۱۹ ژانویه شکستن محدودیت نظام کمونیست بود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله بحر العلومی بعدازظهر سه‌شنبه در مراسم گرامیداشت ۱۹ ژانویه در دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: ما در منطقه قفقاز شاهد تلاش برای تغییر الفبا و تحریفات گسترده در تاریخ هستیم.

وی افزود: متأسفانه در پی اقداماتی که صورت گرفته ضربات گسترده به پیکره ادبیات وارد آمده و در مقابل درصدد بودند آنچه می‌خواهند به ادبیات و ذهن انسان‌ها تزریق کنند.

وی در وضعیت فعلی بهترین خدمات برای این انسان‌ها را بازگرداندن الفبایی دانست که از آن‌ها گرفته‌شده است و تأکید کرد: درواقع با بازگرداند این الفبا اقیانوسی از داشته‌ها و منابع غنی در جای خود خواهد نشست.

مدیر کانال آذری شبکه سحر ۱۹ ژانویه را تداعی دوری از همان اصالت و الفبا دانست و متذکر شد: گرایشات عمیق دینی در خطه قفقاز وجود دارد بطوریکه هرچند مرز محیطی شوروی شکست اما مرز جغرافیایی برقرارشد.

بحر العلومی حرکت تاریخی مردم آذری در ۱۹ ژانویه را شکستن محدودیت یک نظام کمونیست دانست و تأکید کرد: همین جریانی که توسط علی اوف به نام همبستگی آذری‌ها مطرح شده نیازمند مطالعه است.

وی اظهاراتی در خصوص پان ترک بودن این جریان را نادرست دانست و ادامه داد: اگر این قضیه بر اساس پان‌ترکیسم بود در آن زمان ترکیه داعیه دار پان‌ترکیسم بود اما مردم آذری به‌جای ترکیه به مرز ایران آمدند.

مدیر کانال آذری شبکه سحر بابیان اینکه پان‌ترکیسم زمانی تاریخ‌مصرف داشت و ترکیه سنگ آن را به سینه می‌زد، متذکر شد: امروز دیگر این مباحث تاریخ‌مصرف ندارد و خود ترکیه نیز نتوانسته زیاد روی آن مانور بدهد.

بحر العلومی با اذعان به اینکه آذری‌ها ریشه‌های عمیق دینی دارند، ادامه داد: هیچ‌کدام از این اظهارات و حتی مصادره اشخاص و تاریخ نتیجه ندارد و این‌ها تلاش کردند حتی ۱۹ ژانویه را به ۳۱ دسامبر تغییر دهند که نتیجه نداشت.

وی با اشاره به‌ جایگاه آذربایجان در ایران تصریح کرد: هرچند آذربایجان تاج سر ماست اما ما ایرانی هستیم و در ایران چنان‌که قومیت فارس نداریم، قومیت ترک هم نداریم و برای قومیت ترک باید در آسیای مرکزی به دنبال آن برگردیم.

 

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۹ January 2016 | 3:36 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.

[ad_2]