گوهر خیر اندیش و خداحافظی از دنیای سینما

گاهی افراد مشهور،مهمترین حرفهای خود را در رسانه ها و در نشریاتی مطرح می کنند که کمتر دیده می شوند حالا گوهر خیر اندیش در مصاحبه خود با یک نشریه با موضوع سلامت از خداحافظی خود با دنیای سینما سخن گفته است .

گوهر خیر اندیش در یکی از شماره های نشریه همشهری تندرستی گفته :خستگی و دلزدگی باعث فرسودگی اوشده وقصد خداحافظی از دنیای سینما را دارد.

اگر ماجرای خداحافظی خانم خیر اندیش از دنیای بازیگری جدی باشد او دراین مدت اخیر پس از بازیگرانی چون کتایون ریاحی ،شهاب حسینی و….جدید ترین بازیگرمطرحی است که قصد خداحافظی از سینما رادارد. همین چند وقت پیش بود که خانم کتایون ریاحی که مدتها قبل از بازیگری خداحافظی کرده بود در جشن دنیای تصویر در سخنانی عنوان کرد که به نظرش زمان مناسبی خداحافظی کرده واز این کار پشیمان نیست .سختی های دنیای بازیگری زده است .
گوهر خیر اندیش در گفت وگوبا هفته نامه همشهری تندرستی گفته : در تمام دنیا همه هشت ساعت کار می کنند اما ما درایران ۱۸- ۱۹ساعت کار می کنیم .بی خوابی یکی از بدترین مشکلات حرفه بازیگری است . خستگی باعث دلزدگی از کارم می شود . فرسوده شده ام .همین روزها از بازیگری خداحافظی می کنم .

اما در سینمای ایران پیش از این سابقه داشته است که بازیگرانی معتبر از دنیای سینما خداحافظی کنند . درسینمای پیش از انقلاب یکی از هنر پیشه های مشهور آذر شیوا بودد که به اعتراض ابتذال سینما، آدامس‌فروشی کرد . بازیگری که همین چند روز پیش کیومرث پور احمد از او ذکر خیری کرد و بهرام بیضایی در طول سالهای اخیر بارها از او نام برده است .

/حقایقی درباره گوهر خیر اندیش/

اما خانم گوهر خیر اندیش از بازیگرانی است که همانطور که خودش در مصاحبه هایش گفته نقشهایش را با وسواس انتخاب میکند. اگر از نقش خوشش نیاید، بعید است قراردادی ببندد و شروع به کار کند. بنابراین نقشها به انتخاب خود اوست، همه آنها را دوست دارد. همواره به دنبال نقشهایی در چالش باشد; نقشهایی را که حسهای درونیشان برایش سختتر است و لایه زیرین بیشتری در خود دارد.گوهر خیر اندیش ازهنرپیشه های زن سینمای ایران است اگرچه مثل خیلی ها نه دردورا ن جوانی و نه در حال حاضر ستاره نشد اما هرگاه بر پرده سینما یا صفحه تلویزیون دیده می شود اطمینان خاطری به بیننده می دهد که فیلم را تا انتها ببیند و مطمئن باشد فیلم هرچه باشد بازی دلنشین این هنرپیشه را دارد یا مادری است دلسوز یا زن رنجدیده ای است و یا شخصیت متفاوتی دارد که قبلا ندیده ایم.البته در تمام این ها بازی او دارای طنزی مخصوص به خود است حتی در بدترین شرایط هم خنده به لب می آورد.
/بازیگر شیرازی سینما/

گوهر خیر اندیش در سال ۱۳۳۳ در شیراز متولد شده و فعالیت هنری اش را از سال ۱۳۴۹ با گروه تئاتری در استان فارس شروع کرده است.خیراندیش بازیگر تئاتر است و از عرصه نمایش وارد سینما شده بنابراین بسیاری از تواناییهایش در عرصه سینما بی ارتباط با فعالیتش در حوزه بازیگری تئاتر نییست همچنانکه گفته است دلمشغولی واقعی خود را نمایش می داند. گوهر خیراندیش همیشه در نقش های متفاوت ظاهرشده و خودش نیز این امر رادر مصاحبه هایش یک ویژگی دانسته است .در جایی دیگر عنوان کرده که همیشه سعی داشته تمام نقش هایش شبیه به هم نباشند. نمونه اش فیلمهایی هستند که همچنان دریادها مانده اند و از دید منتقدان هم دور نمانده اند. هم مورد تقدیر درجشنواره ها قرار گرفت و این جوایز خود شاهد ی براین مدعا است. او همیشه معتقد بوده است هر بازیگری در پذیرش نقش جدید این استرس و دلهره را دارد که نکند مقبول جامعه و مردم قرار نگیرد و حتی گاهی تصویر مثبت نقشهای قبلی را نیز کمرنگ کند. “ولی خود او گفته از آنجایی که مردم ما واقعا به من محبت دارند، در هر نقشی مرا میپذیرند، در حقیقت عادت کردند به این که خیراندیش همیشه متفاوت بازی کند.
/منتقدی که شگفت زده نشد/
جالب است بدانید یکی از منتقدان سینما وقتی شب اول سریال اشک ها و لبخندها پخش شد، به خیر اندیش زنگ زده و گفتته بود ما که شگفت زده نشدیم; چون زمانی شگفت زده میشویم که تو متفاوت نباشی. این توقع را در ما به وجود آوردی که همیشه متفاوت بازی کنی و این بهترین تعریفی بود که تا آن زمان از دوستان منتقدش شنیده بود.او در سریال اشکها ولبخندهادر نقش زنی با هیبت ظاهری و رفتار مردگونه و کمی خشن ظاهر شده بود نقش زنی که گرایش بیشتری به کارهای سخت و زمخت دارد . نقشی را که تاکنون ارائه نکرده بود و حتی خوداو در جامعه نیز نمونه آن را ندیده بود تا بتواند یک الگوی آشنا باشد.

/از قدسی میوه ممنوعه تا شمسی پلنگ/

” البته خودش هم بارها گفته متفاوت بودن نقش ها از انگیزه های مهم او در پذیرفتن آنهاست; از شخصیت زن عامی و دردمند تا قدسی،زن مومن و محجبه در سریال میوه ممنوعه تا شمسی پلنگ. بسیاری مواقع کارگردان و نویسنده براساس توانمندی و شناخت از بازیگر نقشی را برای ی هنرپیشه درنظر می گیرند و گوهر خیراندیش هم یکی از همان بازیگرهاست.او در گفتگویی درباره همکاری باحسن فتحی می کند: “بالطبع نزدیکترین بازیگری که آقای فتحی در ارتباط با نقش شمسی پلنگ میتوانست برگزیند، من بودم. ایشان صرفا براساس سابقه همکاری قبلی و آشنایی دست به انتخاب بازیگر نمیزند. پس از این که من برای این کاراکتر انتخاب شدم، نویسندگان به نوشتن این نقش پرداختند. در واقع این نقش براساس شناختی که نویسندگان از نوع بازی من داشتند، نوشته شد.

/حضور دربیش از ۴۰فیلم وهفت سریال/

حضور دربیش ازچهل فیلم سینمایی و هفت مجموعه تلویزیونی و ایفای خوب نقش ها یش به ما می گوید او توانایی هایش را خرج مدیومی خاص نمی کند درهر کدام از حوزه ها که بازی میکند،تلاش دارد تا نقشش را به شکل باورپذیری به تماشاگر ارایه کند.

/همه جوایز خیر اندیش/

.” دیپلم افتخار بهترین بازیگر برای فیلم های زیر بامهای شهر،مدرسه پیرمردها، روز باشکوه،چهره و ارتفاع پست، تندیس بهترین بازیگر نقش دوم زن برای دنیاو واکنش پنجم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای رسم عاشق کشی از بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن ۱۳۸۲ بخشی از جوایز و افتخارات این هنرپیشه دوست داشتنی سینمای ایران است.بازیگری که مهمترین ویژگی آن مقبولیتش درمیان نسل های مختلف از نوجوانان و جوانان تا میانسالان و نسل قدیمی تر ایرانی هاست.

/قهقه زدن اجباری در هنگام فوت بستگان/

گوهر خیر اندیش همیشه روایتهای متفاوتی از سختی های بازی گری اش گفته . او مثلا در یکی از مصاحبه های اخیرش گفته :در موقعیتهایی که همسرم رااز دست داده بودم مادرم فوت کرده بود و فرزندم در بیمارستان بستری بود مجبور بودم در یک فیلم قهقهه بزنم . من به عنوان بازیگر باید فشار زیادی روی خودم می آوردم تا همه آن مشکلات را فراموش کنم وبخندم . گاهی پر از شادی هستی و در فیلم برای مرگ کسی گریه کنی …همه اینها را باید طوری انجام بدهیم که باور پذیر باشیم .

/سریال روزی روزگاری و ماجرای جراحی شدن خیر اندیش/

مصائب بازیگری خانم خیر اندیش تنها این مواردی که ذکر شد نبوده اسیت . او خودش گفته در ر زمان سریال روزی روزگاری باید ما بالباسهای شلیته ای زیر باران راه می رفتیم .وقتی پلان تمام می شد تمام پلانهای خیسمان درسرما یخ زده شده بود . آنجا برای کلیه من مشکل به وجود آمد ومجبور شدم جراحی انجام دهم .

/ماجرای آسیب دیدن مهره های کمر دریک کار/

سال گذشته بود که خبر جراحی کمر گوهر خیراندیش روی خروجی خبرگزاری‌های مختلف قرار گرفت. خوداو درباره جراحی کمرش گفته : «سر یکی از کارها بودم که افتادم و دوازدهمین مهره کمرم آسیب دید. مدت زیادی یک نیم‌تنه فلزی تنم بود و پزشکان اعلام کرده بودند عمل بسیار سختی باید انجام دهم. باید قفسه‌ سینه‌ام را باز کنند و مهره‌ام را ترمیم کنند. این عمل سنگین بود، برای همین ترجیح دادم راه حل دیگری پیدا کنم. رفتم آمریکا و آنها با یک عمل چند دقیقه‌ای مهره‌ام را فیکس کردند تا مشکل نخاعی برایم به‌وجود نیاید. الان هم حالم خیلی خوب است .»

/در حسرت گاز زدن بستنی روی نیمکت پارک/

علاوه بر مشکلات و بیماری‌های جسمی، مشکلات روحی هم برای بازیگرانی چون خانم خیر اندیش پیش می‌آید. خود او دراین باره گفته : «از درد قلب، کلیه و معده که بگذریم، گاهی دوست دارم واقعا تنها باشم، در خیابان راه بروم، روی نیمکت‌ پارک بنشینم و بستنی‌ام را گاز بزنم اما متأسفانه به دلیل شغلی که داریم این امکان برای ما وجود ندارد. ما نمی‌توانیم خلوتی که حق انسان‌هاست را داشته باشیم و این آزاردهنده است.

*روزنامه تماشا
۰۷ شهریور ۱۳۹۰