گواهینامه ازدواج ایرانی‌ها مورد توجه گاردین و تلگراف

طرح ارایه گواهینامه ازدواج در ایران ، مورد توجه روزنامه های بریتانیایی دیلی تلگراف و گاردین قرار گرفته است.

روزنامه دیلی تلگراف با تیتر ” ایرانیان برای ازدواج و عشق ازسوی دولت آموزش می بینند “، می نویسد که دولت ایران به مردم خود درس عشق و ازدواج می دهد .

این روزنامه به نقل از محسن زنگنه رییس سازمان ملی جوانان تهران می نویسد : ” جوانان با اموزش های این مرکز الفبای زندگی را می آموزند و برای و این آموزش ها به معنای آمادگی آنها برای ورود به زندگی مشترک و ازدواج خواهد بود “.

دیلی تلگراف به نقل از این مقام ایرانی می افزاید جوانانی که این دوره‌ها را با موفقیت طی کنند، گواهینامه تخصصی «ازدواج» اعطا‌ می‌شود. به دنبال این هستیم که تا ۲ سال آینده اگر پسری به خواستگاری دختری رفت، دخترخانم «به شرطی» جواب بدهد که خواستگار این دوره‌ها را گذرانده باشد.

این روزنامه به نقل از زنگنه می افزاید که در این طرح ۴۰ نفر از اساتید برجسته کشور در حوزه مشاوره به عنوان اعضای هیئت علمی انتخاب شده اند و این طرح با توجه به پیشنهادهای کارشناسان این حوزه به رییس جمهور و تایید ایشان پیشنهاد شده و به مورد اجرا در آمده است .

روزنامه گاردین بریتانیا نیز درباره دلایل راه اندازی دوره های آموزشی سه ماهه برای جوانان متقاضی ازدواج می نویسد که این دوره ها به عنوان بخشی از طرح دولت محمود احمدی نژاد برای مقابله با بالا رفتن آمار طلاق و پایین آمدن آمار ازدواج در سال های اخیر اجرایی می شود .

طرح الزامی کردن آموزش های قبل از ازدواج ، از مدت ها پیش مطرح بود که در دوره مدیریت جدید سازمان ملی جوانان به طور جدی در دست پسگیری است.
با این حال ، این طرح مخالفانی هم دارد که معتقدند الزامی کردن این آموزش ها ، توهین به جوانان است . در مقابل ، حامیان طرح با اشاره به افزایش ازدواج های ناموفق ، تاکید دارند که با آموزش مهارت های زندگی مشترک ، زوج ها درک بهتری از همدیگر خواهند داشت و ثبات خانواده ها افزون تر خواهد شد.

جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۸۸