گفت‌وگویی با بهنام تشکر (دکتر نیما افشار )

یکی از جذاب‌ترین چهره‌های «ساختمان پزشکان» دکتر نیما افشار است. بهنام تشکر در این مجموعه کاراکتری جدی را ارایه داده است که با قرار گرفتن در موقعیت‌های متفاوت، لحظات کمدی بسیاری را به وجود آورده است. اکثر مخاطبان فکر می‌کنند مجموعه ساختمان پزشکان، اولین تجربه بازیگری بهنام تشکر است. اما واقعیت این است که او یکی از بهترین بازیگران حوزه تئاتر است و کمتر علاقه‌مندی به تئاتر است که بازی قوی او را در «جولیوس سزار» از یاد ببرد.

چگونه برای نقش نیما افشار در مجموعه ساختمان پزشکان انتخاب شدید؟

من سر یک کار تئاتر بودم و پیمان قاسم‌خانی و سروش صحت بازی من را دیدند و پسندید و همان موقع برای نقش اول سریال با من تماس گرفتند.

با توجه به اینکه شما یکی از بازیگران خوب تئاتر هستید چه عواملی باعث شد بازی در یک سریال طنز تلویزیونی را قبول کنید؟

قبلا هم پیشنهاد بازی در تلویزیون را داشتم. معمولا بازیگران تئاتر سعی می‌کنند ناب باشند و خودشان را حفظ کنند برای همین سر هر کاری نمی‌روند. ما در تئاتر بازیگران کشف‌نشده بسیار خوبی داریم. در مورد ساختمان پزشکان قبل از هر چیز برای من تیم نویسندگان مهم بود. دورادور پیمان قاسم‌خانی را می‌شناختم و کارهایش را دوست داشتم و با روحیات سروش صحت آشنا بودم؛ او بسیار دقیق و باحوصله است. وقتی فیلمنامه‌های اول را خواندم خیلی از متن خوشم آمد و بلافاصله قبول کردم.

متاسفانه دستمزد بازیگران در تئاتر خیلی کم است و بعضی از بازیگران تئاتر به خاطر همین مساله به سمت سینما و تلویزیون کشیده می‌شوند. آیا این مساله در کار کردن شما در تلویزیون تاثیری نداشت؟

اگر قرار بود به دستمزد فکر کنم این همه سال تئاتر بازی نمی‌کردم. البته من در سال دو الی سه تئاتر کار می‌کنم و در چند سال اخیر هم قراردادهایی که می‌بستیم، خیلی بد نبودند. بازیگران تئاتر صرفا به خاطر خود بازیگری کار می‌کنند. ما خیلی به دنبال معروف شدن نیستیم. البته نه اینکه معروف شدن بد باشد اما بیشتر به دنبال کشف و شهود در دل خود بازیگری هستیم تا ابزارمان را در این مقوله افزایش دهیم. بعضا کارگردان‌هایی سراغ ما می‌آیند و کار تصویر همیشه دستمزدش بیشتر از تئاتر بوده، اما من صرفا به خاطر پول وارد تلویزیون نشدم.

خلاف این مساله هم وجود دارد؛ بعضی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینما و تلویزیون

به خاطر اینکه دستمزد کمتری به بازیگران بدهند از بازیگران تئاتر استفاده می‌کنند؟

قرارداد اولیه من در ساختمان پزشکان پایین بود و من قبول نکردم البته خیلی از ستاره‌های تلویزیون با همان دستمزد کار می‌کردند اما من گفتم به اندازه حجم کار، دستمزد می‌گیرم و پیمان و سروش قبول کردند و خیلی با من راه آمدند. این سوءاستفاده در سینما و تلویزیون وجود دارد و بچه‌های تئاتر را اذیت می‌کند. فکر می‌کنند تئاتری‌ها تشنه تصویر و دستمزد هستند برای همین سراغ‌شان می‌روند. برای یک فیلم سینمایی تاریخی مرا دعوت کردند اما گروه تولید، خیلی رفتار بدی با من داشتند و جوری رفتار می‌کردند انگار من محتاج آنها هستم درصورتی که آنها به دنبال من آمده بودند و در نهایت گفتم اسم من را از تیتراژ بردارند تا بدانند که ما به دنبال اسم و رسم نیستیم. من از مشهورشدن لذت نمی‌برم و وقتی که نقشم را خیلی خوب بازی کنم، لذت می‌برم.

تفاوت بازیگری در تئاتر و تلویزیون در چیست؟

به نظر من این تقسیم‌بندی خیلی درست نیست. همه بازیگر هستند البته بچه‌های تئاتر بیشتر استخوان ترکانده‌اند و قدم‌هایشان در اجرای نقش‌ها، محکم‌تر است و وقتی در تلویزیون کار می‌کنند تعداد برداشت‌هایشان کمتر است. البته در تلویزیون هم ما بازیگران خوبی داریم که بسیار هوشمند هستند. ما نباید بگوییم بچه‌های تلویزیون به تئاتر نیایند و برعکس. همه ما باید پشت هم باشیم. تئاتر و سینما باید به هم کمک کنند و تلویزیون به هردویشان؛ شاید این یک مقدار شعارزدگی باشد اما ما باید فرهنگسازی کنیم.

وقتی قرار شد در تلویزیون کار کنید، استرس داشتید؟

وقتی به من پیشنهاد دادند اولین حسی که سراغ من آمد، ترس بود. در ابتدا خیلی ترسیده بودم از آن طرف، کار با یک تیم نویسنده حرفه‌ای و کارگردان خوب و خوش‌اخلاقی که کارش را بلد است در من احساس خوبی به وجود آورد. اما همه این استرس‌ها را داشتم که چه کار کنم، گروه تولید چه انتظاری از من دارد، مردم از من چه می‌خواهند، اینکه مردم مرا دوست داشته باشند و حداقل بدشان نیاید.

یک نظر برای "گفت‌وگویی با بهنام تشکر (دکتر نیما افشار )" ارسال شده
  1. یاسمین گفت:

    خیلی عالیییییییییییییییییییییه !!!!

نظرات بسته شده است.