی هم از هرجهتی به خوبی و خوشی تمام شد تا بعد از آن بازی به مراتب دید آنها به فوتبال ما بهتر بشود . اما هنوز هم به فوتبال ما مثل کره و ژاپن نگاه نمی کنند و آنها را بهتر از ما می دانند .

سوال : به تیم ما در جام جهانی امیدوار هستند یا نه ؟



با حضور چند بازیکن نمی شود گفت که کل فوتبال ما را شناختند . نظر آن چنانی در این مورد نشنیده ام .


سوال : یکی از انتقاداتی که از تیم ملی می شود انجام ندادن بازیهای تدارکاتی است نظر شما چیست ؟



من نمی دانم , آنهایی که برای فوتبال ما برنامه ریزی می کنند باید فکر تمام این مشکلات را هم بکنند .

سوال : انتقادی که می شود این است که آخر بازی با منتخب کیش برای ماچه فایده ای دارد ؟



نه نه اصلا” , به ما کمک نمی کند . اما بازی با تیمهای بزرگ هم خرج دارد .بازی با برزیل و فرانسه , آرژانتین و … برای ما خیلی خرج دارد . فوتبال ما که در آمد زا نیست . در فوتبال ایران برای فوتبال فقط باید خرج کنی اما در آمدی نداری . یک روزی کسی می شود رئیس فولاد مبارکه دوست دارد برای تیم فوتبالش خرج کند و بعد از چند مدت یکی دیگه می شود رئیس فولاد مبارکه دوست ندارد برای فوتبالش خرج کند! مثل پلی اکریل اصفهان الان پلی اکریل اصلا” تیم ندارد .


 در لیگ ما تیم دوم با تیم دوازدهم فرقی ندارد , هیچ فرقی بین این دو تیم نیست فقط از نظر اسمی و جایگاه جدولی تفاوت دارند . اما در فوتبال اروپا این طور نیست تفاوت تیمها در جدول برای آنها میلیونها یورو تفاوت دارد , میلیونها یورو با چند امتیاز بالا و پایین جابه جا می شود .


سوال : شما که دو لیگ متفاوت را تجربه کردید چفدر بین مربیان ما و مربیان آنها فاصله هست ؟



خب قبل از آنکه مربی را انتخاب کنند اول در موردش تحقیق می کنند . در ایران به این صورت نیست . این اواخر مد شده که مربی خارجی زیادی را می آورند بدون آنکه در مورد آن مربی تحقیق کرده باشند . نه می دانند کجا مربیگری کرده ، سطح سوادش چه اندازه است، از لحاظ فنی چقدر خوب است ؟ خیلی از مربیان خارجی که به ایران آمده اند در حد مربیان خودمان هم نیستند .


سوال : منظور من این است که آیا بین مربیان ما و مربیان آنها تفاوتی هست ؟



این درست نیست که مربیان خودمان را با مربیان آنها مقایسه کنیم، اما در کل باید بگویم آنجا خیلی از مربیان هستند که اصلا” تا حالا فوتبالیست نبوده اند !! …و دلیلی هم ندارد که نتوانند مربیگری کنند , روی نورر مربی تیم هانوفر که وحید هاشمیان در آن بازی می کند اصلا” فوتبالیست نبوده است. اریکسون هم که مربی انگلیس است فوتبالیست  حرفه ای نبوده است و فقط در سطح محله خودشان بازی کرده است . آنجا از مربی دانش می خواهند , مربی باید اداره کردن تیم را بلد باشد یک روانشناس خوب باشد , از نظر فنی با دانش روز جهان حرکت کند و  ….
اما متاسفانه در ایران اکثر مربیان ما چون فوتبالیست بوده اند مربی شده اند , ما با آنها زمین تا آسمان تفاوت داریم . در ایران هم مربی خوب هست هم مربی کم سواد! بالنسبه همه جای جهان همین طوراست  اما مادر اینجا  با اروپا در زمینه دانش مربیگری و درصد مربیان با دانش با آنها خیلی فاصله داریم خیلی زیاد . 

سوال: همانطور که خودتان هم اشاره کردید  عده ای معتقدند که باید یک مربی ایرانی  در جام جهانی روی نیمکت باشد  ,اما  پس از این جریان سازی سازی  یکی از مربیانمان گفت حتی ما ۵۰ اتوری هاگل داریم!نظر شما چیست؟آیا واقعا همینطورست؟ اگر اینطور است پس چرا فوتبالمان درجا می زند؟



من نمی دانم این حرف را چه کسی زده  است و برایم هم اصلا” مهم نیست ،اما من یک سوال از دوستانی که این حرفها را می زنند دارم . کدام مربی ایرانی غیر از ایران مربیگری کرده است ؟ مربیان ایرانی کجا مربیگری کرده اند که این حرفها را می زنند ؟ چند تا تیم اروپایی را هدایت کرده اند و به یک مقامی و جامی رسانده اند ؟ بله اگر این کارها را انجام می دادند می گفتیم بله ما هم در سطح اتوری هاگل مربی داریم , اما وقتی حتی یک مربی از ایران در آن سطح بالا مربیگری نکرده و به موفقیتی نرسیده چطور چنین حرفهایی را می زنند ؟  ما می توانیم این ادعا را بکنیم که ما بازیکن در سطح اول اروپا داریم , چون ما در سری ( آ ) بازیکن داریم در بهترین تیم آلمان بازیکن داریم در بوندسلیگا که جزو پنج لیگ اول اروپا است بازیکن داریم پس می توانیم چنین ادعایی را هم داشته باشیم که ما بازیکن در سطح اول اروپا داریم  . اما چند مربی اروپا رفته داریم ؟ چند تا ؟ به نظر من کسی باید چنین ادعایی را بکند که خودش رفته باشد و با یک تیم درجه یک اروپایی کار کرده باشد , اگر من در این مصاحبه در مورد بازیکنان اروپا نظر می دهم چون نزدیک به دو سال در آنجا بازی کرده ام , چون در تیم ما از چهارده کشور مختلف بازیکن داشتیم که در تیم ملی های خودشان هم بازی می کردند . من این سطح تفاوت را از نزدیک حس کرده ام و به خاطر همین در این رابطه نظراتم را می گویم .


 



 


سوال : خب حالا که بحث به اینجا رسید می خواهیم بدون رودربایستی بگویید نظرتان در مورد برانکو چیست ؟
خب (برای جلوگیری از سوء تفاهم)من نمی توانم در مورد ایشان نظر بدهم .  حدود ۴ سال که ایشان را می شناسم . من نه در تیم ملی نوجوانان بودم و نه جوانان … اما  وقتی بیست ساله بودم ایشان من را به تیم ملی دعوت کرد.یادم هست  زمان مربیگری  استانکو در سپاهان بود . بعد از آن که لیگ تمام شد و بازیهای آسیایی بوسان رسید ,  با امیدها قهرمان آسیا شدیم و من در آن بازیها فیکس بازی می کردم .بعد از بازیها وقتی  برگشتم دوباره من را دعوت کردند … خب به همین خاطر که به من  اعتقاد دارد  نمی توانم نظر خاصی بدهم .چون شاید همه فکر کنند که من می خواهم از ایشان تعریف بیجا کنم .در یک جمله باید بگویم از لحاظ شخصیتی در سطح خیلی بالایی قرار دارد و از نظر فنی هم فکر کنم نتایج نشان داده که به درد تیم ملی کشورمان  می خورند .


سوال :اما منتقدان به برانکو  می گویند که  بهتر بود یک مربی درجه یک به جای وی می آوردیم !



خب ببینید بعد از قهرمانی تیم ملی امید ایشان از ایران رفتند , چند مربی ایرانی به جای ایشان کار کردند اما نتیجه ها همه ضعیف بود، بعد دوباره رفتند و ایشان را آوردند . اگر واقعا” می خواستند می رفتند و یک مربی درجه یک می آوردند , چرا رفتند دوباره ایشان را آوردند؟تازه همان موقع همین منتقدان که امروز می گویندباید به جای برانکو مربی درجه یک آورد مدام اصرار می کردند که باید برانکو بیاید. به نظر من ایشان برای فوتبال ما بد نتیجه نگرفته اند . در جام ملتها هم خوب نتیجه گرفتند و هم تیم زیبا کار کرد , حتی کره را حذف کردیم و بعد هم که تیم را به جام جهانی بردند… خب حالا من یک سوال از منتقدان می پرسم .
در دور اول که تیم دو برد برابر اردن و قطر آن هم بیرون از خانه می خواست ,کدام مربی ایرانی جرات می کرد بالای سر تیم به ایستد ؟  ولی  ما هر دو را بردیم! هر دو  بازی را آن هم بیرون از خانه ! حالا واقعا به من بگویید  کدام مربی جرات می کرد ؟ کدام مربی جرات می کرد که آن تیم را در آن دو بازی دست بگیرد ؟ هر کسی که بگوید می توانست و این کار را می کرد می داند و می دانم که حقیقت را نمی گوید , آن هم در آن جوی که کشورهای عربی درست کرده بودند . در مرحله دوم هم که ما بدون استرس به جام جهانی رفتیم . شما فکر می کنید در این ۶ ماهه کدام مربی و یا حتی یک سال کدام مربی می توانست اثر خودش را به تیم ملی  بگذارد . اصلا” کسانی که ادعای برنامه ریزی می کنند  بیایند یک برنامه بلند مدت ۱۰ تا ۱۵ ساله بریزند و کار کنند , با یک جام جهانی نه دنیا به آخرش می رسد و نه ما چیزی را از دست می دهیم . نه این که حالا همه به فکر تیم ملی افتاده اند . اصلا” بروند ببینند که کره و ژاپن چطوری جام جهانی برگزار کرده اند . به مغز یک ایرانی هم خطور نمی کند که در ایران جام جهانی برگزار شود . بیاید برای سه جام جهانی دیگر برنامه ریزی بکنید . ما که می دانیم جزو ۸ تیم جام جهانی نخواهیم بود . آخر چطور کره و ژاپن جام جهانی برگزار کرده اند . هر وقت توانستیم که این کارها را انجام دهیم بعد می توانیم در مورد فوتبال دیگر کشورها اظهار نظر کنیم اما اگر نشد هیچ بازیکن مربی و کارشناسی نمی تواند در مورد فوتبال و همچنین فوتبال دیگر کشورها اظهار نظر کند چون ما در حد این حرفها نیستیم و این یک واقعیت است .



 



سوال :  نظرتان در مورد گروهی که ایران در آن قرار گرفته چیست ؟



اگر بخواهیم به قصد صعود ازگروه در جام جهانی شرکت کنیم  این گروه ، گروه خوبی برای صعود است  . اما اگه قرار است که صعود نکنیم  ای کاش لا اقلدر گروه ژاپن می افتادیم . آن موقع با سه بازی سخت سطح تفاوت خودمان را با آنها می فهمیدیم . در کل در مورد گروهمان باید بگویم که پرتغال آن پرتغال سابق نیست .مکزیک بسیار قویتر از دو حریف دیگر است و آنگولا هم آن طور که من از یک هم بازی افریقایی شنیدم تیم جنگجو و گردن کلفتی می باشد .

سوال :با توضیحاتی که دادید،  شما امکان صعود  را چقدر می بینید ؟



۵۰ – ۵۰ است , سخت هست ولی امکانش هم هست . ما بازیکنانی داریم که در بهترین تیمهای اروپایی در حال بازیند و هیچ تفاوتی هم با بازیکنان نامدار اروپایی ندارند . الان بایرن مونیخ که کریمی را در اکثر بازیهایش دارد هیچ کم و کاستی از چلسی و بارسلونا …. ندارد . بایرن مونیخ جزو پنج تیم اول اروپاست . مهدی مهدوی کیا هم در شرایط خیلی خوبیست همین طور رحمان و وحید اما این حسنها زمانی کامل می شود که سر مربی تیم ملی با برنامه ریزی درست بتواند از همه این امتیازات استفاده کند .

سوال :هر چند وقت یکبار  این شایعات که بازیکنان قدیمی تیم ملی به مربی تیم خط می دهند دهان به دهان می شود ؟بی رودربایتی این مسائل وجود دارد؟! 


من که چیزی ندیده ام , تا آن جا که من می دانم آقای برانکو خودش تصمیم می گرد که چه کار انجام بدهد .


سوال : به نظر شما اگر برانکو را تعویض کنند به تیم ملی و بازیکنان استرس وارد می شود یا این تغییر تبدیل به شوک مثبت می شود ؟



نه شوکی که ندارد , فکر هم نمی کنم جز درد سر برای تیم ملی ما اثر دیگری داشته باشد . اگر بهترین مربی جهان را با یک کارنامه قطور هم  بیاورند در این فاصله کم کارایی نخواهد داشت . در این چند ماهه هیچ مربی ای نمی تواند فوتبال ما را بشناسد . ما اگر واقعا” به فکر فوتبال هستیم باید با یک برنامه ریزی بلند مدت به فکر آینده فوتبالمان باشیم . به فکر این باشیم که آقا کره و ژاپن چطوری جام جهانی برگزار کرده اند .

سوال : برگردیم به سپاهان!اصلی ترین حریف شما در لیگ امسال چه تیمی است ؟



 حریف اصلی مشکلاتمان است!ما باید اول مشکلات خودمان را  حل کنیم . این سپاهان آن سپاهان دو یا سه سال گذشته نیست . تیمهای حریف به قول شما در آرزوی زدن گل به ما بودند ، آقای آرمناک هفته ها گل نمی خورد چه برسد که مساوی بدهیم یا به راحتی ببازیم . الان تمام تیمها در این فکرند که از ما راحت امتیاز بگیرند. در ضمن ما آن بازیهای زیبای گذشته را هم انجام نمی دهیم . در آن زمان تماشاگران خیلی خوب استقبال می کردند چون یک سپاهان قدرتمند که فوتبال را هم زیبا بازی می کرد می دیدند . اما الان در ورزشگاه هزار نفر یا هم دو هزار نفر به زور می آیند . این سپاهان مشکل زیاد دارد .

سوال : خب بگذارید اینطور سوال خود را مطرح کنیم که به نظر شخصی شما ، شانسهای قهرمانی چه تیمهایی خواهند بود ؟



سایپا خوب کار کرده و خوب هم نتیجه گرفته است  اما با تمام احترامی که برای  این تیم دارم من دو تیم استقلال و پاس را بیشتر به قهرمانی نزدیک تر می بینم . البته اگر سایپا تا آخر به همین روند ادامه بدهد این تیم هم امکان قهرمانی دارد . ما هم اگر خوب کار کنیم امکان رقابت را خواهیم داشت .

سوال : برگردیم به آلمان و تیم بوخوم ! مقداری در مورد تفاوت و فاصله میان بوخوم و آن فوتبال  با فوتبال ما توضیح دهید ؟



بوخوم از نظر اقتصادی یک تیم خیلی معمولی است . باشگاه ما فقط تیم فوتبال دارد که این تیم فوتبال یک استادیوم برای مسابقه دارد . ما ۱۰ زمین تمرین داریم . رختکن تیم ما در زیر زمین قرار دارد که در این رختکن همه امکاناتی که شما فکرش را هم بکنید وجود دارد . از سالن بدنسازی بگیرید تا حمام و استخر و سونا و حتی جکوزی … وسط این رخت کن ما یک آشپز خانه بزرگ داریم که در یخچالهایی که در آن تعبیه شده همه چیز پیدا می شود هر چیزی را که بخواهید . یادتان نرود تمام این امکانات در رختکن تیم ماست . از ۱۰ زمین تمرین ما در دو تای آن بیش از همه تمرین می کردیم واز بین این دو زمین تمام بچه های تیم یکی از این زمینها را بیشتر از آن یکی و بقیه دوست داشتند چون خیلی با صفا بود . چمن این زمین تمرین را هر چهار و یا پنج ماه یک بار عوض می کردند . عوض کردن این زمین چمن پنج تا شش روز بیشتر طول نمی کشید . چمن را از روی زمین می چیدند و چمنی را که در جای دیگر کاشته بودند در زمین ما دوباره می کاشتند و بعد غلتک می انداختند . بعد از پنج تا شش روز یک زمین چمن نو را به ما تحویل می دادند !!





سوال : از دیگر امکاناتتان برای اطلاع خوانندگان بیشتر توضیح دهید ؟



در مورد ساختمان باشگاه بگویم که پنچ طبقه به وسعت بسیار زیاد است که اندازه آن را نمی توانم بگویم که چه وسعتی دارد . این ساختمان به بدنه ورزشگاه چسبیده است و نزدیک به ۱۰۰ کارمند و کارگر دارد که تازه آنها هم زیر شاخه های خودشان را دارند . حالا شما این تیم دسته دومی را مقایسه بکنید با دو تیم استقلال و پرسپولیس تا تفاوت فوتبال ما را با آنها بدانید چقدر است .

سوال : چقدر در اختیار باشگاه بودید ؟



تا اسم حرفه ای می آید همه فکر می کنند که بازیکن از صبح در اختیار و زیر ذره بین است که چه بپوشد چه بخورد و چه کارهایی انجام دهد . اما این طور نیست . به آنها از کوچکی یاد داده اند که بازیکن هر کاری که باید انجام دهد را اگر که انجام بدهد به نفع خودش است . تمام اصول حرفه ای بودن را از کوچکی به آنها یاد داده اند و آنها می دانند که چه کار بکنند و چه کار نکنند . این یعنی بازیکن حرفه ای .

سوال : چقدر توانستید که با تماشاگران بوخوم ارتباط برقرار کنید ؟



قبل از این که حرفی در این مورد بزنم بگویم که آنها طرفدار را کسی می دانند که به ورزشگاه بیاید و نه اینکه در خیابان بگوید که من قرمزم یا آبی . آنها طرفدار یک تیم را در ورزشگاه طرفدار می دانند و نه در خیابان .
طرفداران بوخوم با من خوب بودند و مشکل خاصی هم پیدا نکردم . فرهنگ تماشاگران آنها با ما خیلی فرق دارد . یک مثال بزنم سال گذشته یک بازی با ماینس داشتیم که اگر می بردیم سقوط نمی کردیم . دو هفته هم مانده بود که لیگ تمام شود ما خطر سقوط را حس می کردیم . ما اگر ماینس را می بردیم ۹۹% درصد در لیگ می ماندیم و سقوط نمی کردیم . ما آن بازی را ۶ بر ۲ باختیم , اما بعد از بازی  طرفداران تیم برای ما دست زدند با اینکه به لیگ دو هم سقوط کردیم باز هم هیچ اتفاقی نیفتاد . تماشاچیان آنها فوتبال را خیلی خوب می فهمند این جاست که تفاوت ها ظاهر می شود . آنها آن قدر  تکنیک و تاکتیک تیمی و کارهای فردی را خوب می فهمند که به اندازه یک کارشناس فوتبال را درک می کنند . این کار مهم را روزنامه های آنها انجام داده اند . اما تماشاگران ما می آیند و می خندند و می روند و …. ؟!

سوال: در پایان اگر حرفی باقی مانده لطفا بفرمایید.


 تشکر می کنم که این وقت را به من دادید تا این گفتگو انجام شود . امیدوارم کسی از دست من دلخور نشود تمام آن حرفها نظرات شخصی من است و بس . و در آخر هم می گویم که فوتبال برد و باخت دارد , اینکه آدم از قبل بازنده نباشد خوب است اما فوتبال ما روبروی اروپا از قبل بازنده است و امیدوارم روزی برسد که ما از قبل بازنده نباشیم . امیدوارم که تمام ایرانی ها در هر کجای جهان که هستند با هر نظری و عقیده ای خوب و سالم و امیدوار باشند و امیدوارم این گفتگوی بلند مدت به درد جامعه فوتبال ما بخورد .

تشکر می کنم که به ما وقت دادید و با تشکر فراوان از دروازه بان خوب سپاهان آرمناک پطروسیان و استادمان واهیک تروسیان دوست و یار پارس فوتبال دات کام ….