به هر ایرانی در سال آینده ماهانه ‪ ۳۰۰‬هزار ریال یارانه پرداخت می‌شود

مدیرکل دفتر امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرد: به هر ایرانی به طور میانگین در سال آینده ‪ ۳۰۰‬هزار ریال یارانه پرداخت می‌شود.به‌گزارش هفته‌نامه ” برنامه ” چاپ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ، ” مجید یارمند” با بیان این مطلب افزود: از مبلغ یاد شده ‪ ۲۵۰‬هزار ریال یارانه‌انرژی،حدود ‪ ۳۵‬هزار ریال یارانه کالاهای اساسی و ‪ ۱۵‬هزارریال یارانه دارو و سایر اقلام است.


وی افزود: رقم یاد شده برای برخی خانوارها ، کمتر و برای بعضی، بیشتر است که در واقع موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها است.


یارمند ادامه داد: برای نخستین بار به موجب تبصره‌های بودجه، ‪ ۳۰‬درصد از کالاهای اساسی به خانواده‌های کم درآمد، بی‌سرپرست و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص یافته است. به عبارتی سه تریلیون و ‪ ۶۸۰‬میلیارد ریال اعتبار در سال آینده به این اقشار اختصاص می‌یابد.


یارمند میزان بودجه فصل رفاه و تامین اجتماعی در لایحه بوجه پیشنهادی دولت در سال ‪ ۸۵‬را ‪ ۷۳‬تریلیون و ‪ ۱۸۴‬میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این رقم در مقایسه با بودجه سال جاری ، حدود ‪ ۶۱‬درصد رشد دارد.


وی افزود: از این میزان، ‪ ۲۱‬تریلیون و ‪ ۳۰۰‬میلیارد ریال اعتبار طرح‌های استانی و حدود ‪ ۵۲‬تریلیون ریال اعتبار ملی خواهد بود. به عبارت دیگر ‪۳۰‬ درصد آن استانی و ‪ ۷۰‬درصد بودجه طرح‌های ملی است.


این مقام مسئول در سازمان مدیریت با بیان اینکه تعداد برنامه‌هاو فعالیت -های فصل رفاه از ‪ ۱۸‬برنامه در سال ‪ ۸۴‬به ‪ ۵۹‬برنامه در سال ‪ ۸۵‬افزایش یافته است، گفت: مقایسه بودجه فصل رفاه در سال ‪ ۸۵‬با بودجه عمومی دولت نشان از تعلق ‪ ۱۱/۶‬درصدی بودجه عمومی دولت به فصل رفاه و تامین اجتماعی دارد.


یارمند سپس یکی از مهمترین فعالیت‌های بخش رفاه و تامین اجتماعی را امور بیمه‌ای که کار ارایه خدمات به دو میلیون و ‪ ۴۰۰‬هزار خانوار بازنشسته را عهده‌دار است، خواند و افزود: در این بخش کل هزینه‌ای که برای سیستم باز – نشستگی کشور شده، حدود ‪ ۷۰‬تریلیون ریال است.


وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ‪ ۱۳۸۵‬کل کشور مقرر شده که ماهانه به طور میانگین به خانواده‌های بازنشسته حدود دو میلیون و ‪ ۴۰۰‬هزار ریال پرداخت شود، افزود: با افزودن ‪ ۲‬تریلیون و ‪ ۸۰۰‬میلیارد ریال به کمک هزینه عائله‌مندی و حق اولاد بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشگری ‪ ۶۰‬سال به بالا ، رقم کمک قبلی که یک تریلیون و ‪ ۲۰۰‬میلیارد ریال بود،به‌چهار تریلیون ریال افزایش یافته است.


یارمند، بیمه درمان و بیمه اجتماعی یا بازنشستگی را دو اقدام مهم در بخش امور بیمه‌ای ذکر کرد و گفت: بیمه درمان روستاییان باسه تریلیون و ‪۷۷۲‬ میلیارد ریال اعتبار و بیمه اجتماعی یا بازنشستگی روستاییان است.


وی افزود: در سال جاری ‪ ۶۰‬هزار خانوار روستایی از بیمه بازنشستگی برخوردار شدند که امیدواریم این تعداد در سال آینده به حدود ‪ ۲۲۰‬هزار خانوار برسد.


وی اضافه کرد: با اعتبار در نظر گرفته شده برای بیمه کردن اقشار آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی که تحت پوشش پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، از سال آینده هر فرد نیازمند با معرفی به سیستم نظام درمان کشور تنها ‪ ۱۰‬درصد از هزینه‌های بستری خود را می‌پردازد و بقیه ( ‪ ۹۰‬درصد ) توسط دولت پرداخت می‌شود.


یارمند در پایان گفت: در لایحه بودجه سال ‪ ۸۵‬کشور برای نخستین بار طرحی با مشارکت بانک جهانی تحت عنوان صندوق اجتماعی اعتباری معادل ‪ ۱۰۰‬میلیون دلار پیش بینی شده است . با اجرای این طرح در استانها، اعتبارات به شکل وام از بانک جهانی دریافت و در مدت ‪ ۱۵‬سال بازپرداخت می‌شود.