گلوله‌‌های پوست را محو کنید

سلولیت چیست؟

سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌‌شود که در سوخت‌وساز آن‌‌ها اختلال به‌وجود آمده است. ‌

این چربی‌‌ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌‌‌کنند که این مشکل بیش‌تر در خانم‌‌ها رایج است.

سلولیت تنها در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد،  بلکه زنان لاغر یا آن‌هایی که وزن‌ایده‌آلی دارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند.

تقریبا ۸۵درصد خانم‌های بالای ۲۰سال در سراسر دنیا با هر نژاد و رنگی از رسوب ناخواسته ‌این چربی‌‌ها شکایت دارند.

چه میوه‌‌هایی بخوریم؟

مصرف میوه‌‌های تازه و سبزی‌های برگ سبز بسیار مفید است. میوه‌‌‌های تازه و سبزی‌هایی که مواد معدنی، فیبر و فیتوکمیکال‌‌ها (رنگدانه ‌های گیاهی) دارند به پاک‌سازی بدن و زدودن سم‌‌های ذخیره شده در آن کمک می‌‌‌کنند. در یک رژیم غذایی ضد‌سلولیت باید سم‌زدایی وجود داشته باشد که میوه‌‌ها و سبزی‌‌ها آنتی‌اکسیدان‌‌هایی دارند که برای این کار مفید هستند.

رژیم سلولیت باید شامل میوه‌‌ها و سبزی‌هایی چون پرتقال، سیب، قره‌قاط، زغال‌اخته، شاه‌توت، گیلاس، انبه، گریپ‌‌فروت، توت‌فرنگی، تمشک، اسفناج، گوجه‌‌فرنگی، هویج، فلفل ‌دلمه‌ای، رازیانه و… باشد.

گلوله‌‌های پوست را محو کنید


سم‌زدایی کنید

آب نیز به کاهش سلولیت‌‌ها کمک فراوانی می‌‌کند، آب باعث دفع نمک‌های اضافی بدن می‌‌شود، نوشیدن مقدار زیادی آب می‌‌ تواند خیلی سریع مقدار سموم بدن را کاهش دهد و البته علاوه بر نوشیدن آب مصرف میوه‌‌های غنی از آب نیز بسیار موثر است.

مثلا هندوانه که حدود ۹۰درصد آن آب است و چون کالری کمی دارد (۴۶ کالری در هر فنجان) می‌‌توانید بدون نگرانی از چاق شدن آن را مصرف کنید.

میوه‌‌های دیگری چون انبه هم به این دلیل که شامل ویتامین A وC (2 آنتی‌اکسیدان بنیادین) است و می‌‌تواند به سفتی پوست کمک کند.

راه‌‌های پیشگیری دارد؟

هیچ راه قاطعی برای جلوگیری از ابتلاء به سلولیت وجود ندارد ولی این توصیه عمومی وجود دارد که از افزایش وزن خودداری کنید، زیرا زمینه بروز سلولیت در افراد چاق به‌مراتب بیشتر است.

همان‌طور که می‌دانید جلوگیری از افزایش وزن با ترکیب تغذیه سالم و ورزش امکان‌پذیر خواهد بود. در انتخاب ورزش مناسب نیز باید ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد. در انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی گرچه ضروری است ولی شما در این رابطه راه درازی در پیش دارید تا بتوانید استحکام و مطلوبیت بافت پوست خود را حفظ کنید.

آیا کاهش وزن به بهبود سلولیت‌‌‌‌‌ها کمک می‌‌کند؟

کاهش وزن و انجام تمرینات کششی در ماهیچه‌های پا، ران و کفل می‌تواند سبب اصلاح شکل خلل و فرج‌های ظاهری پوست شود البته باید گفت، انجام ورزش‌های کششی سنگین در کوتاه مدت تغییری آنچنانی را به‌دنبال نخواهد داشت زیرا معمولا با دردهای اسکلتی به‌ویژه در ناحیه کمر همراه خواهد بود.

از طرف دیگر، فواید کاهش وزن از طریق رژیم غذایی به تنهایی، بدون انجام فعالیت بدنی منظم نیز خیلی محدود است، هر چند که بعد از کاهش وزن، برجستگی سلولیت کمتر می‌شود ولی به‌طور کامل محو نمی‌شود.

گلوله‌‌های پوست را محو کنید

در تحقیقات مشاهده شده کاهش مصرف نمک، موثر است و از مواد غذایی دیگری که باید در مصرف آن‌‌ها مراعات شود، نوشیدن چای‌ و قهوه است. به جای این نوشیدنی‌‌ها شما می‌‌توانید از چای سبز، دم کرده ‌های گیاهی و قهوه‌‌‌های بدون کافئین استفاده کنید. حواس‌تان باشد که شما باید از غذاهای چرب و هله‌هوله نیز اجتناب کنید.

مواد ممنوعه را بشناسید

* مواد غذایی فرآیند شده، نوشابه‌‌های گازدار و غذاهایی که پروتئین حیوانی بالایی دارند، کنار بگذارید و همچنین بهتر است مقدار نمک و شکر را در غذاها خیلی کم کنید.

کرم کمک‌کننده است؟

رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌‌تواند به کاهش وزن کمک کند ولی بسیار بعید است که سلولیت‌‌های ایجاد شده روی پوست هم با کاهش وزن از بین بروند. سلولیت‌‌ها که پوست را همانند پوست پرتقال می‌‌کنند ربطی به چاقی و لاغری ندارند. هنوز راه‌حل قطعی برای از میان بردن این سلولیت‌‌ها وجود ندارد ولی کرم‌هایی وجود دارند که می‌‌توانند برجستگی‌‌های این سلولیت‌‌ها را تا حدی محو سازند.

تحقیقات نشان می‌‌دهند، کرم‌‌ها یا ژل‌هایی که درون آن‌‌ها میزانی کافئین وجود دارد می‌‌توانند اثر فوق‌العاده‌ای در کم‌رنگ کردن سلولیت‌‌ها داشته باشند اما باید بگوییم اثر آن موقتی است و بعد از چند روز دوباره سلولیت‌‌ها ظاهر می‌‌شوند اما اگر می‌‌خواهید اثر آن را طولانی‌تر کنید از ژل حاوی کافئین هر روز صبح استفاده کنید و شب‌‌ها نیز کرمی حاوی پپتید یا رتینول استفاده کنید، این نوع کرم‌‌ها تولید کلاژن را در پوست تحریک می‌‌کنند تا قسمت‌‌های خالی پوست به مرور زمان پر شده و سلولیت‌‌ها تا حدی محو شوند.