۱۵۰‬هزار آلمانی بر اثر مصرف الکل و دخانیات دچار مرگ زودرس شدند

آلمان از معضل اعتیاد به مواد مخدر و مصرف بی‌رویه دخانیات و مشروبات الکلی در امان نیست و حاصل این مشکل، مرگ زودرس ‪ ۱۵۰‬هزار نفر در سال گذشته میلادی بود.به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو صدای آلمان)، در سال ‪ ۲۰۰۵‬آلمان شاهد مرگ زودرس ‪ ۴۰‬هزار نفر بر اثر مصرف بیش از حد مشروبات الکلی بود و ‪ ۱۱۱‬هزار نفر نیز بر اثر عوارض استعمال دخانیات درگذشتند.


البته تبلیغات برای فروش مشروبات الکلی هم نقش مهمی ایفا می‌کند، تصورش را بکنید که ‪ ۵۰۰‬میلیون یورو برای تبلیغ مشروبات الکلی مصرف می‌شود و در مقابل آن ‪ ۱۰‬میلیون یورو برای پیشگیری در زمینه اعتیاد به مشروبات الکلی هزینه می‌شود و این تناسب درست نیست و به جوانان تصویر غلطی از مصرف مشروبات الکلی ارائه می‌شود.


از سوی دیگر در سال گذشته میلادی، ‪ ۱۳۸۵‬نفر بر اثر استعمال مواد مخدر فوت کرده‌اند، اما این تنها یک سوی سکه است و روی دیگر آن این است که معتادان بلافاصله از جامعه طرد می‌شوند و برای تامین هزینه مواد مخدر دست به دزدی و سایر اعمال خلاف می‌زنند.


دویچه‌وله در ادامه افزود: تقریبا ‪ ۶۰‬هزار معتاد با استفاده از مواد آرامبخش که تاثیری شبیه مواد مخدر دارند، در راه بازگشت دوباره به جامعه هستند.


علاوه بر این، تاکنون توزیع دولتی هرویین به طور آزمایشی نیز صورت گرفته است که نیمی از معتادان کم‌کم اعتیاد خود را ترک کرده‌اند، اما برنامه هرویین به عنوان دارو که از سوی پزشکان تجویز می‌شود هنوز در عرصه سیاسی بحث برانگیز است و در حالی که حزب سوسیال دموکرات با آن موافق است، احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی مخالف این طرح هستند.