گفتگو با علیرضا خمسه درباره «بابا پنجعلی»

بازیگر نقش «بابا پنجعلی» در مجموعه پایتخت با اشاره به این‏که «دلم برای شخصیت باباپنجعلی تنگ می‌شود» گفت: این سریال به مسائل واقعی درون جامعه می‌پرداخت و آینه‌ای از واقعیت‌های جامعه را به تصویر می‌کشید.
  «علیرضا خمسه» در یک برنامه تلویزیونی گفت: دیالوگ‌های بابا پنجعلی بیشتر از آنچه روی آنتن رفت بود، ولی تنابنده در طول نوشتن و اجرا به این نتیجه می رسید که اگر دیالوگ های او کمتر شود نتیجه بهتری دارد و همین طور هم شد.
وی ادامه داد: تنابنده پس از نگارش داستان و دیالوگ‌ها بعدا متوجه می‌شد که اصلا این جملات مناسب باباپنجعلی نیست و آنها را حذف می‌کرد. بابا پنجعلی با فقط برخی کلمات خطاب به پسرش می‌گفت که: من هستم، به تو متکی هستم و تو را می‌شناسم.

خمسه با بیان این‌که دلم برای شخصیت باباپنجعلی تنگ می‌شود، اظهار داشت: آنچه دیدید کار من به تنهایی نبود، بلکه کار مقدم، نویسندگان سریال، احمد مهران‎فر که همواره پیشنهادات خوبی داشت و خانم رامین‎فر بود. هسته مرکزی تیم ما یک هسته تئاتری بود و چند بازیگر مدام با هم چالش و بده بستان داشتند که همین باعث پیشرفت کار بود.

بازیگر نقش باباپنجعلی درباره نقاط ضعف سریال پایتخت نیز تصریح کرد: ای‎کاش این موقعیت برای گروه فراهم می شد تا به جای ۲ماه و نیم، ما ۵ ماه برای تولید وقت داشتیم تا ماحصل کار بهتر شود. مخصوصا روزهای آخر ما زمان کم داشتیم. مثلا هر انسانی به طور معمول باید در طول شبانه روز ۸ تا ۱۰ ساعت استراحت کرده بخوابد ولی اگر قرار باشد که عوامل به جای ۱۰ ساعت کار کردن ۲۰ ساعت کار کنند، به طور حتم راندمان کار پایین می‌آید.

وی با بیان اینکه فشار کار به حدی بالا بود که گاهی احساس می کردیم مثل روبات هستیم، افزود: حتی با اینکه در روزهای آخر مردم در لوکیشن ما حضور داشتند و به ما دلداری می دادند؛ ولی ما خسته بودیم و خواب‌مان می‌آمد. شب آخر که داشتیم بخش‌های مربوط به مشهد رفتن را تصویربرداری می کردیم سر من درد می کرد و سنگین بود. فقط به خدا می گفتم که به من قوت بده تا امشب را هم به پایان برسانم. زمان ما خیلی کم بود و بهتر بود تا کارمان را زودتر شروع می‌کردیم.

خمسه همچنین درباره اینکه معمولا سریال های ایرانی شروع خوبی دارند ولی از پایان‌بندی ضعیفی برخوردارند، گفت: شاید سریال ما آینه روابط ما باشد. در دوستی‌های‌مان هم همین کار را می‌کنیم. معمولا خوش‎استقبال و بدبدرقه هستیم که خیلی خوب نیست. باید به همان خوبی که یک ارتباط یا کار را شروع می کنیم، با همان خوبی و خوشی هم تمام کنیم. خوشبختانه کار ما همان طور که به خوبی و خوشی شروع شد، با خوبی و خوشی هم تمام شد و همه دوست ماندیم. خیلی از گروه ها به خاطر فشارهایی که در طول کار وارد می‌شود، متلاشی می‌شوند و ارتباطاتشان گسسته می‌شود ولی پایتخت از جمله معدود کارهایی بود که این گروه با همان پیوستگی روز اول ماندند.

وی ادامه داد: بسیاری از سریال‌ها بد تمام می‌شوند، تصورم این است که مهم‏ترین علت آن کمبود زمان است. فکر کنید که مثلا چهار قسمت نوشته شده و بعد آرام آرام قسمت پنج نوشته می‌شود و یک‌باره نویسنده از گروه عقب می‌افتد و گروه منتظر می‌مانند. بحث رساندن سریال به آنتن و فشار کمبود زمان به کار لطمه می‌زند و راه‎کارش این است که امروز که هنوز در ماه فروردین به سر می‌بریم، برای سال آینده و نوروز برنامه‌ریزی کنیم.

وی در پایان سخنانش در برنامه بامدادی شبکه یک با بیان اینکه مردم به ویژه کودکان نمی توانند ما را از نقشمان جدا کنند و همین امر سبب شده بود که دوقلوهای سریال گاهی به من بابا خمس‏علی بگویند، گفت: من از مازندرانی‌ها قدردانی می‌کنم، آنها با همه حساسیت‌هایی که بود، به ما اجازه دادند تا درباره‌شان سریال بسازیم، به زبان‌شان صحبت کنیم و زیبایی‌های زندگی‌شان را به تصویر بکشیم.

۲۰ فروردین ۱۳۹۰